Newsletter

Zapisz się

Polskie firmy nie chcą być mobile?

Artykuł ukazał się 25.03.2013 w serwisie internetowym nowymarketing.pl

Prawda jest taka, że polskie firmy ociągają się z tworzeniem stron mobilnych.

W poprzednim artykule Strona mobilna – must have 2013 pisałam, dlaczego warto mieć stronę mobilną. Jeśli myślicie, że dzięki tym wszystkim argumentom „za” firmy same zgłaszają chęć stworzenia strony mobilnej to… muszę Was rozczarować. Wejście w mobile to w dalszym ciągu najczęściej propozycja wychodząca od agencji.

W idealnym scenariuszu do agencji marketingu mobilnego, agencji interaktywnej czy dev house’u zgłasza się Klient z konkretnymi wytycznymi odnośnie zaistnienia w internecie mobilnym. Taki Klient wie, jak chciałby, żeby wyglądała jego strona mobilna. Wie, jakie funkcje ma smartfon i jak można je wykorzystać w stworzeniu idealnego rozwiązania.

Chyba nikt nie będzie zaskoczony, jeśli napiszę, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Klienci, właściciele mniejszych czy większych firm (jeśli chodzi o świadomość mobile to tak naprawdę nie ma znaczenia) często nie wiedzą, jakie korzyści niesie za sobą wejście w ten kanał. Wydawałoby się że trend jest oczywisty i każdy przedsiębiorca będzie dążył do tego, by czym prędzej zaistnieć w mobile’u. Nic bardziej mylnego.

W niemal wszystkich przypadkach rekomendacja wychodzi ze strony agencji. Kluczowa jest edukacja i zaszczepienie w Kliencie przekonania, że mobilny internet może pomóc w realizacji jego celów. Oczywiście nie każdy Klient musi to robić już teraz, są jednak tacy którzy powinni już zacząć – mówi Piotr Adamczyk, Mobile & Emerging Platforms Manager z MEC Interactive.

Jeśli jakaś firma ma już swoją stronę w wersji mobilnej, dzieje się to zazwyczaj z inicjatywy centralnej, a strona jest adaptowana z rynków zachodnich (Wielka Brytania, Niemcy). Optymiści rzekną: dobrze, że w ogóle jest. Pesymiści zasmucą się z faktu, że nie powstaje z inicjatywy lokalnej . W sytuacji, kiedy decyzja o adaptacji strony mobilnej zapada z góry, rola agencji polega na doradzeniu i utwierdzeniu Klienta w przekonaniu, że to właściwa inwestycja.

Prawda jest taka, że polskie firmy ociągają się z tworzeniem stron mobilnych. Klienci cały czas traktują stronę mobilną jako dodatek do działań w digitalu. Nie wszyscy zdają sobie jeszcze sprawę z tego, jak jest dla nich ważna. Większość projektów to cały czas landing page’e do kampanii mobilnych. Na szczęście Klientów udaje się przekonać do linkowania kampanii w internecie mobilnym do stron lekkich – mówi Piotr Adamczyk.

Co zrobić, aby rynek ocknął się z letargu i w końcu ruszył z kopyta? Edukować, edukować i jeszcze raz edukować. Zaglądać do innych, brać przykład z najlepszych. Dobrych stron mobilnych na polskim rynku jest kilka. Zachęcam do tego, aby nie bać się dołączyć do tego wąskiego jeszcze grona.

Strony mobilne zrobione z głową:

Witryna sklepu www.tkmaxx.pl – wykorzystuje podstawowe funkcje smartfonów, takie jak dynamiczna zmiana obrazu w zależności od położenia urządzenia pion – poziom, swipe przy oglądaniu galerii, geolokalizację przy odnajdowaniu najbliższego sklepu.

blog www.dworzynska.com – dynamiczna zmiana obrazu, przejrzysty interface, łatwość nawigacji.

www.polskatimes.pl – cyfrowe wydanie popularnego dziennika, przejrzysty interface, łatwość nawigacji.

 

Ikona wpisu: flickr.com Aces Finds Vintage

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 31 - 01 - 2014

Rynek mobile w perspektywie! Wydarzenia i prognozy. Must SEE!


Shares: 0
Event 25 - 04 - 2014

Łódź Jungle Web, Interneteusz & #selfie


Shares: 0
Mobile 20 - 03 - 2013

QR kod i Gra o tron? HBO zaszalało!


Shares: 0
Event 6 - 04 - 2013

Mobile Trends for Marketers – 3.. 2.. 1.. START!


Shares: 0