Newsletter

Zapisz się

Co z tą smartfonizacją?

25% Polaków ma już smartfona, tak wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska (wyniki w najnowszym raporcie Moniki Mikowskiej „Marketing mobilny w Polsce 2012/2013”), którego główne statystki zostały przedstawione w postaci poniższej infografiki (GoldenSubmarine).infografika_do_raportu_jestemmobi

Co ciekawe, tylko 9% deklaruje, że smartfona posiada. Pozostałe 16% nie zdaje sobie z tego sprawy. Wnioski są dwa: albo posiadacze smartfonów wiedzą, że mają telefon nowej generacji, korzystają z jego funkcji, ale urządzenia po imieniu nazywać nie chcą, albo kupują taki telefon, bo po prostu jest modny, używając go głównie do dzwonienia i SMS-ów. Wierzę, że te 9% to dopiero początek mobilnej ewolucji i wraz ze wzrostem penetracji smartfonów na polskim rynku wzrośnie także świadomość tego, co się ma. Wróćmy jeszcze na chwilę do tych 25%. Jeśli zastanawiacie się, czy to dużo czy mało i jak na tym tle wypadamy z resztą Świata, to poniżej przedstawiam Wam wykres. Oceńcie sami, ale wydaje mi się, że tak do końca źle z nami nie jest.
smartphone-penetration-by-country

Wracając do badania. 41% smartfonowców korzysta w swoim telefonie z internetu. 35% ściąga aplikacje mobilne. Dane bardzo obiecujące, chociaż mogłoby być lepiej.  Nie zaskakuje % użytkowników zainteresowanych kodami QR, obecnie korzysta z nich 7%. Co ciekawe, w przyszłości, zamierza z nich skorzystać więcej osób niż z aplikacji mobilnych. Szczerze mówiąc, ciężko mi w to uwierzyć.

I na koniec mój ulubiony temat: płatności mobilne. Obecnie już 4% posiadaczy smartfonów z nich korzysta. To wbrew pozorom całkiem sporo. Pamiętajmy, że płatności to w Polsce wciąż raczkujący temat, natomiast dzięki nowym możliwościom płatniczym, takim jakie udostępnia nam obecnie chociażby SkyCash czy mPay, procent ten będzie systematycznie rósł.

Zatem odpowiadając na główne pytanie – co z tą smartfonizacją? IMHO nie jest ani źle, ani dobrze. Nie można powiedzieć, że jesteśmy na początku mobilnej rewolucji, bo w końcu co drugi posiadacz smartfona korzysta z internetu, a co trzeci ściąga aplikację mobilną. Jesteśmy już na pewno bliżej środka, chociaż jeszcze wiele jest do zrobienia. Na pewno w kwestii edukacji. I to zadanie głównie dla marketerów mobilnych. Uczcie społeczeństwo korzystać z dobrodziejstw nowych technologii. Niech te dzisiejsze wyniki będą dla Was kolejnym wyzwaniem.

 

Źródło infografiki: Thanks to Monika Mikowska

Ikona wpisu: flickr.com magnusfranklin

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 8 - 08 - 2013

Letnia kampania Statoila z aplikacją mobilną Yanosik – wyniki


Shares: 0
Event 26 - 07 - 2013

O Play for future pytam u źródła, czyli co mi zdradził Marcin Gruszka


Shares: 0
Marketing 9 - 08 - 2017

Giń Tigerze, czyli jak się robi viral w Polsce


Shares: 0
Mobile 22 - 04 - 2015

30 statystyk o mobile, które musisz znać


Shares: 0