Newsletter

Zapisz się

QR kody w prasie – nowe badanie MEC Interaction

Pamiętacie zeszłoroczne badanie? Jeśli nie, możecie się z nim zapoznać tutaj. A tymczasem minął już kolejny rok i kolejny raz dom mediowy MEC Interaction postanowił zbadać wykorzystanie QR kodów w prasie. Wyniki tego badania nikogo chyba zdziwić nie powinny – jest źle. QR kody powoli odchodzą w siną dal i szczerze mówiąc – chyba nikt nie będzie za nimi płakał.

Coraz mniej reklamodawców sięga po QR kody w kampaniach prasowych. Odsetek zawierających je reklam spadł w czwartym kwartale ub.r. do 2,5 proc. – pokazuje analiza domu mediowego MEC.

Z blisko 7 proc. w I kwartale do 2,5 proc. w ostatnim kwartale 2013 r. spadł odsetek reklam prasowych zawierających  QR kody, wynika z analizy MEC*. Średnio w całym roku po QR kody w kampaniach sięgnęło 4 proc. reklamodawców, czyli o 10 proc. więcej niż w 2012, jednak z każdym kwartałem odsetek wykorzystujących je kampanii spadał.

 QR kody 2012 2013

qr kody 2013

Poza odsetkiem takich reklam, zmniejszyła się też liczba kampanii, w których QR kody zawierałyby zachętę do skanowania (tzw. „call to action”). Spośród przebadanych layoutów prasowych tylko 30 proc. zawierało takie odwołanie. A tylko w niespełna 1 proc. reklam zamieszczono także instrukcję lub ikonę z instrukcją skanowania – to wskaźnik dwukrotnie niższy niż przed rokiem.

cta

Zaledwie co piąta reklama informowała też o miejscu, do którego kieruje QR kod (spadek z 26 proc. rok wcześniej), w pozostałych przypadkach czytelnik nie wiedział co może nastąpić po zeskanowaniu.

Najbardziej uderza jednak fakt, że tylko 42 proc. kodów odsyłało na strony dostosowanej do urządzeń mobilnych. To wprawdzie i tak wyższy odsetek niż przed rokiem, ale wciąż niewysoki, większość czytelników skanuje przecież kody smartfonem – komentuje Piotr Adamczyk, Mobile & Emerging Platforms Manager w MEC –  Analiza wykorzystania QR kodów w prasie sugeruje, że spadające zainteresowanie może wynikać ze złego ich zastosowania we wcześniejszych kampaniach – dodaje.

Aż 46 proc. QR kodów w reklamach prasowych było mniejsze niż rekomendowany rozmiar (2 na 2,5 cm), powodami problemów z ich odczytaniem często okazywały się także zbyt mały odstęp między kodem a otaczającymi go treściami bądź słaba jakość wydruku.

Czy to znaczy, że QR kody nie mają przyszłości?

Co najmniej kilka przeprowadzonych przez nas kampanii wykorzystujących QR kody – m.in. dla Mercedesa czy Nestle Nutrition, pokazuje, że prawidłowo wykorzystane – przynoszą efekty. Potrafią skutecznie przekierować z przestrzeni offline do online. W porównaniu z długim, koniecznym do przepisania linkiem, wydają się też o wiele bardziej praktycznym narzędziem – podsumowuje Piotr Adamczyk.

Pytanie tylko czy marketerom QR kody się już nie znudziły? A jeśli nie, to czy potrafią oni w prawidłowy sposób wykorzystywać ich potencjał? Poza tym patrząc na wyniki badania MEC – wydaje się, że czas QR kodów już minął. Chociaż pewnie pełny obraz sytuacji będziemy mieli za rok.

*Badanie objęło 9 195 reklam zamieszczonych w tytułach z segmentu people, tygodnikach opinii i magazynach kobiecych, które ukazały się w 2013 roku.

Całe badanie dostępne jest na profilu MEC Interaction na Slideshare, tutaj.

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 12 - 08 - 2013

10 września nowy iPhone 5C, ale już teraz Steve Jobs przewraca się w grobie


Shares: 0
Biznes 29 - 03 - 2017

5 najważniejszych pytań, które musisz zadać agencji PR, aby nie zmarnować pieniędzy


Shares: 0
Mobile 4 - 11 - 2013

Kobiety nie wyobrażają sobie życia bez…


Shares: 0
Po godzinach 20 - 06 - 2013

nie tylko Wojewódzki magluje Jakóbiaka, czyli moja rozmowa z Łukaszem o jego telefonie :)


Shares: 0