Kiedy po raz pierwszy dowiedziałam się o Female Founders Poland byłam bardzo pozytywnie zaskoczona. W końcu powstała inicjatywa, która zrzesza kobiety działające w startupach. A tych, jak się okazuje, jest całkiem sporo. Wg badania Fundacji Startup Poland, co trzeci polski startup został założony przez kobietę. Kochane koleżanki – czas wyjść z cienia!
Female Founders Poland to inicjatywa, której głównym celem jest stworzenie środowiska kobiet działających w polskich startupach technologicznych. Założycielką oraz pomysłodawczynią idei jest Magda Olczak, która sama bardzo prężnie działa w środowisku startupowym.
Chcemy pokazywać, że kobiety to idealne prelegentki podczas konferencji czy bohaterki artykułów prasowych. Mamy nadzieję, że ich historie będą inspirowały inne kobiety. Przez nasze działania, takie jak dzielenie się własną wiedzą i doświadczeniami, chcemy również pokazywać, że relacje między kobietami powinny opierać się na współpracy i przyjaźni. – mówi Magda Olczak, założycielka Female Founders Poland.
Dlaczego kobiety tak rzadko piszą o swoich sukcesach?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi.
Myślę, że pokutuje u nas wychowanie, które polegało na tym, że nasze mamy uczyły nas: siedź cicho, a jak będziesz dobra to prędzej czy później ktoś cię zauważy oraz to, że dziewczynka musi być skromna. Myślę, że kobiety też nie czują silnej potrzeby rywalizowania, stąd rzadziej opowiadają o swoich sukcesach. W końcu wielu przedsiębiorców, bez względu na płeć, nie widzi korzyści w pokazywaniu się w mediach czy na panelach. Bo rzeczywiście, krótkoterminowo, to nie skutkuje np. wzrostem sprzedaży. Stąd ważne jest uświadamianie, że aby zapracować na miano „solidnej marki”, trzeba przez lata budować właśnie taki wizerunek i każde pojawienie się w przestrzeni publicznej jest ważne. – mówi Magda Olczak.
Również zdecydowanie częściej kobiety pokazywane są jako te, które zakładają biznesy skierowane do innych kobiet. O wiele rzadziej mówi się o paniach działających w sferze technologii.
Właśnie dlatego powstała grupa Female Founders Poland, której celem jest pokazywanie, że kobiety potrafią opracowywać nowe rozwiązania, wdrażać je i komercjalizować. Myślę, że nasze aktywne działania sprawią, że za kilka lat nikt nie będzie miał wątpliwości, że mamy w Polsce panie, które zbudowały startup w oparciu o nowe technologie. – dodaje Magda.
Do inicjatywy Female Founders Poland może przystąpić w zasadzie każda z nas. Wystarczy wejść na Facebooka i kliknąć „dołącz do grupy„, to wszystko. W środku czekają na nas koleżanki po fachu, założycielki startupów, które chcą wspólnie tworzyć nową przestrzeń dla wymiany doświadczeń. W tym momencie grupa liczy 299 członkiń, ale tak naprawdę z godziny na godzinę przybywa nowych zgłoszeń. A to również za sprawą wspólnej akcji Female Founders Poland oraz Bitspiration. Uwaga!
Female Founders Poland i Bitspiration Festival ogłaszają akcję skierowaną do kobiet prowadzących startupy. Do 30 maja 2016 organizatorzy konkursu czekają na krótkie historie kobiet, które prowadzą biznes oparty o nowe technologie. Efektem będzie publikacja mini-katalogu promującego polskie kobiety biznesu, a autorki najlepszych historii zdobędą bilet na Bitspiration Festival 2016!
Historie można przesyłać do końca maja 2016 na adres women@bitspiration.pl. Szczegóły akcji na stronie wydarzenia.
W tym roku przewidujemy rekordową liczbę kobiet na Bitspiration – podczas samego Dnia Kobiet zarejestrowało się ich 320, a docelowo możemy spokojnie mówić o 500 paniach, które się u nas pojawią. W tym roku panie będą stanowić 1/3 naszych uczestników, co jest fenomenem na tego typu spotkaniach. Co prawda 1/3 to wciąż nie połowa, ale porównując tę liczbę do poprzednich lat, czy nawet do liczebności kobiet na innych wydarzeniach startupowych, wzrost jest ogromny i bardzo nas cieszy! – dodaje Sylwia Wojtas, PR Manager Festiwalu Bitspiration.
To jak dziewczyny? Pokażemy na co nas stać?