O tym, że mobile może być świetnym instrumentem przy okazji kampanii lokalnych przekonała się ostatnio między innymi Toyota oraz McDonald’s. Mobile ma podstawową przewagę nad innymi mediami – może działać w oparciu o lokalizację, przekazując użytkownikom odpowiednie treści w odpowiednim miejscu i czasie.
Poniższe przykłady pokazują, jak umiejętne wykorzystanie tej konkretnej cechy mobile może przyczynić się do zwiększenia świadomości marki oraz realnie wpłynąć na przychody ze sprzedaży.
Parking Douche
Jeśli narzekaliście ostatnio na źle zaparkowany samochód to ta kampania jest dla Was. The Village – moskiewska gazeta, zajmująca się między innymi problemami miasta postanowiła raz na zawsze rozprawić się z kierowcami beztrosko zostawiającymi swoje wehikuły – delikatnie mówiąc – gdzie popadnie. Powstała specjalna aplikacja, umożliwiająca fotografowanie takich porzuconych aut, która zarazem rozpoznawała numer rejestracyjny samochodu, jego model i kolor, a także miejsce, w którym został źle zaparkowany. Jak dane te zostały później wykorzystane i jakie były efekty kampanii? Zobaczcie sami. Tym czasem już teraz mogę powiedzieć, że the Village w naprawdę mądry sposób przyczyniła się do poprawienia parkingowej sytuacji miasta, jednocześnie powiększając grono swoich Czytelników.
McDonald’s
Restauracja inna niż wszystkie postanowiła wykorzystać potencjał mobile’a w celu poinformowania swoich Klientów o nowych, dłuższych godzinach funkcjonowania niektórych ze swych placówek. Na stacjach benzynowych oraz bankomatach umieszczone zostały reklamy zachęcające do pobrania na telefon aplikacji targetującej najbliższe restauracje McDonald’s. Reklama pojawiała się także w necie, na stronach, które były odwiedzane najczęściej w godzinach wieczornych i nocnych, zachęcając surfujących użytkowników do odwiedzenia najbliższej otwartej restauracji.
https//vimeo.com/41089451
Meat Pack
Jedna z moich ulubionych. Tylko zastanawiam się nad tym co na to wszystko firmowe sklepy Pumy czy Nike. Ja bym była bardzo niezadowolona, gdyby ktoś w taki sposób podwędzał mi Klientów. Ale może w Guatemala rządzi się innymi prawami..
https//www.youtube.com/watch?v=CekUwaPKUUM&feature=player_embedded
Toyota
A właściwie ToyToyota, nowy brand, który powstał specjalnie z myślą o dzieciach, aby wprowadzić ich w motoryzacyjny świat i pokazać, że prowadzenie samochodu może być całkiem fajne. Dzięki aplikacji BackSeat Driver, dziecko siedzące na tylnym siedzeniu mogło uczestniczyć w prowadzeniu prawdziwego samochodu, jadąc po tej samej trasie. W rezultacie aplikacja została pobrana ponad 100 000 razy.
https//www.youtube.com/watch?v=cGrz1P6rpak&feature=player_embedded
House of Fraser
Kampania była przygotowana z operatorem mobilnym O2, dla Klientów tejże sieci i polegała na udostępnieniu Klientom O2 robiącym zakupy w HoF m. in. darmowego wi-fi. Klienci, którzy łączyli się do sieci byli automatycznie zachęcani do pobrania appki House, gdzie mogli znaleźć informacje o aktualnych promocjach oraz voucherach na zakupy w HoF. Całkiem fajna inicjatywa, z jednej strony budująca lojalności Klientów O2 z drugiej zwiększająca zainteresowanie marką House of Fraser przy jednoczesnym podniesieniu poziomu sprzedaży. Wszystko przy udziale mobile.
Ikona wpisu: flickr.com LJR.MIKE