Newsletter

Zapisz się

Mobile Banking & Mobile Payment cz.2 ostatnia

Może Wam się to podobać a może nie, ale chodzą słuchy, że rok 2013 nie będzie rokiem mobile, a rokiem płatności mobilnych. Sama jeszcze nie wiem co o tym sądzić bo cóż.. Moim zdaniem za wcześnie na takie dywagacje. Samo IKO wiosny nie czyni. Wypłaty zbliżeniowe z banku ING na razie działają na małą skalę i to dopiero pilotaż. Czy Biedronka wprowadzi płatności smartfonem i czy to się przyjmie? Jeszcze nie wiadomo. Trochę mało jak na rok mobile payments, chyba, że coś przegapiłam?

Tym razem krótko o drugim dniu konferencji. Jak było? Porównywalnie do dnia pierwszego, z tym że trochę mniej intensywnie. Drugi dzień konferencji podzielony został na dwie sesje tematyczne: Płatności mobilne – jak nimi dobrze zarządzać oraz Zalety i możliwości płatności mobilnych. Napiszę tak – w całym tym dniu zapamiętałam trzy prelekcje (na sześć!): Dariusza Mazurkiewicza, który opowiadał o kierunkach rozwoju płatności na przykładzie SkyCash’a, Pawła Kolendy, który prezentował badania IAB Polska dotyczące potencjału usług mobilnych (które zostały niedawno opublikowane i są dostępne tutaj), oraz Michała Kisiela z serwisu bankier.pl, który w bardzo merytoryczny ale zarazem interesujący sposób opowiadał o tym dokąd zmierzają płatności mobilne.

Czego się dowiedziałam? Ano tego, że Facebook jest na samym końcu jeśli chodzi o zaufanie dostawców do płatności mobilnych. Taką opcję ma już bank PKO BP i nie jest to hit sezonu. Dariusz Mazurkiewicz ze SkyCasha przekonywał, że aplikacja SkyCasha jest o niebo lepsza od IKO. Dlaczego? Według Dariusza należałoby zacząć od zmiany terminologii płatności mobilnych na płatności w usługach mobilnych. Pan Dariusz uważa, że same płatności nie stanowią wartości dodanej dla użytkownika, ale płatność za konkretną usługę już tak. Brakowało otwartego panelu dyskusyjnego pomiędzy Panem Dariuszem a Panami od IKO. Mogłoby być ciekawie.

Podsumowując (mówiłam, że będzie krótko)

To były bardzo ciekawe dwa dni. Przynajmniej dla mnie, osoby, która z bankowością mobilną nie ma na co dzień za wiele wspólnego. Natomiast czy dla pozostałych osób, które mocno siedzą w temacie, było też tak ciekawie? Mogę mieć co do tego wątpliwości. Żeby posłuchać tego co robi konkurencja nie trzeba iść na konferencję, wystarczy zajrzeć do internetu. Przyszłość płatności jest inna dla każdego (wizja rynku Panów od IKO kontra Dariusza Mazurkiewicza ze SkyCash’a). Networking? Może był udany, nie wiem, nie byłam. Czy będę uczestniczyła w konferencji w przyszłym roku? Szklanej kuli nie mam. Wszystko (łącznie z płatnościami w Biedronce) może się zdarzyć.

mobile_banking_and_mobile_payment_znak_1000x231

Skomentuj

Przeczytaj także

Event 5 - 03 - 2015

Mobile World Congress DAY 3 – Shazam, VR i ADDvertising


Shares: 0
Event 24 - 10 - 2013

Appsworld – dzień 2 należy do Augmented Reality! Relacja by Piotr Adamczyk, MEC


Shares: 0
Po godzinach 28 - 02 - 2014

Share Week 2014. Blogi, które czytam i polecam


Shares: 0
Mobile 16 - 10 - 2013

Advergaming po polsku, advergaming po amerykańsku


Shares: 0