Newsletter

Zapisz się

Raport „Organizacja w otoczeniu mobilnym”- już do pobrania

W zeszłym tygodniu swoją premierę miała [REC] 4: Apokalipsa oraz całkiem fajny raport, w którym miałam swój drobny udział: Organizacja w otoczeniu mobilnym. Jeśli nie wiecie o co chodzi, to bardzo dobrze. To oznacza, że mój blog jest dla Was źródłem inspiracji i newsów z branży. A jeśli już raport pobraliście, przeczytaliście i teraz myślicie nad wnioskami, to zapraszam Was do szybkiego wywiadu, który przeprowadziłam z Michałem Kiełtyką, Business Analyst z Far and Wide, pomysłodawcą i że się tak wyrażę, głównym organizatorem tego zamieszania :)

O raporcie

Raport Organizacja w otoczeniu mobilnym to praca kierowana do menadżerów oraz właścicieli zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw. Obecny rozwój technologiczny pozwala wdrażać rozwiązania mobilne w coraz mniejszych organizacjach, tym samym zwiększając wydajność pracy pracowników oraz wyniki finansowe firm. To, co kiedyś było dostępne tylko dla wielkich korporacji, dziś jest dostępne dla mniejszych przedsiębiorstw. Celem naszego raportu jest przedstawienie całego mobilnego ekosystemu, w jakim może poruszać się organizacja oraz możliwości, jakie dają dobrze zaplanowane projekty mobilne.

Co w raporcie

Jak w każdym porządnym raporcie – same dobre rzeczy. Oprócz dużej dawki wiedzy merytorycznej znajdziecie w nim także case studies, oraz wyniki badania, które zostało przeprowadzone wśród polskich przedsiębiorstw. Co z niego wynika?

1. Większość firm, które brały udział w badaniu, posiada rozwiązania mobilne. 

Na pierwszy rzut oka to naprawdę dobry wynik, lecz należy zwrócić uwagę na jakość tych rozwiązań. Wiele polskich przedsiębiorstw wciąż bada możliwości mobile’a. Firmy bardzo często nie decydują się na inwestycję w rozbudowane aplikacje mobilne, a badają rynek poprzez małe projekty. Ma to swoje biznesowe uzasadnienie, lecz z mobilnymi wdrożeniami jest trochę jak z byciem w ciąży, albo się jest albo nie. Jeżeli aplikacja zostanie źle zaimplementowana, przedsiębiorstwo może zniechęcić klientów do zakupów lub znacząco utrudnić pracę pracownikom. – mówi Michał Kiełtyka, Far and Wide.

wykres-4_01

 

2. Prawie połowa firm zamierza w najbliższym czasie wdrożyć lub zaktualizować rozwiązania mobilne.

 

 

wykres-4_04

 

3. Prawie połowa firm posiada także stronę w wersji mobilnej lub RWD.

 

wykres-4_03

Po więcej wyników badań odsyłam Was do raportu.

Kto nad nim pracował?

Sami eksperci.

Maciej Madziński – Akademia Leona Koźmińskiego, Cezary Jarosz – Far and Wide, Paweł Majchrzak – Far and Wide, Grzegorz Miłkowski – MobileClick, Michał Giera – Snapp, Grzegorz Chyliński – adrino, Lukasz Felsztukier – Linteri.

Na koniec, zgodnie z umową, magluję Michała Kiełtykę:

KD: Skąd potrzeba napisania raportu? Czy to była spontaniczna decyzja, czy przemawiała za tym jakaś głębsza idea?

MK: Raport powstał z potrzeby edukacji właścicieli oraz menadżerów polskich firm. W naszym otoczeniu ekonomicznym bardzo częstym problemem jest brak wiedzy na temat możliwości jakie dają dobrze wdrożone projekty mobile w przedsiębiorstwie. Innowacje i ciągłe dostosowywanie się do otoczenia gospodarczego to kluczowe elementy pozostania konkurencyjnym na globalnym rynku. Stworzyliśmy raport, aby edukować i pomagać polskim przedsiębiorcą w stawianiu czoła temu wyzwaniu.

KD: Tytuł raportu to: organizacja w otoczeniu mobilnym. No właśnie, jak nasze polskie organizacje odnajdują się w tym otoczeniu?

MK: Z mojej wiedzy wychodzi, że bardzo różnie. Z jednej strony coraz więcej organizacji integruje swoje systemy nadrzędne z urządzeniami mobilnymi oraz wykorzystuje mobile w komunikacji z klientem. Po drugiej stronie są firmy które jeszcze nie rozumieją potrzeby inwestycji w rozwiązania mobile, działające wewnątrz oraz na zewnątrz organizacji. Dla przykładu, tylko 1/3 firm z WIG30 posiada strony przyjazne urządzeniom mobilnym – mimo rekomendacji GPW oraz środowisk inwestorów indywidualnych.

KD: W raporcie publikujecie wyniki autorskiego badania sprawdzającego stopień mobilności polskich przedsiębiorstw. Wynika z niego m.in. to, że rozwiązania mobilne wciąż czekają na odkrycie przed przedsiębiorców. Spodziewałeś się tego? Czy coś Cię szczególnie zaskoczyło?

MK: Niestety badania potwierdziły moje przekonania co do poziomu świadomości polskich przedsiębiorców na temat możliwości jakie przynoszą projekty mobilne. Ankietowani, którzy wyrazili chęć wdrażania rozwiązań mobilnych w najbliższych miesiącach, w większości kojarzą mobile z narzędziami do promocji i PR, a w bardzo niewielkim stopniu z rozwiązaniami upraszczającymi procesy w ich przedsiębiorstwach. Poziom smartfonizacji polskiego społeczeństwa pozwala twierdzić, że firmy w większości mają do dyspozycji wyedukowanego, mobilnego klienta oraz pracownika. Warto wykorzystać tę możliwość dla podniesienia swojej konkurencyjności.

KD: Dzięki wielkie!

Dokładny zakres tematyczny raportu

MOBILE ENTERPRISE

  • Smartfon, tablet, mobile enterprise
  • Wady i zalety rozwiązań mobilnych (uwarunkowania techniczne)
  • Marketing aplikacji mobilnych i stron RWD – jak efektywnie zarządzać promocją
  • Jak liczyć opłacalność inwestycji w projekty mobilne
  • Bring Your Own Devices – zarządzanie danymi w organizacji
  • Płatności mobilne
  • iBeacons jako przyszłość w handlu

JAK TWORZYĆ APLIKACJE MOBILNE

  • Strategia we wdrażaniu projektów mobilnych
  • Trendy
  • Aplikacja jako produkt

Jeszcze raz zachęcam Was do pobrania raportu! Jest dostępny tu: raport.mobi

Do przeczytania,

Kasia Dworzyńska

 

Skomentuj

Przeczytaj także

Event 25 - 02 - 2013

Mobile World Congress – DAY 1! Prosto z Barcelony Piotr Adamczyk, MEC


Shares: 0
Mobile 23 - 04 - 2013

Mobile w Polsce, mobile w Niemczech – infografika


Shares: 0
Mobile 27 - 11 - 2012

Klucz jest w sieci


Shares: 0
Mobile 16 - 10 - 2013

Advergaming po polsku, advergaming po amerykańsku


Shares: 0