Newsletter

Zapisz się

5 dobrych praktyk mobilnego SEO + KONKURS

Autorem tekstu jest Piotr Depta, Search Specialist, MEC.

Rosnąca popularność smartfonów i tabletów to jeden z najbardziej powszechnych dziś trendów dotyczących biznesu i komunikacji. Konsumenci coraz częściej korzystają z wielu urządzeń, w tym mobilnych, do poszukiwań produktów i usług w Internecie. Wymaga to od reklamodawców skutecznej strategii mobilnego SEO, czyli pozycjonowania stron w organicznych wynikach wyszukiwania, a także dbania o wygodę użytkowników tych urządzeń. Zadanie to staje się już jednym z najważniejszych elementów zarządzania witryną internetową.

Poniżej znajdziesz listę 5 dobrych praktyk mobilnego SEO.

1. Zadbaj o doświadczenie użytkowników

Pozytywne doświadczenie z korzystania ze strony www ma znaczący wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania. Na sukces w tym obszarze składają się wygląd i architektura witryny, szczególnie w wersji mobilnej, gdzie wyświetlany obszar jest mocno skondensowany. Informacje powinny być prezentowane w prosty, intuicyjny sposób wraz z widocznymi przyciskami i jasnym wezwaniem do działania.

To, co oferujesz użytkownikom, to czego oczekują i to, co mogą znaleźć na Twojej stronie musi do siebie pasować. Korzystaj z programu do analityki (np. Google Analytics), aby sprawdzić skąd przychodzą na dane urządzenie lub wersję mobilną, jakie akcje podejmują i jak się zachowują. Może się okazać, iż odwiedzający skupiają się głównie na jednym konkretnym obszarze treści i warto go wyróżnić.

2. Usprawnij funkcjonowanie witryny

Przez ostatnie kilka lat dominował pogląd i idące za nim rekomendacje, iż najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie specjalnie dedykowanej strony na mobilnej subdomenie, np. m.dworzynska.com. Obecnie Google obsługuje trzy konfiguracje optymalizowania witryn:

  • Witryny responsywne (RWD) – z jednego zestawu adresów URL przekazują ten sam kod HTML wszystkim urządzeniom i nakładają odmienne style CSS, które pozwalają im dostosować swój interfejs do przeglądarki na komputerze, smartfonie lub tablecie
  • Serwowanie dynamiczne – witryny, które dynamicznie serwują wszystkim urządzeniom ten sam zestaw adresów, jednak każdy URL serwuje inny kod HTML (oraz CSS) w zależności od tego, czy użytkownik korzysta z komputera czy urządzenia mobilnego
  • Witryny z osobnymi adresami URL na urządzenia mobilne i komputery, czyli wspomniane wcześniej rozwiązanie z subdomeną

Konfiguracją rekomendowaną przez Google jest Responsive Web Design (RWD), co oznacza rezygnację z odrębnych wersji witryny dla różnych urządzeń, ponieważ sposób wyświetlania strony internetowej jest dostosowywany do specyfiki każdego z nich. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści dla SEO, takich jak:

  • Jeden adres URL ułatwia linkowanie do strony, czy dzielenie się kontentem w social media
  • Jedna wersja strony zapobiega duplikacji treści pomiędzy wersją desktopową a mobilną
  • Wygoda użytkownika dzięki możliwości korzystania z jednej witryny
  • Brak przekierowań, które szczególnie na urządzeniach mobilnych mogą wydłużyć czas ładowania witryny i zniechęcać użytkowników do pozostania na niej
  • Zawartość bardziej wartościowa dla Google, ponieważ cały potencjał linków polecających serwis kumulowany jest na jednej stronie

image003

Kwestia wyboru najlepszego rozwiązania to temat wciąż poddawany dyskusji. Wszystkie mają swoje wady i zalety, a ostateczny wybór powinien zależeć od potrzeb i możliwości, czyli celu  stawianego przed witryną, jej profilu, a także ilości i typu treści.

3. Przyspiesz ładowanie strony

Optymalizacja czasu wczytywania strony jest również bardzo ważna dla pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania, mimo iż nie jest jasno sprecyzowane jaki bezpośredni wpływ ma on na ranking wyszukiwarki. Ma duże znaczenie dla dobrego doświadczenie użytkownika, które z kolei tę pozycję determinuje. Szczególnie na urządzeniach mobilnych, gdzie użytkownik jest w ruchu, a prędkość transmisji danych może być mniejsza.

Według rekomendacji Google strona internetowa powinna ładować się sekundę lub mniej, aby zapewnić pozytywne doświadczenie osobie chcącej z niej skorzystać.

4. Upewnij się, że witryna nie korzysta z technologii rich media

Przeglądarki mobilne zmieniają się pod względem możliwości wyświetlania i korzystania z bardziej zaawansowanych technologii, jak Flash, AJAX, czy Silverlight. Nie mamy gwarancji, że urządzenie mobilne wyświetli naszą stronę, jeśli nie jest stworzona w HTML, CSS oraz ze zdjęć. Z tego powodu najlepszą praktyką jest upewnienie się, że na główne funkcjonalności oraz stronę wizualną witryny nie mają wpływu technologie rich media.

Sytuacja wygląda podobnie z umieszczaniem na stronie materiałów video. Powinniśmy unikać technologii Flash, która nie jest obsługiwana przez wszystkie urządzenia. Zgodnie z rekomendacją Google, najlepszym rozwiązaniem dla SEO jest korzystanie z języka HTML5 poprzez platformę YouTube.

mobile seo

Trzymanie się tych zasad jest bardzo ważne wobec widoczności dla algorytmu Google i pozycji w wynikach wyszukiwania oraz dla ruchu na stronie. Nawet jeśli pojawi się ona na ekranie użytkownika, to widząc powyższe powiadomienie może on zrezygnować z kliknięcia, co przełoży się na niższy CTR i realne straty w ruchu.

5. Postaraj się zrozumieć potrzeby użytkownika

Kluczem do sukcesu w mobilnym SEO jest także odpowiednie interpretowanie zamiarów użytkownika. Strategia działań zawsze powinna brać pod uwagę potrzeby wizytorów mobilnych, które nie zawsze są identyczne z potrzebami użytkowników komputerów stacjonarnych. Szukając konwersji musimy brać pod uwagę okoliczności poszukiwań produktów i usług.

Użytkownicy telefonów bardzo często szukają odpowiedzi w okolicy miejsca, w którym się znajdują, co powinno skłaniać reklamodawców działających lokalnie do umieszczania w wygodnym miejscu na stronie adresu, godzin otwarcia i informacji kontaktowych.

SEO wciąż zmienia się, podobnie jak mniej lub bardziej zmieniają się reguły rządzące pozycjonowaniem w naturalnych wynikach wyszukiwarek. To, co na pewno możemy dziś stwierdzić, to że Internauci korzystają równorzędnie z wielu urządzeń i nie możemy mobilnego SEO traktować już odrębnie od tego związanego z komputerem stacjonarnym czy laptopem. Najskuteczniejsza obecnie strategia SEO opiera się na skutecznym pozycjonowaniu witryny niezależnie od miejsca, w którym użytkownik może jej szukać.

KONKURS [UPDATE]

Grafika_GAUC_web.gov

II Google Analytics User Conference Poland & CEE – www.gaucpoland.pl

Już 25 września w Warszawie odbędzie się wielkie coroczne spotkanie twórców i użytkowników Google Analytics.

II edycja to: twórcy narzędzi Google, czołowi eksperci z Polski, nowości z USA, planowane zmiany, after party w Hard Rock Cafe.

Z tej okazji mam dla Was do wygrania 1 wejściówkę na to wydarzenie.

Zadanie konkursowe

Prowadzenie bloga to ciężki kawałek chleba, trzeba ciągle dbać o swoich Czytelników, ale także szukać nowych ;) Zaproponuj mi w jaki sposób mogłabym poszerzyć zasięg bloga dworzynska.com. Autor lub autorka najbardziej kreatywnej odpowiedzi zgarnie wejściówkę na II Google Analytics User Conference Poland & CEE.

[UPDATE] Na odpowiedzi wysłane mailem na adres kasia@dworzynska.com czekam do 3 września do końca dnia. Ogłoszenie wyników w czwartek, 4 września, około 12 pod tym wpisem :)

Powodzenia!

[UPDATE UPDATE] Zwyciężczynią jest Anna Akahori. Serdecznie gratuluję :)

Ikona wpisu: infocux Technologies

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 30 - 04 - 2015

Picodi – kupony rabatowe w zasięgu ręki – recenzja aplikacji


Shares: 0
Biznes 28 - 11 - 2017

Tak ważna a tak trudna – sztuka mówienia „nie“ w biznesie


Shares: 0
Biznes 22 - 12 - 2016

11 typów osób, którymi warto się otaczać w biznesie


Shares: 0
Event 7 - 11 - 2014

MIXX Awards 2014 – subiektywnie o mobilnych zwycięzcach


Shares: 0