Newsletter

Zapisz się

Analiza konkurencji w startupie – na czym polega i jak ją wykonać poprawnie?

Autorką tekstu jest Anna Garwolińska, Marketing i PR Manager Semstorm

Analiza konkurencji nie bez przyczyny jest jednym z kluczowych elementów każdego biznes planu. Znajomość konkurentów oraz sposobu ich działania pozwala nowej firmie lepiej przygotować się do wejścia na rynek, a przez to zwiększyć swoje szanse na sukces. Analiza obecnych i potencjalnych rywali jest także brana pod uwagę przez inwestorów, dlatego warto poświęcić jej nieco więcej czasu, by solidnie ją przygotować.

Na czym polega analiza konkurencji?

Najważniejszym aspektem analizy konkurencji jest identyfikacja rywali działających na rynku. W przypadku startupów jest to często dość trudne zadanie, ponieważ tego rodzaju przedsięwzięcia charakteryzuje zwykle unikatowość i innowacyjność. Jednak należy sobie uświadomić, że konkurentem jest nie tylko firma oferująca dokładnie taki sam produkt lub usługę, lecz także ktoś, kto zaspokaja podobne potrzeby klientów w inny sposób. Podczas badania konkurencji należy więc wziąć pod uwagę nie tylko konkurentów bezpośrednich, ale również pośrednich. Co więcej, jeśli aktualnie nie ma takich firm, to trzeba założyć, że mogą pojawić się w przyszłości.

W przypadku zidentyfikowania rywali należy dogłębnie przeanalizować ich mocne i słabe strony, a także to, w jaki sposób działają na rynku. Można tu uwzględnić cały szereg obszarów tego działania, na przykład takich jak:

  • Rynek
  • Model biznesowy
  • Grupa docelowa klientów
  • Ceny
  • Sposoby promocji
  • Sposoby komunikacji
  • Finansowanie
  • Innowacyjność technologii

Takie informacje o rywalach są dobrym punktem wyjścia do oceny własnego przedsięwzięcia pod względem szans na osiągnięcie sukcesu rynkowego, ale także do zaplanowania działań mających na celu zdobycie przewagi konkurencyjnej.

Identyfikacja konkurentów bezpośrednich i pośrednich

Wielu startupowców ma tak duże przeświadczenie o wyjątkowości swojego pomysłu, że z góry zakłada brak istnienia konkurencji. Prawda jest jednak taka, że znalezienie niszy na rynku jest dzisiaj bardzo trudne. Według raportu Fundacji Startup Poland1 w 2016 roku działało w Polsce przeszło 2600 startupów i wszystko wskazuje na to, że liczba ta będzie się w kolejnych latach zwiększać. Oprócz tego na rynku działa mnóstwo polskich i zagranicznych firm o ugruntowanej już pozycji i dysponujących dużym kapitałem, które również mogą zagrozić naszemu przedsięwzięciu.

Jak wśród takiej dużej liczby firm wyszukać konkurentów? Najlepszym sprzymierzeńcem jest oczywiście internetowa wyszukiwarka. W pierwszej kolejności należy skupić się na konkurentach bezpośrednich, czyli takich, którzy oferują taki sam lub bardzo podobny produkt lub usługę, zaspokajając tym samym te same potrzeby wśród tej samej grupy klientów. Załóżmy, że rozpatrujemy potrzebę picia kawy. Przykładem konkurencji bezpośredniej są producenci ekspresów ciśnieniowych, którzy dostarczają sprzęt do parzenia kawy oparty na podobnej technologii. Jednak wypicie kawy umożliwiają także producenci kawy rozpuszczalnej oraz kawiarnie, którzy w tym przypadku są konkurencją pośrednią, zwaną również substytucyjną. Konkurenci pośredni oferują więc zupełnie inny produkt lub usługę, ale w efekcie zaspokajają tę samą potrzebę. Najwyraźniej widać to w kontekście wyszukiwarki i widoczności domen na podobne frazy. Na poniższym przykładzie widać, że w jednej grupie znajdują się zarówno sklepy internetowe, jak i portale z przepisami czy restauracje (dane pochodzą z narzędzia SEMSTORM).

Źródło: SEMSTORM https//bit.ly/2hoXoKu

Analiza podstawowych elementów działania konkurencji

Znając konkurencję, można przystąpić do jej analizy. Najlepiej wykorzystać do niej nowoczesne narzędzia internetowe, a jej wyniki zapisać w formie raportu. Oto najważniejsze etapy takiej analizy:

Liczba konkurentów – im jest ich więcej, tym więcej wysiłku należy włożyć w znalezienie obszarów umożliwiających zyskanie przewagi konkurencyjnej. W przypadku dużej liczby konkurentów bezpośrednich wskazane jest wręcz zastanowienie się nad sensem własnego przedsięwzięcia.

Źródło: SEMSTORM https//bit.ly/2hlrbpE

Produkty lub usługi oferowane przez konkurencję – tutaj należy dokładnie sprawdzić, w jaki sposób zaspokajają one konkretną potrzebę oraz w jakim stopniu są podobne do naszej oferty. Jeśli to możliwe, warto kupić produkt konkurencji lub bezpośrednio skorzystać z jej usług. Warto dowiedzieć się, czym produkt lub usługa rywala podbiła rynek i jaka była droga firmy do osiągnięcia sukcesu. Trzeba także zastanowić się, w czym nasza oferta może okazać się lepsza.

Rynek – określenie obszaru działania rywali jest bardzo ważne, ponieważ może okazać się, że będzie się on dokładnie pokrywał z naszym docelowym rynkiem, co oczywiście będzie wymagało silniejszej walki konkurencyjnej. Analizując rynek konkurentów, warto się także przyjrzeć, na którym z nich osiągnęli największy sukces – być może był to rynek lokalny, a być może rozwinęli skrzydła dopiero po wejściu na rynki zagraniczne.

Docelowi klienci – w tym przypadku należy określić profil klientów konkurencji np. czy są to wyłącznie ludzie młodzi, czy należą do konkretnej grupy zawodowej lub danej grupy społecznej. Dzięki takim informacjom można określić własną grupę klientów, a także zastanowić się nad jej ewentualnym poszerzeniem. Analizując klientów rywali, warto także sprawdzić ilu ich jest. Można się o tym dowiedzieć z informacji często podawanych przez same firmy np. w formie licznika pobrań aplikacji.

Model biznesowy – startupy wykorzystują różne modele biznesowe do generowania zysku, dlatego warto przyjrzeć się, który z nich stosuje konkurencja, zwłaszcza ta o najsilniejszej pozycji na rynku. Być może jest to model abonamentowy lub sprzedażowy w czystej formie, a być może ciekawe połączenie kilku modeli.

Marketing – analiza stosowanych przez konkurencję metod promocji produktów lub usług pozwalają zorientować się, które z nich okazały się najskuteczniejsze. Dzięki temu podczas promocji własnej oferty można wykorzystać sprawdzone pomysły, a tym samym ograniczyć koszty związane z reklamą. Szczególną uwagę należy zwrócić na marketing internetowy, czyli stosowane przez konkurentów formy promocji w internecie (artykuły sponsorowane, social media, blogi firmowe etc.), a także wykorzystywane w nich frazy i słowa kluczowe.

Źródło: SEMSTORM https//bit.ly/2hlntfS

Ceny produktów i usług – cena jest wciąż jednym z podstawowych elementów walki konkurencyjnej, dlatego cenniki stosowane przez rywali powinny być w szczególności prześwietlone i to zarówno te aktualne, jak i stosowane w przeszłości. Warto zwrócić uwagę na standardowy cennik, a także na stosowane rabaty.

Sposoby komunikacji z klientami – dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że głównym kanałem komunikacji z klientami jest internet. Jednak nawet tutaj istnieje wiele form tej komunikacji, dlatego warto sprawdzić, z których korzysta konkurencja. Szczególnie należy przyjrzeć się mediom społecznościowym, czyli sprawdzić, na których z nich konkurent działa, jak prowadzi na nich swoje konta, jaki jest na nich ruch, czyli ile osób je obserwuje, ile poleca, ile aktywnie komentuje itp.

Finansowanie projektu – według badań Fundacji Startup Poland2 wciąż większość, bo aż 79% polskich startupowców finansuje swoje projekty ze środków własnych. Jednak konkurencja może korzystać z dotacji lub kapitału od bogatego inwestora i tym samym mieć większą przewagę na rynku. Warto sprawdzić, z jakiego sposobu finansowania korzysta najważniejszy rywal, ponieważ to może mieć ogromny wpływ na naszą działalność.

Mocne i słabe strony rywali – na koniec analizy warto zrobić podsumowanie, w którym powinno wypisać się wszystkie największe atuty oraz wady konkurencji. Warto pamiętać, że każda mocna strona rywali może być dla nas zagrożeniem, natomiast słaba – szansą. Jeśli konkurent w czymś jest dobry, to my musimy być jeszcze lepsi. Jeśli rywal popełnił w przeszłości błędy lub nadal je popełnia, my powinniśmy z tego wyciągnąć konstruktywne wnioski i wyeliminować je w naszej działalności.

Podsumowanie

Przeprowadzenie wnikliwej i rzetelnej analizy konkurencji powinno być fundamentem każdego biznes planu rodzącego się startupu, a także być systematycznie powtarzane w trakcie prowadzenia działalności. Nawet najbardziej rewolucyjny pomysł na biznes może okazać się klapą, jeśli okaże się, że istnieje ktoś, kto zaspokaja daną potrzebę lepiej lub taniej. Znajomość rywali oraz ich mocnych i słabych stron pozwala na lepsze przygotowanie własnej oferty, zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń, eliminację błędów, a także dostrzeżenie szans, o których wcześniej nie miało się pojęcia. Bieżące monitorowanie konkurencji umożliwia z kolei szybką reakcję na wszelkie jej działania, mogące odebrać nam klientów lub osłabić naszą pozycję na rynku.

Źródło:

1, 2 https//businessinsider.com.pl/strategie/male-firmy/raport-polskie-startupy-2016-fundacji-startup-poland/k6ns9wc

 

Skomentuj

Przeczytaj także

Event 29 - 10 - 2013

Warsaw Speaks Mobile – Fotorelacja z Edycji Specjalnej


Shares: 0
Mobile 22 - 11 - 2012

Lumia 920 do zgarnięcia w Orange


Shares: 1
Biznes 15 - 12 - 2016

Analiza konkurencji w startupie – na czym polega i jak ją wykonać poprawnie?


Shares: 0
Po godzinach 24 - 01 - 2014

O mobajlu koktajlu, intelifonach i wróżeniu z fusów z największą purystką językową polskiej blogosfery – Arleną Witt


Shares: 0