Newsletter

Zapisz się

Stare ale jare, czyli słów kilka o wykorzystaniu SMS i MMS w kampaniach mktg (case Żubra i Mercedesa)

SMS-y marketingowe odchodzą do lamusa? Nic bardziej mylnego! SMS-y nadal mają się bardzo dobrze. I pomimo tego, że coraz częściej po komórkę sięgamy w celu sprawdzenia Facebooka czy wysłania maila, SMS-y nadal są skutecznym kanałem dotarcia do Klienta.

Dowód? Dwie kampanie. Jedna wykorzystująca SMS-a, druga – MMS-a. Zobaczcie wyniki i przekonajcie się sami czy taka kampania jest skuteczna. A jeśli macie własną bazę Klientów, którą możecie dodatkowo posegmentować – do dzieła. SMS-y z dobrej jakości kontentem, czyli przemyślaną treścią i przemyślanym CTA są świetnym rozwiązaniem, dzięki którym w szybki sposób można wejść w interakcje z Klientem, zachęcić do zakupów i … zwiększyć jego przywiązanie do marki.

Żubr. Tuż za rogiem

Do tej marki Kompanii Piwowarskiej mam ogromny sentyment. Kilka lat temu pisałam o niej pracę magisterską J Tym razem nie będę pisać o rebrandingu Żubra, ale o wykorzystaniu kanału SMS, jako wspierającego ogólnopolską kampanię zasięgową marki. Cel tej kampanii był iście podręcznikowy: chodziło o zwiększenie zaangażowania konsumentów z bazy marki Żubr, zachęcenie ich do interakcji, a w efekcie – zbudowanie lojalności.

Na czym polegała przewaga Kompanii Piwowarskiej? KP posiadała własną bazę Klientów, odbiorców potencjalnej wiadomości. To bardzo dużo i z miejsca mogę Was zapewnić, że posiadanie własnej bazy, która nie ma nic przeciwko otrzymaniu wiadomości od firmy, to połowa sukcesu. Taki SMS w większości przypadków nie będzie odbierany jako SPAM. Klient chętnie go odczyta i przy dobrze sformułowanym CTA odpowie na nasze „wezwanie do działania”. A jeśli przy okazji SMS ten będzie spersonalizowany, tak jak miało to miejsce w przypadku kampanii Żubra – oczekiwany rezultat wydaje się murowany.

Bazując na informacji o imieniu odbiorcy, spersonalizowano SMSy, tak że po kliknięciu w unikalny link użytkownik przechodził na do strony mobilnej, na której mógł zobaczyć spot reklamowy marki Żubr skierowany tylko do niego. Strona umożliwiała również przesłanie spotu znajomym i podzielenie się nim na serwisie Facebook. Dzięki temu, że w kampanii marka Żubr zwracała się w odbiorcy po imieniu, miał on wrażenie, że akcja została przygotowana specjalnie dla niego.

And the winner is

  • 224 tys. spersonalizowanych wiadomości SMS z linkiem do strony mobilnej
  • 33 tys. unikalnych odwiedzin poprzez przesłany link
  • CTR: 15 proc.

Wow. Szacun i mocny uścisk dłoni. CTR na poziomie 15% to bardzo dobry rezultat, chociaż oczywiście, zdarzają się lepsze ;) Nie mniej jednak powiedzcie mi z jakiego innego kanału możecie przy tak niskim koszcie kampanii uzyskać takie wyniki? Jeszcze raz zachęcam Was do budowania własnej bazy Klientów. I wykorzystywania jej w kreatywny, przemyślany sposób. To się zawsze opłaca.

Czas trwania: 21-28 październik 2013

image(3)image

Mercedes i kampania MMS

Mercedes to marka, która wykorzystuje w swoich działaniach wiele niestandardowych form. Jako pierwsza w Polsce pod koniec 2012 roku w reklamie telewizyjnej wykorzystała aplikację Shazam do rozpoznawania dźwięku (gwoli przypomnienia, pisałam o tym tutaj). Tym razem Mercedes postanowił wrócić do klasycznego kanału komunikacji jakim jest MMS.

O co kaman?

Wyselekcjonowana grupa odbiorców z kilku kategorii zawodowych otrzymała w MMS-ie spot reklamowy z opcją „click to call” – po obejrzeniu wideo możliwe było umówienie się na jazdę próbną i przejście do strony mobilnej Mercedes.

Zastosowanie MMS z wideo miało pozwolić dotrzeć do interesującej grupy potencjalnych klientów marki, obrazowo przedstawić im walory nowej Klasy C i zachęcić do szybkiej interakcji.

Efektywne dotarcie do konsumentów w segmencie premium to nie lada wyzwanie. Precyzyjnie wyselekcjonowana grupa i możliwość bezpośredniego dotarcia na najbardziej osobiste urządzenie, brzmią obiecująco.” – mówi Piotr Adamczyk, MEC.

Screen Kampania MMS VIDEO MERCEDES 24032013Screen Kampania MMS VIDEO MERCEDES 24032013_HTC

Wyniki, rezultaty, wnioski

Niestety przy tej okazji Mercedes nie jest skory do podzielenia się wynikami, ale z nieoficjalnych źródeł wiem, że akcja cieszyła sie powodzeniem i całość zakończyła się dużym sukcesem. Kampanie tak komentuje Piotr Adamczyk:

Kampania była testem nowych formatów, zakończyła się sukcesem. Konwersja na zapisy na jazdy testowe była na zadowalającym poziomie.

Czas trwania: 24 – 31 marzec 2014

To jak, pomyślicie o SMS-ach/MMS-ach przy okazji kolejnej kampanii?

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 24 - 06 - 2014

QR kody w prasie – nowe badanie MEC Interaction


Shares: 0
Mobile 1 - 07 - 2013

Wykorzystywanie internetu w smartfonie. Badanie MEC part 2.


Shares: 0
Mobile 15 - 09 - 2014

Branża mobile na dywaniku – wyniki QUIZu


Shares: 0
Mobile 28 - 06 - 2013

Smartfony, użytkownicy, użytkowanie, potencjał. Nowe badanie domu mediowego MEC.


Shares: 0