Newsletter

Zapisz się

Hej Wszyscy! Co powiecie na wakacje BEZ telefonu?

Właściwie to tego wpisu miało tu dzisiaj nie być. Zaczęłam pisać o czymś zupełnie innym, ale mój tok myślenia zszedł na ten tor i cóż… tak już zostało.

Dzisiaj będzie o battle-of-technologyuzależnieniach. A właściwie o jednym uzależnieniu. Od smartfona. Od razu gwoli wyjaśnienia napiszę, że żadnym psychologiem nie jestem. A to co poniżej to wyciągi z prezentacji, na której byłam już jakiś czas temu + moje wolne wnioski. Tyle.

Czy wiecie, że interakcje z technologią mogą spowodować pojawienie się oznak:

  • narcyzmu
  • zaburzeń obsesyjno – kompulsywnych, osobowości społecznej, lękowych
  • depresji
  • ADHD
  • fobii społecznej a nawet
  • hipochondrii

Czy to nie brzmi strasznie? W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy zdefiniowali nowy rodzaj (a raczej nowe rodzaje) zaburzeń lękowych.

Pierwszym z nich jest tzw. FOMO, czyli fear of missing out, a po polsku: strach, że coś mnie ominie. O co chodzi? Ano w pewnym stopniu o nadmiar informacji. Freud napisał kiedyś: „wybierając jedno, pozbawiam się możliwości wyboru innych alternatyw”. No cóż, trafił w sedno. Nie chcę teraz demonizować social media, ale weźmy pierwszy z brzegu przykład. Mając konto na fejsie jesteśmy w stanie wiedzieć co dzieje się w danym dniu w danym miejscu i czasie. A co, kiedy dokładnie w tym samym momencie odbywają się dwa, trzy, cztery wydarzenia? Musimy wybierać. Idziemy na jedno, ale myślami jesteśmy na tym drugim. Co więcej, żeby być na bieżąco wyjmujemy telefon, sprawdzamy co się wydarzyło tam, gdzie nas nie ma. Wrzucamy zdjęcia, wysyłamy MMS-y, lokalizujemy się i co chwila odświeżamy stronę, żeby zobaczyć, czy któryś ze znajomych robi to samo. Brzmi niepokojąco? A idźcie na imprezę, wystawę, na urodziny, do kina, lokalu. Ile osób będących w towarzystwie stale trzyma komórkę w ręku? No właśnie. Jeśli takie zachowanie zdarza się raz na ruski rok to okay, nie trzeba robić z tego problemu. Ale jeśli przy FOMO zaczną towarzyszyć Ci takie objawy jak stres, frustracja, poddenerwowanie, dekoncentracja i poczucie przytłoczenia zbyt dużą ilością bodźców czy prokrastynacja, to czas się zatrzymać i spróbować trzeźwo spojrzeć na sytuację. Czasami dobrze też posłuchać znajomych. Jeśli rodzina mówi Ci, że zbyt często widzi Cię z telefonem to może coś w tym jest?

Facebook please i'm trying to work check me check meee

Kolejne nazwane zaburzenie to DA, disconnectivity anxiety, lęk przed odłączeniem. Stąd bierze się także nomophobia – no mobile phone phobia, czyli fobia bycia bez telefonu komórkowego. Łapka w górę kto chodź raz wyszedł z domu bez telefonu i po niego nie wrócił. Oj, nie ma nikogo??? Może to już nomo? Czy wiecie, że 51% osób urodzonych w latach 80 i później odczuwa lęk, jeśli nie może przeczytać odebranego SMS-a? 30% w tej samej grupie czuje się stres jeśli nie może wejść na portale społecznościowe. Te wielkości ciągle rosną. Czy Świat zwariuje, jeśli Zuckerberg odłączy fejsa? :/

Syndrom fantomowych wibracji, coś Wam to mówi? Przyznaję się od razu. Tak, ciągle wibruje mi telefon w torebce. Tzn. wibrował, bo ostatnio, właśnie przez te fantomy, zrezygnowałam z wibracji. W obu smartfonach mam bardzo klasyczne dzwonki (się wydało, że mam tylko/aż dwa smartfony :P ). Dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi – syndrom ten powoduje, że czujemy wibracje telefonu (sygnał, że ktoś np. dzwoni) podczas gdy w rzeczywistości nic się nie dzieje. Chęć sięgnięcia po telefon jest silniejsza, stąd (mocno upraszczając!) te fantomowe wibracje.

No dobrze, skoro już jest tak źle, czy możemy zrobić coś, żeby ocalić nas od zagłady? Okazuje się, że tak. Wystarczy reset mózgu. Na pewno pomogą spotkania z naturą, sport (niekoniecznie z Endomondo), wyjście do teatru BEZ telefonu, joga, sudoku, sushi, lepienie garnków z gliny, szycie skarpetek. Generalnie wszystko to, co nie wymaga od nas korzystania z nowych technologii. Czasami warto zrobić sobie wakacje od cyfryzacji.

Tekst powstał na podstawie prezentacji psycholog Izabeli Dziugieł.

Ikona wpisu: flickr.com cocoarmani

Skomentuj

Przeczytaj także

Marketing 28 - 04 - 2014

nju mobile – strategia Orange zaczyna przynosić efekty?


Shares: 0
Event 25 - 11 - 2014

Relacja z konferencji MMA Forum London 2014 – część 1


Shares: 0
Event 1 - 04 - 2015

Kongres Mobilny w Warszawie – zaproszenie i zniżki tylko od Dworzyńskiej


Shares: 0
Event 18 - 06 - 2015

Forum IAB czy Infoshare? Na co warto było postawić w tym roku.


Shares: 0