Newsletter

Zapisz się

Smartfony, użytkownicy, użytkowanie, potencjał. Nowe badanie domu mediowego MEC.

[dropcap]J[/dropcap]uż po raz trzeci MEC Analytics & Insight, dział badawczy domu mediowego MEC, przeprowadził badania ilościowe wśród polskich internautów i zbadał ich zwyczaje związane z korzystaniem z telefonów komórkowych.

Uwielbiam takie badania, a jeszcze bardziej lubię dostawać je jako pierwsza. Badanie jest jednym słowem mówiąc ogromne i niesie za sobą niesamowitą dawkę informacji na temat użytkowników smartfonów, samych smartfonów, operatorów i w ogóle mobilności. Z uwagi na wielkość badania i szeroki zakres danych postanowiłam podzielić je na 5 części i od dzisiaj codziennie (również w weekendy) publikować Wam jeden blok tematyczny. Badanie jest świeżutkie, dopiero co zrealizowane. Mam nadzieję, że znajdziecie w nim odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was kwestie.

W dzisiejszej odsłonie używane modele, marki i modele smartfonów. Let the story begins.

Metodologia wykorzystana w badaniu: CAWI

Czas realizacji: 13 – 22 maja 2013

Próba: All 15+, Internauci

Wielkość próby: N=2259, użytkownicy smartfonów N=1298

Jeśli zastanawialiście się jakich urządzeń, oprócz telefonu komórkowego, używamy do łączenia się z Internetem to poniżej znajdziecie odpowiedź. Laptop już dawno przegonił zwykły komputer, ale zwróćcie uwagę jak zmienia się korzystanie z tabletów. W tym roku aż 27% responendów do surfowanie po Internecie wybiera właśnie to urządzenie. W porównaniu z 2012 rokiem wykorzystanie tabletów wzrosło dwukrotnie.

Zapytałam Piotra Adamczyka, Mobile & Emerging Platforms Manager’a z MEC czy jest szansa na to, aby tablet przegonił tradycyjny komputer.

Jeszcze rok temu podchodziłem ostrożnie do tej tezy, mimo, że dynamika wzrostu korzystania z tabletów była równie imponująca. Dzisiaj nie mam już wątpliwości: komputery jakie znamy przejdą niedługo do lamusa. Dlaczego? Tablet daje nam o wiele większe możliwości, a przy tym jest poręczniejszy, wygodniejszy w obsłudze, szybszy – słowem bardziej praktyczny. Na razie rządzi komputer. Tablet jest z tych urządzeń, które nie są nam potrzebne, dopóki go nie zaczniemy używać. Za 2-3 lata komputery stacjonarne i laptopy będą kolejnym urządzeniem biurowym, jak niegdyś faksy czy kserokopiarki. W domu i przy nas będą tablety.

Liderem, jeśli chodzi o liczbę użytkowników smartfonów jest Orange, natomiast na piętach siedzi mu Plus. Najgorzej sytuacja wygląda w T-Mobile, który prowadząc agresywną kampanię reklamową, chce  przegonić pozostałych operatorów.

Co trzeci smartfon to Samsung. Druga jest Nokia, która w totalu wszystkich telefonów komórkowych wciąż zajmuje pierwsze miejsce.

Samsung jest wciąż liderem wśród smartfonów wybieranych przez użytkowników. Bardzo dynamicznie rośnie pozycja LG. Maleje udział Nokii. Zastanawiam się, czy ten podział utrzyma się także w przyszłym roku.

Piotr Adamczyk tak komentuje te dane:

Samsung udowodnił w ostatnich latach, że jest liderem. Świetna technologia i rozwiązania, szeroka oferta smartfonów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie zadowolony. To pozwala wierzyć, że Samsung będzie dominować na rynku. LG się stara i widać, że szybko się uczy (LG Nexus 4), ale ciężko będzie jej konkurować z Samsungiem. A Nokia… cóż… byłem bardzo entuzjastycznie nastawiony do Lumii (mam model 800), ale mój entuzjazm nieco spadł. Wydaje się, że czasy Nokii już minęły. Czy bezpowrotnie? Miałem Nokie ponad 10 lat i znam dość dobrze Finów – ten mały acz dzielny i niepokorny skandynawski naród – tego więc nie odważę się powiedzieć!

Chyba nikogo nie zaskoczy,  że Android jest najpopularniejszym systemem operacyjnym?

To była pierwsza porcja informacji. Jutro kolejne. Informacje o poprzednich badaniach znajdziecie tutaj.

PS. Kopiowanie i rozpowszechnianie tych danych bez mojej wiedzy i zgody jest zabronione. Nie ma powielania bez podawania źródła.

Skomentuj

 • Adrian

  Na ostatnim wykresie brakuje etykiet o_0

  • Katarzyna Dworzynska

   Poprawione :)

 • Rafał Krzyżański

  To dobre dane dla Polski :) cieszy mnie wzrost ilości tabletów i to znaczący…

  Fajnie byłoby pokazać też systemy operacyjne tabletów tam słupki mogą wyglądać inaczej niż w przypadku smartfonów.

  Interesująca jest też odpowiedź „nie wiem” w przypadku systemu operacyjnego telefonu i wzrost w porównaniu z 2012 rokiem, czy to oznacza, że konsultanci wpychają telefony za 1 zł i nie edukują klientów? Nie tłumaczą, co do ręki dostaje konsument? Może stąd też wynika świadomość konsumentów odnośnie posiadania smartfona…

  • Katarzyna Dworzynska

   Rafał, dla większości Klientów ważne jest to, żeby telefon robił dobre zdjęcia a nie to na jakim systemie operacyjnym śmiga. Pokażę to w kolejnych wpisach na blogu :) A to, że konsultanci wpychają telefon za 1zł.. jeżeli Klient jest świadomy i wie czego chce, to poprosi o konkretny model smartfona. Jak nie wie, weźmie co mu dają.

   • Rafał Krzyżański

    Ja mam genialny przykład w domu, gdzie starszyzna śmiga na Windows Phonach powodując te 14% penetracji w Polsce, ale… Nie korzystają z Internetu, ba, nawet nie założyli konta, żeby móc wejść do Windows Phone Store’u :)

 • Pingback: Wykorzystywanie internetu w smartfonie. Badanie MEC part 2. | Dworzynska.com()

Przeczytaj także

Mobile 19 - 10 - 2013

Zakochałam się…


Shares: 0
Mobile 18 - 06 - 2013

Drogie Legimi nie wpychaj mi w ręce Kindla


Shares: 0
Po godzinach 24 - 01 - 2014

O mobajlu koktajlu, intelifonach i wróżeniu z fusów z największą purystką językową polskiej blogosfery – Arleną Witt


Shares: 0
Mobile 19 - 12 - 2013

Z Damianem Borkowskim (Scoreit) o… mobilnych start-upach i konferencji Web Summit


Shares: 0