[dropcap]J[/dropcap]uż po raz trzeci MEC Analytics & Insight, dział badawczy domu mediowego MEC, przeprowadził badania ilościowe wśród polskich internautów i zbadał ich zwyczaje związane z korzystaniem z telefonów komórkowych.
Uwielbiam takie badania, a jeszcze bardziej lubię dostawać je jako pierwsza. Badanie jest jednym słowem mówiąc ogromne i niesie za sobą niesamowitą dawkę informacji na temat użytkowników smartfonów, samych smartfonów, operatorów i w ogóle mobilności. Z uwagi na wielkość badania i szeroki zakres danych postanowiłam podzielić je na 5 części i od dzisiaj codziennie (również w weekendy) publikować Wam jeden blok tematyczny. Badanie jest świeżutkie, dopiero co zrealizowane. Mam nadzieję, że znajdziecie w nim odpowiedzi na wszystkie nurtujące Was kwestie.
W dzisiejszej odsłonie używane modele, marki i modele smartfonów. Let the story begins.
Metodologia wykorzystana w badaniu: CAWI
Czas realizacji: 13 – 22 maja 2013
Próba: All 15+, Internauci
Wielkość próby: N=2259, użytkownicy smartfonów N=1298
Jeśli zastanawialiście się jakich urządzeń, oprócz telefonu komórkowego, używamy do łączenia się z Internetem to poniżej znajdziecie odpowiedź. Laptop już dawno przegonił zwykły komputer, ale zwróćcie uwagę jak zmienia się korzystanie z tabletów. W tym roku aż 27% responendów do surfowanie po Internecie wybiera właśnie to urządzenie. W porównaniu z 2012 rokiem wykorzystanie tabletów wzrosło dwukrotnie.
Zapytałam Piotra Adamczyka, Mobile & Emerging Platforms Manager’a z MEC czy jest szansa na to, aby tablet przegonił tradycyjny komputer.
Jeszcze rok temu podchodziłem ostrożnie do tej tezy, mimo, że dynamika wzrostu korzystania z tabletów była równie imponująca. Dzisiaj nie mam już wątpliwości: komputery jakie znamy przejdą niedługo do lamusa. Dlaczego? Tablet daje nam o wiele większe możliwości, a przy tym jest poręczniejszy, wygodniejszy w obsłudze, szybszy – słowem bardziej praktyczny. Na razie rządzi komputer. Tablet jest z tych urządzeń, które nie są nam potrzebne, dopóki go nie zaczniemy używać. Za 2-3 lata komputery stacjonarne i laptopy będą kolejnym urządzeniem biurowym, jak niegdyś faksy czy kserokopiarki. W domu i przy nas będą tablety.
Liderem, jeśli chodzi o liczbę użytkowników smartfonów jest Orange, natomiast na piętach siedzi mu Plus. Najgorzej sytuacja wygląda w T-Mobile, który prowadząc agresywną kampanię reklamową, chce przegonić pozostałych operatorów.
Co trzeci smartfon to Samsung. Druga jest Nokia, która w totalu wszystkich telefonów komórkowych wciąż zajmuje pierwsze miejsce.
Samsung jest wciąż liderem wśród smartfonów wybieranych przez użytkowników. Bardzo dynamicznie rośnie pozycja LG. Maleje udział Nokii. Zastanawiam się, czy ten podział utrzyma się także w przyszłym roku.
Piotr Adamczyk tak komentuje te dane:
Samsung udowodnił w ostatnich latach, że jest liderem. Świetna technologia i rozwiązania, szeroka oferta smartfonów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i będzie zadowolony. To pozwala wierzyć, że Samsung będzie dominować na rynku. LG się stara i widać, że szybko się uczy (LG Nexus 4), ale ciężko będzie jej konkurować z Samsungiem. A Nokia… cóż… byłem bardzo entuzjastycznie nastawiony do Lumii (mam model 800), ale mój entuzjazm nieco spadł. Wydaje się, że czasy Nokii już minęły. Czy bezpowrotnie? Miałem Nokie ponad 10 lat i znam dość dobrze Finów – ten mały acz dzielny i niepokorny skandynawski naród – tego więc nie odważę się powiedzieć!
Chyba nikogo nie zaskoczy, że Android jest najpopularniejszym systemem operacyjnym?
To była pierwsza porcja informacji. Jutro kolejne. Informacje o poprzednich badaniach znajdziecie tutaj.
PS. Kopiowanie i rozpowszechnianie tych danych bez mojej wiedzy i zgody jest zabronione. Nie ma powielania bez podawania źródła.