Newsletter

Zapisz się

Czy warto tworzyć aplikacje na Windows Phone?

Kiedy pod koniec zeszłego roku Microsoft ogłosił przesunięcie aktualizacji Windowsa na urządzenia przenośnie w sieci zawrzało. Szczególnie niepocieszeni byli użytkownicy Lumii, którzy z niecierpliwością wypatrywali nowej wersji systemu z nadzieją, że usprawni ona działanie ich smartfonów. Z drugiej strony antyfani Microsoftu mogli zacierać ręce – w końcu przesunięcie aktualizacji WP oznacza jedno – nie jest jeszcze gotowa. Można zatem wnioskować, że gigant z Redmond ma spore kłopoty z nowym systemem. W kłopotliwej sytuacji znaleźli się także deweloperzy aplikacji mobilnych, którzy coraz częściej muszą odpowiadać sobie na pytanie – czy warto tworzyć aplikacje na Windows Phone?

Ile osób korzysta z Windowsa?

Według niektórych badań w Polsce użytkowników smartfonów (teraz już) Microsoftu jest ponad 10%. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że to całkiem spora grupa. Sprawa nieco się komplikuje, kiedy zaczniemy analizować w jaki sposób zachowują się użytkownicy WP. Okazuje się, że przeciętny model używania tych telefonów wygląda identycznie jak dla feature phonów, czyli użytkownicy nie korzystają z pakietów danych i nie korzystają z Microsoft Store (nie pobierają i nie korzystają z innych aplikacji niż tych, które mają zainstalowane fabrycznie). Dane te dobrze pokazuje wynik badania ruchu w internecie generowanego przez smartfony, wg którego Windows Phone to maksymalnie 3%. Nie wygląda to zachęcająco, prawda? Pytanie co w tej sytuacji mają zrobić osoby planujące development mobilnej aplikacji? Czekać na nowy system i aktualizację smartfonów? A może mimo wszystko tworzyć apki dbając o komfort tej nielicznej grupy użytkowników, która jednak intensywnie korzysta z microsoftowych smartfonów?

Żeby uciąć wszelkie dywagacje postanowiłam zgłębić sprawę. O opinie nt. tworzenia aplikacji na Windows Phone zapytałam trzech ekspertów, którzy od lat zajmują się tworzeniem mobilnych aplikacji: Tomka Witt z Norbsoft, Marcina Łaciaka z Digital Virgo, oraz Wojtka Pawelskiego z Better Software Group (Jojo Mobile Polska). Oto co mi powiedzieli…

Tworzyć, czy nie tworzyć – oto jest pytanie

Jeśli oczekujecie konkretów: tak warto, nie – nie warto tworzyć na Windows Phone to niestety muszę Was zmartwić. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć jak będzie wyglądał mobilny Windows Phone w nowej odsłonie. Co zatem robić? Tworzyć czy… zignorować?

Wszystko zależy od klienta i odbiorców aplikacji.

TAK, jeśli reprezentujemy duży brand a nasza aplikacja jest przeznaczona dla masowego odbiorcy.

 Najpopularniejsze marki i ich aplikacje mobilne przeznaczone dla klientów masowych powinny być przygotowane na Windows 10 Mobile oraz Windows Phone 8.x, tak aby zapewnić sobie maksymalnie szerokie dotarcie do odbiorcy. – mówi Tomek Witt.

Przykładów takich aplikacji jest wiele. Media społecznościowe – wiadomo. Aplikacje sportowe, typu Endomondo. Ale i z polskich znanych brandów: Allegro, Listonic czy Gazeta.pl są dostępne na min. 3 systemy operacyjne, w tym oczywiście WP. Gdyby decyzja o wdrożeniu miałaby zostać podjęta teraz, pewnie niewiele by się zmieniło odnośnie wdrożeń.

TAK, jeśli takie jest zapotrzebowanie klienta

Z drugiej strony dla naszych klientów biznesowych często koniecznością jest zamówienie u nas aplikacji na systemy Microsoft ze względu na używanie tego OS w służbowych smartfonach danej korporacji czy spółki (często globalna polityka współpracy z Microsoft). – dodaje Witt.

NIE, jeśli myślimy o monetyzacji

W przypadku aplikacji nastawionych na monetyzację nie ma to większego sensu i lepiej skupić się na iOS oraz Android. – podsumowuje Witt.

NIE, jeśli mamy ograniczone koszty

Koszt przygotowania aplikacji na Windows Phone będzie z pewnością o wiele wyższy niż w przypadku iOS i Android, szczególnie jeśli aplikacja o której myślimy jest nieco bardziej skomplikowana. Przykładowo producenci oprogramowania map zapewniają komponenty dla Windows Phone (SDK) i support w bardzo ograniczonym stopniu. – mówi Marcin Łaciak.

NIE, jeśli nie ogranicza nas czas

Jeśli nie zależy nam pilnym dostarczeniu aplikacji na Windows Phone (apkę zamierzamy wydać na Androida i iOS-a) to zdecydowanie rozważyłbym wstrzymanie się i nie produkować wersji na Windows Phone 8.1, gdyż ciągle nie wiadome jest, jak będzie wyglądała jej zgodność z mobilną wersją Windows 10, którego premiera została przełożona na I kwartał 2016.  Należy spodziewać się, że aplikacje działające pod Windows 8.1 będą wymagały w znaczącym stopniu przepisania, aby je dostosować do Windows 10 (wersja optymistyczna). Ostateczna decyzja o przygotowaniu aplikacji pod Windows 10 powinna zostać podjęta po nasyceniu rynku przez smartfony z Windows 10 (co jest uzależnione od możliwości aktualizacji z 8.1). – dodaje Łaciak.

 Co dalej Windowsie?

Aplikacje mobilne, od zawsze były piętą achillesową Microsoftu, a przejście na nowy OS z pewnością sprawy nie ułatwiło. Wierzę, że w pełni sprawny Windows 10 ułatwi pracę developerów i zmotywuje ich do działania. Dlatego, że przeniesienie aplikacji (przynajmniej w teorii) np. z Xboxa będzie tylko formalnością. – podsumowuje Wojtek Pawelski z Better Software Group.

I oby tak właśnie się stało. Jako osoba z ogromnym sentymentem do Nokii mam nadzieję, że nowy system od firmy Billa Gatesa przywróci wiarę w Lumię i Microsoft Store (który obecnie pozostawia wiele do życzenia). Być może za jakiś czas zniknie pytanie o to czy tworzyć aplikacje także na WP. Wszystko rozstrzygnie się już niebawem.

Skomentuj

Jedna odpowiedź do “Czy warto tworzyć aplikacje na Windows Phone?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także

Mobile 30 - 08 - 2013

Nowa kampania McDonald’s w Yanosiku i NaviExpercie


Shares: 0
Mobile 18 - 06 - 2013

Drogie Legimi nie wpychaj mi w ręce Kindla


Shares: 0
Mobile 7 - 08 - 2013

Nju mobile wyniki – rewolucji nie będzie


Shares: 0
Event 25 - 11 - 2014

Relacja z konferencji MMA Forum London 2014 – część 1


Shares: 0
Udostępnień