Newsletter

Zapisz się

Kampania mobilna Toyoty Auris z geotargetowaniem – case study

Zakup samochodu to poważna decyzja, którą zazwyczaj poprzedzają długie godziny spędzone w internecie, wywiady ze znajomymi czy… rozmowy z dealerami samochodowymi. Oczywiście, o ile klient zdecyduje się podjechać do salonu, obejrzeć wybrany model auta, czy udać się na próbną przejażdżkę. Jak więc zachęcić klienta, który przymierza się do kupna nowego pojazdu, do odwiedzenia wybranego punktu sprzedaży?

Takie pytanie zostało postawione agencji marketingu mobilnego MOBIEM, która została poproszona o przygotowanie kampanii mobilnej Toyoty Auris. Cel był jasny: znaleźć osoby z Warszawy i okolic, które są zainteresowane nabyciem auta oraz zaprosić je na dni otwarte Toyoty.

Klient: Warszawscy Dealerzy Toyoty

Agencja: MOBIEM

Tytuł projektu: Dni Otwarte Toyoty Auris

Czy było dla Was dużym wyzwaniem znalezienie rozwiązania dla tego zapytania?

Każda kampania, którą przygotowujemy dla klienta wymaga indywidualnego podejścia. Oczywiście znamy rynek mobile, realia i czynniki, które mogą przyczynić się do powodzenia konkretnej realizacji. Zawsze proponujemy klientowi takie rozwiązania, które będą przynosiły najlepsze efekty – odpowiada Eliza Durnakowska, Członek Zarządu MOBIEM.

Kampania, która została przygotowana przez agencję, idealnie odpowiadała na potrzeby marki. MOBIEM zaproponowało przeprowadzenie akcji promocyjnej z wykorzystaniem geotargetowania oraz notyfikacji push. Dodatkowo, banery reklamowe, kierujące na specjalnie przygotowany landing page kampanii, pojawiły się we wszystkich aplikacjach mobilnych z kategorii MOTO i były skierowane do użytkowników iPhone’ów oraz smartfonów z systemem Windows Phone.

Toyota CS 2

Geotargetowanie notyfikacji przebiegało z poziomu aplikacji i polegało na wykorzystaniu wbudowanego kodu, który pozwolił na komunikację urządzenia przenośnego użytkownika z antenami BTS. Dzięki zasadzie triangulacji (metoda wyznaczania w terenie współrzędnych) możliwe było wyznaczenie położenia i namierzenie aparatu, będącego w zasięgu minimum 3 stacji bazowych.

Użytkownik znajdujący się w zasięgu kampanii, otrzymywał powiadomienie push, które mógł zobaczyć w pasku powiadomień swojego smartfona (Android). Kliknięcie w powiadomienie powodowało rozwinięcie ekranu, na którym pojawiała się pełna kreacja. Notyfikacje kierowały na landing page marki.

Toyota CSKreacja wykorzystana w kampanii charakteryzowała się prostotą i była spójna z wizerunkiem promowanej marki samochodowej.

Dlaczego taki miks: notyfikacje + banery? Na czym Wam zależało?

W kampanii nie chcieliśmy ograniczać się wyłącznie do osób, które korzystają z Androida – notyfikacje są wiadomościami właśnie tego systemu. Prostym i skutecznym sposobem dotarcia do potencjalnych klientów –będących jednocześnie użytkownikami iOS lub WP – są banery, które wyświetlaliśmy w aplikacjach mobilnych w kategorii MOTO. W ten sposób trafiliśmy z przekazem do jeszcze większej grupy odbiorców, a na tym nam zależało – dodaje Marek Naruszewicz, Członek Zarządu MOBIEM.

Kampania trwała 6 dni.

Rezulaty:

Średni CTR uzyskany w kampanii wyniósł 7,8 %. Co więcej, podczas trwania kampanii liczba jazd testowych Toyotą Auris zwiększyła się o 50% w porównaniu do dealerów z pozostałych miast Polski, a zamówienia były wyższe o 25%.

Podsumowanie kampanii

Prowadzenie mobilnej komunikacji jest korzystne dla reklamodawców, a także dla samych użytkowników. Mobile daje unikalną możliwość trafienia z informacjami do osób, które potencjalnie mogą być zainteresowane reklamowanym produktem czy usługą. Dodatkowo to rozwiązanie pozwala na skuteczne dotarcie do odbiorcy w określonym miejscu i czasie. Case study z dni otwartych Toyoty Auris jest tego świetnym przykładem.

UWAGA!!!

O podobnych casach, gdzie mobile gra główne skrzypce, będę opowiadała 25 października podczas II edycji konferencji I <3 marketing, na którą już teraz gorąco Was zapraszam :)

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 9 - 08 - 2013

Coca-Cola, Izrael i geofencing


Shares: 0
Event 7 - 07 - 2013

Z Google Glass na #GlassHackathon – relacja


Shares: 0
Mobile 15 - 02 - 2013

Case studies: mobile marketing 2012


Shares: 0
Event 14 - 11 - 2014

Digital Mobility – grube wyzwanie + wejściówki


Shares: 0