Ostatnie Warsaw Speaks Mobile dostarczyło nam wszystkim mnóstwo emocji. Szczegółowo o tym jak było napiszę w innym wpisie a dzisiaj podsyłam pierwszą prezentację wraz z krótkim komentarzem. Dzięki Michał za ciekawe dane i interesującą prelekcję :)
Obfite posiłki czy dopasowana dieta? Żywienie kontentem online – Michał Kot
Sprzedaż smartfonów rośnie w ogromnym tempie. Po raz pierwszy popyt na smartfony jest wyższy niż na tradycyjne komórki. IDC podaje, że w roku 2013 osiągnie 5 milionów. Na rynku ma ich być 13 mln. Sprzedaż tabletów również spektakularnie wzrasta i może osiągnąć półtora miliona lub więcej egzemplarzy.
Smartfon, pomimo swoich niedoskonałości, jest najbardziej personalnym urządzeniem do komunikacji, zakupów, rozrywki, organizowania dnia, a przede wszystkim do pozyskiwania informacji. Wymagania mu stawiane są bardzo duże. Pytanie, czy temu sprosta? Ponad 70% uczestników badania realizowanego przez IIBR1 zadeklarowało, że korzysta z internetu mobilnego w smartfonie, a 66% osób, które planują go kupić, chce mieć możliwość ciągłego dostępu do sieci – wygodnie i łatwo.
Dostęp do mobilnego internetu i do treści zawartych na stronach internetowych jest jedną z najważniejszych potrzeb użytkowników. Dziewięciu na dziesięciu badanych1 wykorzystuje urządzenie mobilne do szukania informacji na stronach www. Oczekują oni, że mobilny dostęp do witryn będzie równie łatwy i przyjemny jak w przypadku komputera stacjonarnego. Natomiast dzisiejsze witryny są w zdecydowanej większości niekompatybilne. Korzystanie z nich po prostu męczy.
Niewiele jest stron dostosowanych do smartfona. Tymczasem sposób podania treści powinien ułatwiać użytkownikowi ich odbiór – kontent dopasowany do urządzenia oraz do możliwości i potrzeb jego odbiorcy. Tradycyjna strona www to za mało. Niezależnie od celów funkcjonowania witryny jej użytkownicy muszą być w stanie z niej skorzystać mobilnie (bez myszki i zewnętrznej klawiatury). Strona responsywna, wersja light (lite) lub aplikacja, staje się koniecznością zarówno w obszarze komunikacji, rozrywki, jak i użyteczności. Firmy, które zaniedbają ten obszar, za rok, półtora będą zdecydowanie w tyle za konkurencją.
Warto dodać, że Google już rekomenduje dobre praktyki przy budowaniu stron www 2 i informuje o promowaniu w rankingach stron budowanych w technologii dopasowanej do urządzeń mobilnych.
1)Raport firmy badawczej IIBR. „Mobilny konsument w świecie mobilnego internetu, edycja 3, 2013”.
2)Recommendations for smartphone-optimized sites https//googlewebmastercentral.
Michał Kot, Dyrektor Badań, IIBR