Newsletter

Zapisz się

Jak zorganizować dobrą konferencję o mobile?

Jeszcze kilka lat temu konferencji o mobile mieliśmy w Polsce co najmniej kilkanaście. Wyrastały jak grzyby po deszczu. W końcu „rok mobile” zobowiązywał, a temat: „jak robić aplikacje mobilne” widoczny na pierwszym miejscu w agendzie miał przyciągać tłumy. W efekcie mieliśmy na rynku bardzo dużo wydarzeń kiepskiej jakości. I jak to zwykle bywa w takich przypadkach, z biegiem czasu ta jakość została zweryfikowana. Ostali się Ci, którzy od początku konferencję organizowali z głową. Ci, którzy mieli na nią pomysł, którzy zawsze dawali coś więcej. Mam tu na myśli zespół tworzący Mobile Trends Conference & Awards. I mam nadzieję, że się ze mną zgodzicie – to jedyna konferencja w całości poświęcona mobile, na którą bez żalu można zarezerwować swój czas i pieniądze.

Już niebawem, bo 17 lutego, rozpocznie się jubileuszowa, piąta edycja MTC&A. Jak co roku, konferencja odbędzie się w Krakowie.  O tym co się zmieniło przez te ostatnie 5 lat i czy trudno zorganizować jest taki event w Polsce rozmawiam z organizatorem Mobile Trendsów – Robertem Rachwałem.

rachwał

dworzynska.com: W tym roku jubileusz – mija 5 lat odkąd organizujecie Mobile Trends Conference. Zważywszy w jakim tempie rozwija się rynek mobile w Polsce to szmat czasu! :) Czy jesteś w stanie wskazać 3 różnice pomiędzy pierwszą a ostatnią edycją MTC? Co najbardziej zmieniło się przez te 5 lat?

Robert Rachwał: Przez te 5 lat zmieniło się wiele. Z jednodniowej, małej konferencji, staliśmy się wydarzeniem, które trwa aż 3 dni. Równolegle odbywają się targi, uczestnicy przyjeżdżają z całej Polski, a także zza granicy. Jedną ze znaczących zmian jest właśnie podział konferencji na 3 dni. Mamy Business Day, Inspiration Day oraz Development Day, który w tym roku po raz pierwszy będzie po angielsku. W 2012 roku mieliśmy 150 uczestników, dziś ponad 500.

Zmieniły się również nagrody Mobile Trends Awards. Co roku staramy się zapraszać nowe osoby do kapituły konkursowej, a dodatkowo nagrodę specjalną w głosowaniu przyznają internauci.

Jest jednak kilka kwestii, które wciąż pozostają niezmienne, pomimo upływu lat. Są nimi pasja, zaangażowanie, radość z tego co robimy oraz zespół. Do naszego teamu dołączyło wiele osób, ale najbardziej cieszy mnie to, że wszyscy, którzy organizowali pierwszą edycję, są nadal z nami i tworzą kolejne Mobile Trends.

dworzynska.com: A jak przez ten czas zmienili się uczestnicy konferencji? Zauważyłeś jakieś różnice? Oczywiście oprócz tego, że stali bywalcy są o te 5 lat starsi ;)

Robert: Uczestnikami pierwszej edycji była branża związana z mobile. Jednak na każdej kolejnej dostrzegaliśmy wzrost zainteresowania osób spoza branży. Dziś około 50-60% uczestników, to osoby z szeroko pojętego marketingu, branży IT czy po prostu firm, które chcą dowiedzieć się czegoś o najnowszych trendach w mobilnym marketingu. Tematy są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

dworzynska.com: Co będzie tematem przewodnim zbliżającej się konferencji?

Robert: Wszyscy wiemy, że rok 2016 będzie rokiem… mobile ;) Od pierwszej edycji (kiedy był pierwszy rok mobile ;) ) staramy się mówić o najnowszych trendach i zagadnieniach. Będzie wiele ciekawych tematów dotyczących aplikacji, ich tworzenia oraz promowania. Powiemy też o piractwie na rynku mobilnym. Dzień poświęcony technicznym aspektom tworzenia mobilnych aplikacji i stron www będzie obfitował w wiele tematów związanych z Internet of Things oraz z tworzeniem aplikacji hybrydowych i wieloplatformowych. Nie zabraknie również bardzo ważnego tematu bezpieczeństwa w aplikacjach.

dworzynska.com: Czyli jak co roku, nie ma opcji na nudę :) A może jakiś temat szczególnie Cię interesuje? Jest Ci prywatnie bardzo bliski? 

Robert: Wszystkie, które wymieniłem powyżej :) Osobiście z niecierpliwością wyczekuję bloku case – studies. To krótkie, bardzo dynamiczne prezentacje, zawierające przykłady i analizy konkretnych, zrealizowanych projektów. Można na ich podstawie wiele się nauczyć i wyciągnąć wnioski, które wspomogą biznes. Możemy zaobserwować, co działa, a co jest nieskuteczne. Tylko praktyczne informacje.

Z niecierpliwością czekam również na prelekcje podczas Inspiration Day. Wystąpią wtedy między innymi Michał Kracik, doktorant krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, który zaprojektował hełm do amerykańskiego supernowoczesnego skafandra kosmicznego BioSuit czy Marcin Piątkowski, który znalazł się na liście najbardziej utalentowanych innowatorów, przedsiębiorców i liderów, którzy nie ukończyli 30. roku życia wg magazynu Forbes za projekt JIVR Bike – inteligentnego składanego roweru elektrycznego.

dworzynska.com: Wygląda na to, że wszystko macie już zapięte na ostatni guzik! Przyznaj się, a było coś, co Cię najbardziej zaskoczyło przez te 5 lat Mobile Trends? Coś, czego zupełnie się nie spodziewałeś?

Robert: Myślę, że największym zaskoczeniem jest dla nas tak szybko rosnąca liczba uczestników. Bardzo nas cieszy również popularność przyznawanych nagród – Mobile Trends Awards. Co roku do konkursu zgłasza się coraz więcej projektów oraz coraz ciekawsze realizacje. To pokazuje, że polska branża mobile rozwija się bardzo dynamicznie.

dworzynska.com: A miałeś jakąś sytuację podczas Trendsów, która była dla Ciebie trudna, a teraz wspominasz ją ze śmiechem?

Robert: Podczas organizacji takiego eventu, wiele sytuacji nas czasami zaskakuje. Zawsze staramy się jednak wyjść z tego obronną ręką. Podczas jednej z edycji mieliśmy dość spory problem z internetem, dodatkowo w tym dniu była również awaria operatorów komórkowych, więc uczestnicy byli całkowicie odcięci od sieci. Zdarzały się również sytuację, że przed konferencją przygotowania trwały do 2-3 w nocy. Atmosfera była czasami nerwowa, ale wszystko to robiliśmy dla uczestników, aby byli w pełni usatysfakcjonowani z konferencji. Dziś wspominamy te momenty z uśmiechem.

dworzynska.com: Czy trudno jest zorganizować event o mobile w Polsce? Mobile Trends to jedyna konferencja o mobile, która cieszy się tak ogromną popularnością.

Robert: Myślę, że trudno. Agencji eventowych i firm, które organizują podobne wydarzenia jest bardzo wiele, jednak jak sama wspomniałaś, żadna konferencja nie cieszy się taką popularnością jak MTC. Sukcesem wg nas jest pasja do Mobile Trends Conference oraz fakt, że przykładamy bardzo dużą wagę, aby prezentacje były merytoryczne, a uczestnicy mogli wymieniać się kontaktami, doświadczeniami i swoimi spostrzeżeniami. Co roku staramy się udoskonalać wydarzenie, co doceniają uczestnicy.

dworzynska.com: Bardzo Ci dziękuję za rozmowę i… do zobaczenia już niebawem w Krakowie!

Robert: Ja również bardzo dziękuję. W tym miejscu chciałbym wszystkich bardzo serdecznie zaprosić na Mobile Trends Conference & Awards, które w dniach 17 – 19 lutego odbędą się w Krakowie. Szykuje się fantastyczny event!

***

Ja do Krakowa na pewno się wybiorę. A jeśli chcecie wybrać się i Wy, a jeszcze nie kupiliście wejściówki – mam dla Was dobrą wiadomość. Otrzymała od Roberta specjalny kod, który uprawnia do 15% zniżki. Jak z niego skorzystać? Powiem Wam mailowo – kasia@dworzynska.com.

Więcej o konferencji przeczytacie tu.

Do zobaczenia na MTC&A!
mobile trends 2016

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 14 - 06 - 2013

Polskie zgłoszenia w kategorii Mobile na tegorocznym festiwalu w Cannes cz. 1


Shares: 0
Event 5 - 07 - 2013

#GlassHackathon już jutro w Warszawie


Shares: 0
Po godzinach 12 - 06 - 2013

Adrian Kielich w Gruzji uciekał przed FOMO!


Shares: 0
Biznes 27 - 08 - 2018

Chcesz poinformować media o pozyskaniu inwestora? Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać informacja prasowa


Shares: 0