Dowód? Dwie kampanie. Jedna wykorzystująca SMS-a, druga – MMS-a. Zobaczcie wyniki i przekonajcie się sami czy taka kampania jest skuteczna. A jeśli macie własną bazę Klientów, którą możecie dodatkowo posegmentować – do dzieła. SMS-y z dobrej jakości kontentem, czyli przemyślaną treścią i przemyślanym CTA są świetnym rozwiązaniem, dzięki którym w szybki sposób można wejść w interakcje z Klientem, zachęcić do zakupów i … zwiększyć jego przywiązanie do marki.
Do tej marki Kompanii Piwowarskiej mam ogromny sentyment. Kilka lat temu pisałam o niej pracę magisterską J Tym razem nie będę pisać o rebrandingu Żubra, ale o wykorzystaniu kanału SMS, jako wspierającego ogólnopolską kampanię zasięgową marki. Cel tej kampanii był iście podręcznikowy: chodziło o zwiększenie zaangażowania konsumentów z bazy marki Żubr, zachęcenie ich do interakcji, a w efekcie – zbudowanie lojalności.
Na czym polegała przewaga Kompanii Piwowarskiej? KP posiadała własną bazę Klientów, odbiorców potencjalnej wiadomości. To bardzo dużo i z miejsca mogę Was zapewnić, że posiadanie własnej bazy, która nie ma nic przeciwko otrzymaniu wiadomości od firmy, to połowa sukcesu. Taki SMS w większości przypadków nie będzie odbierany jako SPAM. Klient chętnie go odczyta i przy dobrze sformułowanym CTA odpowie na nasze „wezwanie do działania”. A jeśli przy okazji SMS ten będzie spersonalizowany, tak jak miało to miejsce w przypadku kampanii Żubra – oczekiwany rezultat wydaje się murowany.
Bazując na informacji o imieniu odbiorcy, spersonalizowano SMSy, tak że po kliknięciu w unikalny link użytkownik przechodził na do strony mobilnej, na której mógł zobaczyć spot reklamowy marki Żubr skierowany tylko do niego. Strona umożliwiała również przesłanie spotu znajomym i podzielenie się nim na serwisie Facebook. Dzięki temu, że w kampanii marka Żubr zwracała się w odbiorcy po imieniu, miał on wrażenie, że akcja została przygotowana specjalnie dla niego.
And the winner is
Wow. Szacun i mocny uścisk dłoni. CTR na poziomie 15% to bardzo dobry rezultat, chociaż oczywiście, zdarzają się lepsze ;) Nie mniej jednak powiedzcie mi z jakiego innego kanału możecie przy tak niskim koszcie kampanii uzyskać takie wyniki? Jeszcze raz zachęcam Was do budowania własnej bazy Klientów. I wykorzystywania jej w kreatywny, przemyślany sposób. To się zawsze opłaca.
Czas trwania: 21-28 październik 2013
Mercedes to marka, która wykorzystuje w swoich działaniach wiele niestandardowych form. Jako pierwsza w Polsce pod koniec 2012 roku w reklamie telewizyjnej wykorzystała aplikację Shazam do rozpoznawania dźwięku (gwoli przypomnienia, pisałam o tym tutaj). Tym razem Mercedes postanowił wrócić do klasycznego kanału komunikacji jakim jest MMS.
O co kaman?
Wyselekcjonowana grupa odbiorców z kilku kategorii zawodowych otrzymała w MMS-ie spot reklamowy z opcją „click to call” – po obejrzeniu wideo możliwe było umówienie się na jazdę próbną i przejście do strony mobilnej Mercedes.
Zastosowanie MMS z wideo miało pozwolić dotrzeć do interesującej grupy potencjalnych klientów marki, obrazowo przedstawić im walory nowej Klasy C i zachęcić do szybkiej interakcji.
Efektywne dotarcie do konsumentów w segmencie premium to nie lada wyzwanie. Precyzyjnie wyselekcjonowana grupa i możliwość bezpośredniego dotarcia na najbardziej osobiste urządzenie, brzmią obiecująco.” – mówi Piotr Adamczyk, MEC.
Wyniki, rezultaty, wnioski
Niestety przy tej okazji Mercedes nie jest skory do podzielenia się wynikami, ale z nieoficjalnych źródeł wiem, że akcja cieszyła sie powodzeniem i całość zakończyła się dużym sukcesem. Kampanie tak komentuje Piotr Adamczyk:
Kampania była testem nowych formatów, zakończyła się sukcesem. Konwersja na zapisy na jazdy testowe była na zadowalającym poziomie.
Czas trwania: 24 – 31 marzec 2014
To jak, pomyślicie o SMS-ach/MMS-ach przy okazji kolejnej kampanii?