Newsletter

Zapisz się

Żywienie kontentem online. Prezentacja oraz komentarz Michała Kota z ostatniego spotkania Warsaw Speaks Mobile

warsaw-speaks-mobile-hb

Ostatnie Warsaw Speaks Mobile dostarczyło nam wszystkim mnóstwo emocji. Szczegółowo o tym jak było napiszę w innym wpisie a dzisiaj podsyłam pierwszą prezentację wraz z krótkim komentarzem. Dzięki Michał za ciekawe dane i interesującą prelekcję :)

Obfite posiłki czy dopasowana dieta? Żywienie kontentem online – Michał Kot

Sprzedaż smartfonów rośnie w ogromnym tempie. Po raz pierwszy popyt na smartfony jest wyższy niż na tradycyjne komórki. IDC podaje, że w roku 2013 osiągnie 5 milionów. Na rynku ma ich być 13 mln. Sprzedaż tabletów również spektakularnie wzrasta i może osiągnąć półtora miliona lub więcej egzemplarzy.

Smartfon, pomimo swoich niedoskonałości, jest najbardziej  personalnym urządzeniem do komunikacji, zakupów, rozrywki, organizowania dnia, a przede wszystkim do pozyskiwania informacji. Wymagania mu stawiane są bardzo duże. Pytanie, czy temu sprosta? Ponad 70% uczestników badania realizowanego przez IIBR1 zadeklarowało, że korzysta z internetu mobilnego w smartfonie, a 66% osób, które planują go kupić, chce mieć możliwość ciągłego dostępu do sieci – wygodnie i łatwo.

Dostęp do mobilnego internetu i do treści zawartych na stronach internetowych jest jedną z najważniejszych potrzeb użytkowników. Dziewięciu na dziesięciu badanych1 wykorzystuje urządzenie mobilne do szukania informacji na stronach www. Oczekują oni, że mobilny dostęp do witryn będzie równie łatwy i przyjemny jak w przypadku komputera stacjonarnego. Natomiast dzisiejsze witryny są w zdecydowanej większości niekompatybilne. Korzystanie z nich po prostu męczy.

Niewiele jest stron dostosowanych do smartfona. Tymczasem sposób podania treści powinien ułatwiać użytkownikowi ich odbiór – kontent dopasowany do urządzenia oraz do możliwości i potrzeb jego odbiorcy. Tradycyjna strona www to za mało. Niezależnie od celów funkcjonowania witryny jej użytkownicy muszą być w stanie z niej skorzystać mobilnie (bez myszki i zewnętrznej klawiatury). Strona responsywna, wersja light (lite) lub aplikacja, staje się koniecznością zarówno w obszarze komunikacji, rozrywki, jak i użyteczności. Firmy, które zaniedbają ten obszar, za rok, półtora będą zdecydowanie w tyle za konkurencją.

Warto dodać, że Google już rekomenduje dobre praktyki przy budowaniu stron www 2 i informuje o promowaniu w rankingach stron budowanych w technologii dopasowanej do urządzeń mobilnych.

1)Raport firmy badawczej IIBR. „Mobilny konsument w świecie mobilnego internetu, edycja 3, 2013”.

2)Recommendations for smartphone-optimized sites https//googlewebmastercentral.blogspot.com/2012/06/recommendations-for-building-smartphone.html

Prezentacja Michała dostępna jest tutaj.

Michał Kot, Dyrektor Badań, IIBR

 

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 20 - 03 - 2013

QR kod i Gra o tron? HBO zaszalało!


Shares: 0
Mobile 20 - 09 - 2013

Mobile addicted – ku przestrodze!


Shares: 0
Event 7 - 07 - 2013

Z Google Glass na #GlassHackathon – relacja


Shares: 0
Event 6 - 04 - 2013

Mobile Trends for Marketers – 3.. 2.. 1.. START!


Shares: 0