Newsletter

Zapisz się

Showrooming z telefonem w łapce – nowe badanie TNS Mobile Life

No dobra, znowu muszę się Wam do czegoś przyznać (kurcze, coś ostatnio dużo się Wam zwierzam).. ale zakupy z telefonem w ręku to u mnie standard. Tym bardziej zaciekawiła mnie najnowsza infografika TNS Polska o showroomingu – czyli oglądaniu i testowaniu produktów w sklepie z zamiarem nabycia ich gdzie indziej.

A co w niej?

Skala zjawiska w Polsce. Według TNS-u 28% Polaków korzystających z telefonu komórkowego uprawia showrooming.

To wciąż dosyć mało. Nawet nie chodzi o porównywanie Polski do innych krajów, ale o samą istotę showroomingu. Jak można lepiej sprawdzić cenę tego samego produktu w innym sklepie jak nie na smartfonie? Jak wygląda showrooming pozostałych 72%? Zapisują ceny na kartce a potem sprawdzają na kompie w domu? O zgrozo! Może tak właśnie to wygląda…

Albo dosyć sporo! 43% showroomingowców wykorzystuje telefon do przeczytania opinii o produkcie, 31% porównuje w nim ceny. I to jest dobra wiadomość! Oglądający produkty w sklepach korzysta wtedy z telefonu. Stwarza to ogromną szansę dla marek, by wykorzystując ten kanał rozpocząć z konsumentem dialog, obudzić zaangażowanie i w efekcie zamienić oglądanie w kupowanie.

Rozwój urządzeń przenośnych i internetu mobilnego, wraz z coraz popularniejszymi zakupami online, mogą stwarzać pewne zagrożenie dla tradycyjnego handlu. Jednocześnie jednak są także szansą dla tych marek, które wykorzystując kanały mobilne odpowiednio wywołają zaangażowanie konsumenta i będą umiały dopasować się do jego potrzeb, stylu i dynamiki realizowania zakupów oraz procesu podejmowania decyzji. Wtedy urządzenia mobilne mogą stać podstawą do budowania relacji o nowej jakości. Planując takie działania należy oczywiście zwrócić uwagę na specyficzne dla danego rynku postawy oraz poziom otwartości wobec działań marek w obszarze ich telefonu” – komentuje Łukasz Chmura, Senior Research Executive z Digital Intelligence Team w TNS Polska.

Jak pokazują wyniki badania, na tle danych globalnych, konsumenci w Polsce są umiarkowanie otwarci na komunikację marek podczas wizyty w sklepie. Podczas gdy globalnie aż 1/5 posiadaczy smartfonów zainteresowana jest aplikacją lub serwisem pomagającym poruszać się po centrum handlowym oraz korzystaniem z kuponów pobranych na telefon podczas zakupów, w Polsce takimi rozwiązaniami zainteresowany jest średnio co dziesiąty konsument posiadający smartfona (odpowiednio 11% kuponami i 14% aplikacją nawigującą po sklepie).

Znacznie mniejszą popularnością niż na świecie cieszy się także w Polsce pomysł „wirtualnego asystenta”, czyli usługi polegającej na udzielaniu informacji o produkcie za pośrednictwem telefonu (serwisu lub aplikacji) podczas wizyty w sklepie. W Polsce tylko 4% posiadaczy smartfona jest zainteresowanych tego typu rozwiązaniem, na świecie zaś aż 13%. Należy o tym pamiętać planując komunikację w obszarze mobile.
Karolina Flaht-Soroka, Account Manager z Digital Intelligence Team w TNS Polska komentuje:
„Jak wynika z danych Mobile Life, polscy konsumenci mają specyficzne potrzeby i oczekiwania i nie zawsze stosowane na świecie rozwiązania w kanale mobilnym sprawdzą się na naszym rynku. Telefon jest bardzo atrakcyjnym środkiem dotarcia do potencjalnego kupującego. Trzeba jednak wiedzieć, jakie formy komunikacji z konsumentem i jakie funkcjonalności telefonu znajdą zastosowanie podczas zakupów Polaków i tym samym będą przez nich wykorzystywane”.

Oglądanie i porównywanie produktów w sklepach jest napędzane przez dwie potrzeby: poczucie pewności, że cena produktu jest najlepszą możliwą ofertą oraz że produkt ten spełni nasze oczekiwania i jest dla nas odpowiedni. Dlatego też 16% konsumentów na świecie podczas wizyty w sklepie czyta recenzje i sprawdza media społecznościowe w poszukiwaniu opinii. W Polsce tego typu czynnościami zainteresowanych jest odpowiednio 12% (czytanie recenzji) i 10% (sprawdzanie mediów społecznościowych) konsumentów. Warto jednak pamiętać, że profesjonalna i pomocna obsługa w sklepie tradycyjnym nadal jest ogromnym atutem. Jedna trzecia konsumentów na świecie i aż 65% w Polsce woli porozmawiać ze sprzedawcą, zamiast szukać informacji przez telefon. W tym przypadku zaliczam się zdecydowanie do mniejszości.

Jaka będzie przyszłość showroomingu z telefonem w łapce w Polsce? Na pewno % Konsumentów robiących zakupy w ten sposób będzie się stale powiększał. Już teraz coraz więcej firm rozumie potencjał jaki drzemie w kanale mobile, proponując swoim Klientom ciekawe rozwiązania, dostępne tylko na tablecie czy smartfonie. Oczywiście w Polsce jest jeszcze dużo do zrobienia, ale widać ruch w branży, jest coraz lepiej, coraz odważniej, coraz bardziej kreatywnie.

MobileLife_Infographic

O badaniu TNS Mobile Life

Mobile Life to globalne badanie zachowań, motywacji i postaw 38 000 konsumentów z 43 krajów. Powszechność telefonów komórkowych oraz wzrost popularności smartfonów mają ogromny wpływ na zachowania konsumentów. Ludzie stale angażują się w coraz większą gamę usług dostępnych za pośrednictwem telefonu. Raport Mobile Life dostarcza informacji jak planować działania marketingowe w tym kanale, a oferowany dodatkowo w Polsce warsztat Mobile Life Plus to także wiedza i doświadczenie polskich ekspertów, którzy wskażą w jaki sposób wykorzystać wyniki raportu dla wzrostu biznesu.
Badanie zrealizowane było w Polsce na próbie 977 użytkowników telefonów komórkowych.
Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 24 - 06 - 2014

QR kody w prasie – nowe badanie MEC Interaction


Shares: 0
Marketing 26 - 02 - 2017

Reklama kredytu mobilnego Orange – czyli jak zaplanować współpracę z influencerami, aby nie było kwasu?


Shares: 0
Mobile 22 - 03 - 2013

Halo branżo mobile? Jesteś tam?


Shares: 0
Event 23 - 02 - 2013

Cała prawda o Mobile Trends Conference & Awards


Shares: 0