Newsletter

Zapisz się

Mam startupowy budżet na naszą współpracę…

Ha! Nie dalej jak w poniedziałek opublikowałam podsumowanie roku 2017, w którym dość dużo miejsca poświęciłam klientom, a już zdążyłam odbyć rozmowę, podczas której na pytanie o budżet przeznaczony na PR usłyszałam: „noooo…. budżet mam startupowy“ i po chwili: „ale chętnie dowiem się, jaki masz pomysł na komunikację mojego produktu“. Nie ma sprawy. Niech tylko sięgnę po swój przenośny flipchart i flamaster i już spieszę z darmowym consultingiem.

Nie rozumiem ludzi, którzy nie mając pieniędzy na komunikację (ale to może dotyczyć równie dobrze innych branż i usług), angażują czas innych osób. Nie wiem na co liczą? Na to, że ktoś się zgodzi pracować za darmo? Że w ciągu 30 minut przekaże swój know – how, który zdobywał i rozwijał przez ostatnie lata? O ile może, podkreślam MOŻE jako osoba dopiero zaczynająca swoją przygodę w danej dziedzinie zgodziłabym się zrobić coś bezpłatnie, chociażby po to, żeby zdobyć cenną praktykę i móc pochwalić się zrealizowanym projektem w portfolio, o tyle pracując w firmie i mając ugruntowaną pozycję na rynku, byłoby to dla mnie co najmniej niezrozumiałe.

Za pracę trzeba zapłacić. Consulting to też praca, która wymaga czasu. A ten staje się coraz bardziej bezcenny.

Tak. Jesteśmy agencją, która obsługuje m.in. startupy. Nie, nie jesteśmy agencją, która obsługuje startupy za darmo. Oczywiście rozumiem, że ktoś jest dopiero na początku swojej drogi, rozwija swój produkt i nie ma jeszcze pieniędzy. Pytanie, czy jest to odpowiedni moment na rozpoczęcie działań PR?

Wg mojego doświadczenia i na podstawie klientów, którzy zgłaszają się do nas (a dokładniej – na podstawie etapu ich rozwoju), PR można zaczynać jeśli:

  • masz dokładnie zaplanowany start produktu, ale produkt ten jest tyle innowacyjny, że będziesz potrzebował edukacji rynku. Działania PR-owe możesz zacząć zatem wcześniej, wykorzystując np. inbound PR
  • kończysz pracę nad swoim produktem. Masz zespół, który jest zaangażowany w jego rozwój, osoby odpowiedzialne za poszczególne działania – np. obsługę klienta. Jesteś przygotowany do boomu, który mogą wywołać publikacje w mediach
  • twój produkt jest już długo na rynku, ale chcesz wzmocnić świadomość marki, ew. dotrzeć do nowych grup docelowych
  • przygotowujesz się do kolejnej rundy inwestycyjnej, albo właśnie z sukcesem ją zakończyłeś i chcesz informacją o kondycji swojej spółki podzielić się z rynkiem
  • prężnie działasz na rynku, ale chciałbyś wzmocnić wizerunek firmy wśród potencjalnych pracowników
  • w najbliższym czasie masz zaplanowane ważne zmiany w firmie, które będziesz chciał zakomunikować

i last but not least:

  • będziesz miał czas, albo dedykowaną osobę do kontaktów! I to jest niezwykle ważne!

Jesteś na którymś w powyższych etapów? A może wszystko jeszcze przed Tobą i tak naprawdę profesjonalnie prowadzone działania komunikacyjne nie są Ci jeszcze po prostu potrzebne? Może lepiej zrobić coś samemu, albo w teamie, w którym pracujesz? W obecnych czasach PR to przecież nie tylko relacje z mediami. To również komunikacja w mediach „owned” – czyli tych, które należą do Ciebie. To może być profil na Facebooku albo blog, który możesz bez większego budżetu prowadzić sam, nie angażując jednostek z zewnątrz lub płacąc po prostu za sam copywriting. O tym mówię właśnie na swoich szkoleniach dla młodych przedsiębiorców i przyszłych właścicieli jednorożców.

Na koniec tego wpisu lojalnie ostrzegam: na zdanie w stylu: „mam startupowy budżet” od dzisiaj będę odpowiadała: „świetnie, znam kilku inwestorów, jestem przekonana, że twój produkt jest na tyle innowacyjny, że z przyjemnością w niego zainwestują. A jak już będziesz miał określony budżet na komunikację, to wtedy zapraszam”.

Nie zrozumcie mnie źle. Jestem najzwyczajniej w świecie zmęczona odbywaniem rozmów, z których najczęściej nic nie wynika i które są dla mnie wyłącznie stratą czasu.

Skomentuj

Przeczytaj także

Event 17 - 02 - 2015

Idea smart city, czyli o inteligentnych miastach


Shares: 4
Biznes 26 - 10 - 2017

Multitasking rujnuje mi życie…


Shares: 0
Mobile 15 - 04 - 2013

MEC przebadało wykorzystanie QR kodów w prasie w 2012 roku


Shares: 0
Mobile 13 - 03 - 2014

O czym (i jak!) się rozmawia w telekomunikacji, czyli pojęcia nieznane dla osób spoza branży.


Shares: 0