Newsletter

Zapisz się

MIXX Awards 2014 – subiektywnie o mobilnych zwycięzcach

Czas leci nieubłaganie. To smutna prawda, którą doświadczam szczególnie podczas kolejnych edycji konferencji, spotkań czy gali, branżowych i nie-branżowych. Pamiętam doskonale zeszłoroczne Mixxy i wydawałoby się, że do tegorocznych jeszcze hen hen daleko. A tu już po Gali, już po emocjach, już po wydarzeniu. Jak było? Jak zawsze  – dobrze, a nawet lepiej. Konferansjerka (jak sam konferansjer przyznał ze względu na brak budżetu ;) ) była w tej samej postaci co rok wcześniej. Mi to akurat nie przeszkadzało, bo lubię Krzyśka Sobieszka i jego grypsiki. Wybrane kampanie w poszczególnych kategoriach ciekawe, choć nieco oczywiste. Filmiki prezentowanych projektów 60 sekundowe, alkohol ponoć dobrze słodzony a przystawki smaczne. Czego chcieć więcej?

Ewidentnymi i bezkonkurencyjnymi zwycięzcami wieczoru byli: VML Poland z kampanią „Kochasz? Powiedz STOP wariatom drogowym” oraz GONG ze „Zwrotką” Żywca. Myślę, że obu projektów nie muszę Wam przedstawiać, bo było (i nadal jest!) o nich głośno w całej Polsce. Za to pozwólcie, że Wam przedstawię zwycięzców w kategoriach bliższych mojemu blogowi: Mobile/Tablets oraz Mobile application.

Kategoria Mobile/Tablets

Wygrał projekt WeeFree agencji Artegence, nad którym pracował zespół w składzie: Mateusz Felsmann, Radek Błoński, Rafał Mierzejewski, Michał Rudek. Przyznam się szczerze, że nie widziałam wcześniej tej kampanii, ale jak tylko ją zobaczyłam od razu pomyślałam sobie – co za genialny koncept! To jest zdecydowanie zwycięzca tej kategorii. Dlaczego? Przyjrzyjmy się problemowi. Na całym świecie niewinne osoby w wyniku tortur, zastraszania etc. są gotowe podpisać fałszywe zeznania, których nie mają możliwości przeczytać. Często skutkiem tych działań jest dla nich wieloletnie więzienie lub nawet śmierć! Jak zwrócić uwagę na takie nieetyczne praktyki? Z rozwiązaniem przychodzi mobile (tak, MOBILE!) i darmowe wi-fi, do którego mieli dostęp uczestnicy masowej imprezy… aby móc skorzystać z dostępu do internetu trzeba było na stronie mobilnej zaakceptować regulamin. Niestety często bywa tak, że akceptujemy takie regulaminy zupełnie ich nie czytając. Tak było i tym razem. Z tym, że po zaakceptowaniu regulaminu uczestnikom wyświetlało się ostrzeżenie, że właśnie przyznali się do winy. Zeznania nawiązywały do historii jednej z ofiar tortur, a petycje w jej sprawie można było podpisać bezpośrednio ze strony mobilnej. W sumie petycje podpisały 8603 osoby. Brawo! To jest jeden z nielicznych przykładów na niestandardowe i tak kreatywne działania w mobile. Zresztą, zobaczcie sami. Lektor trochę szybko nawija, więc wsłuchajcie się dokładnie. Jeszcze raz – gratuluję pomysłu! Brawo!

 W tej kategorii nominowane były także:

Liczę na Twoje 3 minuty, Starcom / Next
Mobilne lato Allegro, Universal McCann / Tribal DDB, Bardzo, Reprise Media

I tak, o ile „Mobile lato Allegro” to całkiem ciekawy koncept, który miał prawo się podobać, zupełnie nie rozumiem, co wśród nominowanych robiła kampania „Liczę na Twoje 3 minuty”. Może mam jakieś skrzywienie zawodowe, może jestem uprzedzona do IVRów, ale ten projekt, pomimo szczytnego celu, mnie nie przekonał.

Przechodząc płynnie do kategorii Mobile Application

Statuetka powędrowała do Lemon Sky JWT za projekt o dźwięcznej nazwie GramoFun. I wszystko byłoby super, gdyby nie fakt, że ponad rok temu powstała bardzo podobna, jeśli nie taka sama aplikacja. Mam tu na myśli Blinkdrink. Nie chcę oceniać czy zgadywać, czy team Lemon Sky wiedział o Blinkdrinku. Może to zwykły zbieg okoliczności. Anyway skoro coś identycznego już istnieje koncept nie jest unikalny, chociaż nieświadomym osobom ma prawo się podobać, bo jest po prostu dobry.

Zresztą, porównajcie te dwie appki i sami wyciągnijcie wnioski:

GramoFun

Blinkdrink

https//vimeo.com/68938229

W tej kategorii były tylko dwie nominacje. GramoFun walczył o nagrodę z Lipton Ice Tea – pokieruj swoim orzeźwieniem. Szkoda, że nie mam filmiku o tej appce, na pewno by Wam się spodobała :)

To tyle z gali Mixx Awards. Było zacnie i no cóż… do zobaczenia w przyszłym roku!

Listę wszystkich zwycięzców znajdziecie tutaj.

Ikona wpisu: Profil na FB IAB Polska.

Skomentuj

Przeczytaj także

Event 25 - 03 - 2013

O Generation Mobile 2013 – gość specjalny bloga – Grzesiek Chyliński, adrino.pl


Shares: 0
Mobile 19 - 07 - 2013

W ten weekend nie zapomnij o Durexie!


Shares: 0
Nowe technologie 3 - 04 - 2014

Przystanek autobusowy w wersji AR? Takie rzeczy tylko w Londynie


Shares: 0
Mobile 1 - 02 - 2017

Qute – aplikacja, która zaliczyła falstart, powraca!


Shares: 0