Newsletter

Zapisz się

QR kod i Gra o tron? HBO zaszalało!

Jeszcze nie tak dawno temu słyszałam w branży opinie specjalistów nt. wykorzystywania w kampaniach mobilnych kodów QR. Umówmy się, opinie te pochlebne nie były, po pierwsze dlatego,  że zazwyczaj QR kod nie wnosił do kampanii nic nowego, a po drugie – ponieważ jeśli już agencja decydowała się na wykorzystanie w marketingowych działaniach kodu to była to zazwyczaj akcja nie przemyślana i …zwyczajnie nudna. Do tej pory zdarzają się QR kody odsyłające do niemobilnych stron internetowych. Baa… widziałam ostatnio przekierowanie na mobile do strony we fleshu. .

Dziś jednak nie będę demonizować. Chciałam pokazać, że QR kod można wykorzystać także w fajny sposób, nie zatrudniając przy tym sztabu specjalistów z agencji marketingu mobilnego. Mam tu na myśli trwającą obecnie kampanię HBO promującą nowy sezon serialu Gra o tron.

W kampanii została wykorzystana reklama outdoorowa realizowana na nośnikach wielkoformatowych oraz citylightach. Jest także wielka kampania w TV oraz w internecie. Swoje 5 minut ma też Spotify, w którym pojawią się  spoty audio, bannery i brandowane playlisty. Jednak to co przynajmniej dla mnie jest w tej kampanii naj, to wykorzystanie tak prostego narzędzia jakim są kody QR.

Dla fanów Gry o tron została przygotowana gra miejska łącząca aplikację HBO Play z akcją promocyjną na citylightach. Od 18 do 31 marca w 6 miastach Polski (Warszawa, Wrocław, Łódź, Kraków, Poznań, Szczecin), a także w Trójmieście oraz na Górnym Śląsku pojawią się plakaGra o tron 3_QRty (citylighty) przedstawiające pięcioro bohaterów serialu z wydrukowanymi unikalnymi QR kodami. Po zeskanowaniu kody QR zasilają konto punktowe użytkownika w HBO Play oraz umożliwiają otrzymanie zniżki na audiobook Gra o tron (1 skan to 20%, 2 skany to 40%, itp.). Dla pierwszych 100 użytkowników, którzy zeskanują wszystkie pięć kodów audiobook jest za darmo. Pięknie! Mam nadzieję, że 100 darmowych audiobooków starczy i znajdą się tacy, którzy chociażby, albo głównie dla fanu kody te będą skanować.

Co ważne: HBO Polska przygotowało kreację kampanii we własnym zakresie. Tak trzymać i oby było coraz więcej coraz śmielszych firm korzystających z nowych narzędzi marketingu mobilnego dostępnych na wyciągnięcie ręki.

Na zakończenie dodam, żeby już nie było tak słodko, że nie twierdzę, że ta kampania jest och i ach, bo nie jest. Owszem, widziałam lepsze. Ale chcę podkreślić, że jest na pewno inna niż wszystkie te „kreacje” które kod QR wrzucają bo chcą być trendy, bo chcą być mobile… HBO się postarało, zrobiło coś innego i za to mają plusa.

Wyprodukowany przez HBO serial Gra o tron powstał na podstawie bestsellerowej sagi fantasy George’a R.R. Martina Pieśni lodu i ognia. Wielokrotnie nagrodzony Emmy serial pokazuje walkę o władzę w potężnym i szarpanym konfliktami królestwie. Trzeci sezon serialu składa się z dziesięciu odcinków.

Więcej informacji o serialu tutaj.

Skomentuj

Przeczytaj także

Nowe technologie 13 - 11 - 2014

Interstellar, Philae i Mars One – kosmos! [+wywiad]


Shares: 0
Mobile 18 - 12 - 2012

M-mobile na przełomie 2010 roku


Shares: 0
Event 16 - 01 - 2014

Mobile Trends Conference 2014 – dla tych co nie mogą..


Shares: 0
Mobile 23 - 10 - 2014

O tym jak sprawdziłam kim jest i ile zarabia kierowca Ubera


Shares: 10