No dobrze, ten wpis miał zostać opublikowany wczoraj, ale były Waaaleeentynki, stąd światło dzienne ujrzy dopiero dzisiaj. Tak czy owak warto się z nim zapoznać. Przynajmniej jeśli łaknie się kolejnej porcji wiedzy na temat rynku mobile w PL. Ale od początku.
Działająca w ramach Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska Grupa Robocza „Mobile Marketing” wydała pierwszy na polskim rynku zbiór case studies mobile marketingu – „Zbiór case studies: mobile marketing 2012”. Zbiór ów miał być inspirującym źródłem wiedzy dla marketerów. Jak myślicie – czy cel został osiągnięty?
W publikacji znajdziemy 15 różnych kampanii mających dowieść temu, że marketing mobilny na polskim rynku funkcjonuje i ciągle się rozwija.
– O nadchodzącym „roku mobile” słyszymy już od kliku lat. Wszyscy czekają z niecierpliwością, on co roku jest przekładany. A my – marketerzy i specjaliści od mediów – robimy swoje. I robimy to coraz lepiej! Cały czas pokazujemy, że tzw. mobile nie jest przysłowiową wisienką na torcie a integralną częścią media miksu. Przykłady przedstawione w poniższym zbiorze wyraźnie pokazują, że jako branża dojrzewamy i zaczynamy coraz poważniej podchodzić do nowych technologii – z mniejszym entuzjazmem a większą zachowawczością i rozsądkiem. Oby tak dalej! – Piotr Adamczyk, Mobile & Emerging Platforms Manager, MEC
Co zatem znajdziemy w samej publikacji? Tak naprawdę wszystko. To znaczy, nie wszystkie kampanie z udziałem mobile w Polsce, ale te, które w ciągu ostatnich lat na pewno na ten rynek wpłynęły. Publikacja, trochę wbrew nazwie, nie dotyczy samego roku 2012. Zbiór Case Studies Mobile marketing 2012 jest prezentacją 15 wyselekcjonowanych case’ów z ubiegłych lat. To pierwszy tego typu dokument dlatego stanowi podsumowanie nie tylko 2012 roku, ale także wcześniejszych lat – IAB Polska. Jest więc tu opisana kampania Motolokata Multibanku z grudnia 2010 roku, zrealizowała przez agencję Mobext Polska, case Allegro przeprowadzony na mobilnej wersji Onetu (start styczeń 2011), czy gra mobilna Poczuj Drogę, o którą dla Dunlopu zadbał Upgrade Marketing (kwiecień 2010). Publikacja dotyka wielu narzędzi stosowanych w mobile marketingu i w sumie to podoba mi się w niej najbardziej. Jest przykład na kampanię z udziałem rich media, gry mobilnej a nawet augmented reality. Casy wyselekcjonowane zostały z dużą starannością i to widać, chociażby po tym kto brał udział w przygotowaniu tego zestawienia. Zatem na pytanie czy warto z publikacją wdać się w romans odpowiem – ZDECYDOWANIE warto. Im więcej opisanych casów tym lepiej dla nas wszystkich :)
_______________________________________________________________________________________________________