Newsletter

Zapisz się

Jak korzystamy z NFC, AR, kodów QR. Badanie MEC part 4.

[dropcap]C[/dropcap]oraz dłużej mamy smartfona i coraz częściej staje się od dla nas nieodłącznym elementem życia. Dalsze wyniki badania nie zaskakują: generalnie albo nie mamy albo nie wiemy czy mamy w smartfonie NFC. Opłakany jest stan wiedzy o AR. Za to kody QR są widoczne coraz częściej.

Zapraszam na przedostatnią część badania domu mediowego MEC. Tym razem o naszym stosunku do smartfonów, oraz korzystaniu z jego podstawowych, chociaż jak niszowych narzędzi jakimi są kody QR, AR i NFC.

 

Ponad połowa respondentów ma smartfona przynajmniej rok.

56% responendów odpowiedziało, że używa swojego smartfona kiedy go potrzebuje. Szkoda, że temat nie został dalej podrążony, bo chętnie dowiedziałabym się jakie dokładnie potrzeby mieli na myśli badani :) Co ciekawe, dla 1/5 użytkowników smartfon stał się nieodłącznym elementem życia. Uzależnieni! ;)

Które z poniższych określeń najlepiej opisuje Twój sposób używania telefonu komórkowego z dostępem do Internetu/smartfona?

64% badanych posiadaczy smartfonów zadeklarowało, że w swoim smartfonie nie posiada technologii NFC. Co ciekawe, 27% nie wie, czy ich smartfon ma taką funkcję. 

Równie ciekawie wyglądają odpowiedzi nt. rozszerzonej rzeczywistości. Tylko 13% użytkowników smartfona wie co to AR.

Te wyniki akurat mnie nie zaskakują. Tylko 2% badanych użytkowników smartfonów ma zainstalowaną aplikację do augmented reality.

Według Piotra Adamczyka, Mobile & Emerging Platforms Manager’a z MEC’a popularyzacja NFC czy Augmented Reality jest tylko kwestią czasu:

Są rzeczy, które przyjmują się od razu, są też takie, z którymi trzeba się oswoić. Augmented Reality nadal szuka dla siebie miejsca – Nie wiemy jeszcze do końca jak można AR wykorzystać. Do angażowania – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić coś dobrego. Przykład aplikacji Word Lens pokazuje, że się da. NFC też wydaje się czekać na swój czas, aż wszyscy przestaną rozwijać skrót jako Nobody F*** Cares. Nie oczekiwałbym jednak, że NFC zrewolucjonizuje reklamę – na razie widzimy, że trudno je wykorzystać reklamowo, łatwiej jako narzędzie funkcjonalne. Nie oczekiwałbym też, że to będą narzędzia dla każdego. Nie wszyscy korzystają z aplikacji, MMS-ów, komend głosowych, geolokalizacji itd.

92% badanych użytkowników smartfonów zetknęło się z kodem QR. 77% wie dokładnie, co to jest.

Rośnie liczba użytkowników, którzy mają zainstalowaną appkę do skanów QR kodów. Co więcej, coraz częściej z niej korzystają.

Zapytałam Piotra jak zachęcić użytkowników do skanów QR kodów. O to co mi powiedział. Z góry dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź i to przed weekendem :)

Przede wszystkim – QR kod to narzędzie do linkowania z przestrzeni off-line do Internetu. Marketerzy powinni sobie z tego zdawać sprawę. Kody same w sobie nie są zachętą do skanowania – tak samo jak pusty baner w Internecie nie zachęci do kliknięcia. Przede wszystkim, aby zachęcić konsumenta do zeskanowania QR kodu – musimy jasno komunikować co pod takim kodem się kryje. Oczywiste jest, że musi to być atrakcyjne. Przekierowanie do strony www nie porwie – raczej zniechęci do ponownego skanowania. I tu chyba jest pies pogrzebany. Marketerzy traktują QR kody jako coś innowacyjnego, co doda ich komunikacji innowacji. Kody są tylko narzędziem, które mogą pomóc w realizacji dobrego pomysłu. Liczy się pomysł! Nie próbujmy też wciskać QR kodów każdemu. To nie jest narzędzie dla każdego. Nie przywiązujmy się także do samych kodów. To nie one są przyszłością komunikacji a generalnie – linkowanie off-line -> on-line. QR kody to tylko jeden ze standardów. Nie jest powiedziane, że jutro ktoś nie odkryje czegoś prostszego, ładniejszego, dającego więcej możliwości. Myślmy o linkowaniu a nie o QR kodach.

 

Informacje o badaniu:

Metodologia wykorzystana w badaniu: CAWI

Czas realizacji: 13 – 22 maja 2013

Próba: All 15+, Internauci

Wielkość próby: N=2259, użytkownicy smartfonów N=1298

Przypominam (podobnie jak poprzednio), że kopiowanie i rozpowszechnianie tych danych bez mojej wiedzy i zgody jest zabronione. Nie ma powielania bez podawania źródła.

Pozostałe części badania dostępne są tutaj.

 

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 14 - 06 - 2013

Polskie zgłoszenia w kategorii Mobile na tegorocznym festiwalu w Cannes cz. 1


Shares: 0
Po godzinach 11 - 09 - 2013

Nowe kolorowe iphone’y w rękach polskiej blogosfery, czyli co dla kogo


Shares: 0
Mobile 14 - 04 - 2014

Jak rozsądnie przenieść numer telefonu do innego operatora i nie zostać na lodzie?


Shares: 3
Mobile 7 - 08 - 2013

Nju mobile wyniki – rewolucji nie będzie


Shares: 0