Newsletter

Zapisz się

5 powodów, dla których warto zostać mentorem

Niedawno w mojej skrzynce pojawił się mail od Marty Diany Koziarskiej, która razem z Borysem Musielakiem organizuje i prowadzi program preakceleracyjny ReaktorX. Czekałam na niego. Wiedziałam, że go otrzymam i że będą mu towarzyszyły emocje podobne do tych jak za pierwszym razem. Nie myliłam się. Kiedy przyszedł przez chwilę zwlekałam z jego otwarciem. Po chwili jednak odważyłam się i zaczęłam czytać. Opinie uczestników 2. Batcha ReaktorX. Uff, udało się! 

Kiedy zgodziłam się zostać mentorem i dzielić się swoją wiedzą ze startupami z jednej strony wiedziałam, że czeka mnie sporo pracy, z drugiej – mam misję, którą staram się wypełniać. Chcę, aby startupy rozumiały na czym polega PR, kiedy się za niego zabrać i jakich efektów mogą się spodziewać. Jestem przy tym szczera. Tłumaczę, nie tylko kiedy PR startupom jest potrzebny, ale równie często kiedy potrzebny nie jest i co sprawne teamy mogą zrobić nisko – kosztowo własnymi siłami. I to się świetnie sprawdza. Wychodzę z założenia, że trzeba edukować u podstaw, tłumaczyć krok po kroku, aby w przyszłości taka strategia przyniosła pozytywne efekty. Dlaczego?

Na co dzień pracuję z różnymi firmami. I o ile te większe najczęściej (chociaż też nie jest to regułą), mają świadomość działań PR, te mniejsze – niezupełnie, myląc PR z marketingiem. PR nie przyniesie efektów od razu. Nie sprawi, że w 2 tygodnie posypią się leady i wzrośnie sprzedaż w sklepie internetowym. Nie uratuje firmy czy startupu przed samym sobą (czytaj złym produktem, usługą na którą nie ma popytu). Im biznes wcześniej się o tym dowie, tym lepiej dla wszystkich. I kolejna, równie ważna kwestia – branża PR ma dość kiepski PR, z różnych przyczyn. Jedną z nich jest obiecywanie startupom gruszek na wierzbie, a potem, jak przychodzi co do czego, nie ma publikacji (bo agencja nie rozumie czym dokładnie zajmuje się startup, więc jak ma to sprzedać dalej?). I niesie się wieść, że agencje PR działają nieefektywnie, że są niepotrzebne, że lepiej zainwestować w inne działania. Tak to działa, ale całe szczęście można od tego uciec. A przynajmniej spróbować.

Więc ja mentoruję i – jak przeczytałam w mailu – idzie mi to całkiem nieźle.

O to niektóre opinie (jest ich wiele a nie chcę Was zanudzać), które otrzymałam od uczestników 2. Batcha programu preakceleracyjnego ReaktorX:

  • She was helpful, gave good advice. I just like listening to her as a person. It made me pay attention and the content is useful for every startup.
  • I think all important issues were included, after workshop I know more about work of journalists, how to write an email to them and how to contact them. For sure there is scope of other things regarding PR but probably reaching press is the most affordable and efficient one.
  • Very useful, very practical, very straight-to-the-fucking-point. I didn’t take any notes and I remember a lot. Inspiring mentor.
  • Kasia fajnie uporządkowała proces pisania Press Release’a i nawiązywania oraz utrzymywania kontaktów z prasą.
  • Big knowledge, very helpful
  • I much rather have a great speaker with content that is ‚kinda important’ over a speaker who is bad (rude, not prepared, boring) but ‚very important’ content. She was the first example.
  • Więcej czasu! To powinna być sesja na cały wieczór. Tak, aby można było więcej pogadać o budowaniu relacji z prasą i napisać swój PR.

Bardzo mi miło i dziękuję!

Oczywiście była też konstruktywna krytyka, dzięki której wiem, jakie zmiany powinnam wprowadzić i jak jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby uczestników!

  • Kasia trochę się stresowała mówiąc po angielsku. Solution? Zaproście ją na Open Reaktora, aby zrobiła jakąś prezkę po angielsku ;)
  • Tytuł warsztatu nie odpowiadał jego treści: nie było ani słowa o marketingu, a w kwestii PR-u była mowa jedynie o przygotowaniu informacji prasowej i według prowadzącej tego właśnie mieliśmy się nauczyć. Przydałby się szerszy kontekst PR-u i marketingu: jakie działania warto podjąć, z jakich narzędzi warto skorzystać itp.
  • Dla nas taki warsztat mógłby odbyć się w późniejszym terminie, za wcześnie jeszcze dla nas na informacje prasowe, a np. spotkania z inwestorami już mamy i super jakbyśmy wiedzieli jak lepiej się do nich przygotować. Oczywiście wiem, że nie da się wszystkiego tak zaplanować, żeby wszystkim startupom pasowało, bo każdy robi coś innego, każdy jest na innym etapie i każdy w danym momencie potrzebuje czegoś innego. Na pewno przyda nam się ta wiedza później :)

Dziękuję również i za te uwagi! Zabieram się do pracy i przygotowania jeszcze lepszego materiału dla uczestników Batcha nr 3! Tak, zostałam zaproszona do kolejnej edycji i z przyjemnością wezmę w niej udział jako mentor, yeey!

Wracając jeszcze do meritum i tematu mojego wpisu. Dlaczego warto zostać mentorem?

  1. Wypełniasz misję! Cieszę się, że mogę dzielić się swoją wiedzą, którą uczestnicy mogą realnie wykorzystać!
  2. Poznajesz świetnych ludzi, którzy z pasją i ogromnym zaangażowaniem pracują nad swoimi startupami
  3. Uczysz się nowych technologii! W ostatnim Batchu sporo było projektów zw. z blockchainem, dzięki czemu mogłam posłuchać o jego kolejnych zastosowaniach!
  4. Nawiązujesz relacje, które potem możesz wykorzystać w biznesie (połączyliśmy w PR Calling jeden startup z naszym agencyjnym Klientem)
  5. I last but not least – doskonalisz swój warsztat mówcy i trenera (dla mnie to mega ważne! Ale i coraz lepiej mi to wychodzi!).

Zalet pewnie mogłabym jeszcze kilka wymienić. Wady? Czas. Jak każde działanie – jeśli ma przynieść efekt, wymaga czasu.

Zatem, jeśli ktoś kiedyś poprosi Was o zostanie mentorem – zgadzajcie się! To świetne doświadczenie.

Zobacz jeszcze mój starszy wpis: PR na Politechniki, czyli dlaczego edukuję startupy 

i ten: 3 powody, dla których blockchain potrzebuje PR-u.

Skomentuj

Przeczytaj także

Marketing 23 - 10 - 2017

Ciemna strona personal brandingu. Nawet nie wiesz, że istnieje coś takiego


Shares: 0
Mobile 7 - 01 - 2013

Mobilne płatności w Biedronce – jak nie zmarnować szansy na sukces rynkowy


Shares: 0
Biznes 22 - 01 - 2018

Roku 2017, fajnie, że się już skończyłeś. Roku 2018 – witaj!


Shares: 0
Event 26 - 01 - 2014

Developerzy dla developerów…. okiem marketera (patrzącego przez Google Glass)


Shares: 0