Newsletter

Zapisz się

Justtag robi to dobrze, czyli ciekawe przykłady niestandardowych form promocji aplikacji mobilnej

Aplikacji lojalnościowych na polskim rynku jest kilka i omówmy się – nie jest to obecnie temat, który wzbudza powszechny podziw i zainteresowanie. W sensie – mobilne portfele to trochę odgrzewany kotlet i gdyby w tym momencie ktoś wypuścił na rynek kolejną appkę lojalnościową, bez super hiper ekstra dodatkowych funkcji, najprawdopodobniej smartfonowcy przeszliby obok niej obojętnie.

Ale… gdybyśmy przyjrzeli się bliżej aplikacjom już obecnym na rynku, sprawdzili jak sobie radzą, ile mają aktywnych użytkowników, oraz w jakich akcjach promocyjnych biorą udział (a jakie sami kreują), okazałoby się, że temat nabiera rumieńców i od mobile’owych aplikacji lojalnościowych możemy się wiele nauczyć. A przynajmniej od jednej. Mam tu na myśli Justtag.

Dla przypomnienia – o co kaman z appką Justtag?

Justtag to aplikacja, w której można przechowywać plastykowe karty lojalnościowe, kolekcjonować stemple, oraz odbierać kupony rabatowe czy zniżki do ulubionych sklepów/na wybrane usługi. Dzięki funkcjonalności o nazwie SmartKarta – tj. mobilnej karcie promocyjnej marki, user może być na bieżąco z najnowszymi ofertami prezentowanymi w appce. Jej wydawcą jest Dirlango, firma znana także z takich realizacji jak aplikacja iTaxi (o której więcej napiszę niedługo) a także główny partner wirtualnego operatora komórkowego Virgin Mobile w Polsce. Aplikacja Justtag poraz pierwszy ujrzała światło dzienne w grudniu 2012 roku i była od razu dostępna na wszystkie trzy najbardziej popularne systemy operacyjne. W sierpniu 2013 roku nastąpił całkowity refresh appki, a ostatnio firma rozszerzyła portfolio produktowe Justtag o Justtag WiFi –  platformę wifi zintegrowaną z social media, która może posłużyć m.in. do promocji aplikacji.

Co udało się osiągnąć przez półtora roku?

Zbudować całkiem przyzwoitą bazę aktywnych użytkowników, a chyba właśnie o to chodzi w każdej aplikacji. Obecnie, na dzień dzisiejszy appkę ściągnęło 33 tys. osób, z czego 20 tys. to zarejestrowani userzy, a 30% jest stale aktywnych (min. jedno wejście na miesiąc). To całkiem dobry wynik, zważywszy na to, że Justtag nie jest brandowaną appką i nie ma za sobą milionowych wydatków na promocję.

Co ciekawe, pomimo znaczącej dominacji telefonów z Androidem na polskim rynku, z aplikacji w miarę równomiernie korzystają użytkownicy 3 głównych OS-ów. Ich rozkład (systemów, nie użytkowników ;) ) przedstawia się następująco:

 • iOS 35%,
 • Android 33%,
 • Windows Phone 32%

Użytkownicy Ci pochodzą głównie z dużych miasto. 38,1% korzysta z aplikacji na terenie województwa mazowieckiego.

Aplikacja umożliwia także dokładne targetowanie użytkowników, m.in. po lokalizacji, płci, dacie urodzenia, czy OS-ie właśnie. Brzmi ciekawie dla Partnerów aplikacji i potencjalnych reklamodawców? A i owszem. Tyle tytułem wstępu.

Jak użytkownicy korzystają z aplikacji?

Idea wirtualnego portfela zawierającego karty lojalnościowe okazała się całkiem interesująca dla osób, które a. mają smartfona, b. korzystają z programów lojalnościowych. Użytkownicy do tej pory:

 • przenieśli 50 tys. kart lojalnościowych
 • nabili 22 tys. stempli
 • wygenerowali 90 tys. kuponów

Wniosek nasuwa się sam przez się – Justtag to appka, która rzeczywiście spełnia swoją funkcję i userzy chętnie z niej korzystają, coraz częściej odchudzając swój portfel ze wszelakiej maści kart papierowych i innych plastyków.

Justtag nie siedzi bezczynnie z założonymi rękami

Te wyniki nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie stałe zaangażowanie Justtaga w różnego rodzaju kampanie promocyjne.

Kojarzycie akcje Justtaga z portalem pobiegani.pl? Spójrzcie na tę grafikę:

 1150365_228771270609404_254057152_n

O co chodziło? Uczestnicy treningów biegowych, zbierali stemple w aplikacji. Za każde 5 treningów otrzymywali voucher o wartości 100zł do wykorzystania w sklepie New Balance.

100zł za 5 treningów? Całkiem fajna sumka.

Wyniki?

Akcja trwała od połowy sierpnia do wrzesnia 2013, W tym czasie wydanych zostało 100 voucherów,  a dzięki akcji zwiększyła się częstotliwość i reguralność treningowa jej uczestników.

Kolejna akcja Justtaga, tym razem z Nokią, dzięki której można była skierowana do wszystkich użytkowników telefonów Nokia Lumia.

W aplikacji Justtag była przygotowana specjalna karta „Nokia Prezenty” dzięki której można było otrzymać m.in.: bilety do kina, burgery, sałatki, kawy i zaproszenia na lunch. Użytkownik Lumii miał na karcie unikalne kody, które wymieniał na upominki a licznik w czasie rzeczywistym informował go o ilości prezentów, które pozostały do odbioru.

 nokia-justtag-znokiadostajeszwiecej

Akcja „z Nokią dostajesz więcej” to przykład ciekawej współpracy wydawcy aplikacji z producentem telefonów komórkowych. Korzyści są obopólne – z jednej strony tylko użytkownicy Lumii mogą wziąć udział w promocji, z drugiej, aby skorzystać z kuponów trzeba zainstalować aplikację. Mamy tu przykład klasycznej sytuacji win – win,  zyskują wszyscy, z Klientem na czele.

Za co lubię tę akcję?

 • Podkreślenie marki Nokia, prezenty tylko dla posiadaczy Lumii
 • Nieinwazyjne CTA – zainstaluj aplikację aby odbierać prezenty wydaje się naturalnym komunikatem bez nachalnej reklamy
 • Różnorodność prezentów, które mógł odebrać użytkownik.
 • Utrzymywanie zaangażowania – co tydzień do wykorzystania była nowa pula kodów promocyjnych, dzięki czemu osoba biorąca udział w akcji kilkukrotnie zaglądała do aplikacji
 • Brak wysokich nakładów na promocje – akcja ta jest dobrym przykładem promocji bez ponoszenia wysokich kosztów

I kolejna akcja, made by Justtag, wykorzystująca funkcjonalność karty stemplowej i badgy. Szczegóły akcji na grafice:

 bike

I jak Wam się podobają powyższe aktywności?

Na koniec zostawiam Wam ostatnią akcję Justtaga „Nakarm psiaka”. Jednak, przeznaczę na nią osobny wpis. Stayed tuned!

Oczywiście nie omieszkałam zapytać marketingowców z Justtaga o to, skąd biorą pomysły na takie niestandardowe formy promocji aplikacji. Odpowiedzi udzieliła mi Magda Piasecka, Partnership & Communication Managera z Dirlango.

Wierzymy, że ludzie mają dosyć tradycyjnych reklam wizerunkowych, które potrafią wywołać niemałą frustrację. Mobile pozwala angażować w offline dając możliwości, których nie ma na desktopie. Aplikacje mobilne powinny służyć rozrywce albo przyciągać swoją funkcjonalnością. Staramy się myśleć o akcjach, które nam jako użytkownikom smartfonów sprawiłyby trochę radości. Fajnie, że są już firmy i marketerzy, którzy są otwarci na tego typu rozwiązania.

Jeśli znacie jakieś inne niestandardowe, a i niepublikowane dotąd przykłady promocji aplikacji, piszcie na kasia@dworzynska.com

Aplikację Justtag pobierzecie tu:

iOS

Andek

WP

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 22 - 11 - 2012

Sprechen Sie Deutch?


Shares: 0
Po godzinach 11 - 09 - 2013

Nowe kolorowe iphone’y w rękach polskiej blogosfery, czyli co dla kogo


Shares: 0
Mobile 17 - 07 - 2014

Aplikacja mobilna Wyspa Leona. Czy naprawdę jest tak dobrze jak piszą o niej jej twórcy? Analiza case study.


Shares: 0
Marketing 23 - 10 - 2017

Ciemna strona personal brandingu. Nawet nie wiesz, że istnieje coś takiego


Shares: 0