Newsletter

Zapisz się

Gdyby na świecie nagle zniknęły pszczoły, w ciągu 5 – 6 lat groziłoby nam wymarcie

[dropcap]T[/dropcap]en tekst zamroził mi krew w żyłach i z trudem się opanowałam, kiedy go usłyszałam, a kierowałam akurat samochodem (mogłoby być niebezpiecznie!). W ostatnim czasie wiele się mówi o ochronie środowiska, wielcy każą segregować śmieci, człowiek boi się wyjść na ulicę w obawie, żeby na nic nie nadepnąć, nie zabić żadnego robala czy innego karalucha. Z biologii zawsze byłam dobra, ale w życiu bym nie pszypszczółała, że bez pszczół grozi nam wymarcie. Obiecałam sobie w wolnej chwili podrążyć temat. Poszperałam tu i ówdzie (w internecie w sensie ) a to co odnalazłam przerosło moje najśmielsze wyobrażenia.

Telefony komórkowe zabijają pszczoły?

Rój pszczeli składa się z królowej-matki, robotnic oraz trutni. Królowa – matka wiadomo, składa jaja i zarządza ulem, trutnie wiadomo – żyją tylko w jednym celu, po czym umierają. Natomiast pszczoły robotnice, oprócz tego, że zajmują się ulem, to jeszcze zbierają cenny nektar. I to właśnie te pszczoły obarczone są największym ryzykiem wyginięcia.

Ostatnie badania wykazały, że pszczoły robotnice tracą swój zmysł orientacji, gdy znajdują się pod wpływem mikrofal wytwarzanych przez telefony komórkowe. Co to oznacza? Pszczoły, które opuściły ul nie bardzo wiedzą jak do niego wrócić. Do takich wniosków doszli naukowcy, po przeprowadzonym eksperymencie, w którym telefony komórkowe umieszczono blisko uli. W ciągu 5 do 10 dni ule obumarły. Według naukowców, promieniowe, które wytwarzają telefony komórkowe, zakłóca fale, dzięki którym pszczoły komunikują się ze swoim ulem.

Co więcej, promieniowanie komórkowe powodowało również zmiany w systemie nerwowym pszczół – w konsekwencji traciły one swoją zdolność do latania.

Dlaczego pszczoły są dla nas tak ważne? To właśnie pszczołowatym i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Dzięki temu, że jest ich tak dużo i są tak różnorodne, mogą zapylać całą masę roślin i działać w różnych warunkach.

Kilka niepokojących danych znalazłam na stronie pomagamyszczołom.pl:

  • Według szacunków ekspertów w Polsce co sekundę umiera aż 105 pszczół!
  • Pierwsze masowe wymieranie zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych w latach 60. ubiegłego wieku.
  • W latach 2006–2007 w Ameryce Północnej wyginęła jedna trzecia wszystkich pszczół.
  • W 2008 roku kryzys dotarł do Europy.
  • W Polsce w niektórych regionach kraju nie przeżywa zimy 30 proc. rodzin pszczelich.

Wydaje mi się, że wciąż nie do końca zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji. I chociaż w tym roku, 8 sierpnia, po raz pierwszy w Polsce obchodziliśmy Wielki Dzień Pszczół, to o zagrożeniu wyginięcia pszczół ciągle mówi się za mało. Z problemem już od dawna borykają się Chińczycy. Co roku na wiosnę, gdy grusze w powiecie Hanyuan w Syczuanie pokrywają się kwiatami, rolnicy chwytają za pędzle, by ręcznie zapylać drzewa. Dawniej robiły to pszczoły, ale od lat ich tam nie ma.  Czy wizja ręcznego zapylania roślin jest tym, co niewątpliwe na nas czeka?

I na koniec ostatnia myśl. O tym, czy promieniowanie ma negatywny wpływ na ludzi od dawna jest głośno. Zdania są tutaj jednak podzielone. Jedni mówią: nic nam nie grozi, drudzy każą wyrzucić telefon. Ja na pewno nie będę aż tak restrykcyjna, jeśli chodzi o swój telefon, ale powyższe badanie będę miała mocno na uwadze. I ostatecznie zasilę swój smartfon w zestaw słuchawkowy.

Źródło.

bee 2

Ikona wpisu: www.flickr.com jdmuth

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 15 - 02 - 2013

Case studies: mobile marketing 2012


Shares: 0
Event 2 - 12 - 2012

Co robiła Coca-Cola na festiwalu w Cannes


Shares: 0
Nowe technologie 27 - 03 - 2017

Seabed Prelude, czyli pierwsza edukacyjna gra VR od MythicOwl


Shares: 0
Marketing 23 - 10 - 2017

Ciemna strona personal brandingu. Nawet nie wiesz, że istnieje coś takiego


Shares: 0