Newsletter

Zapisz się

Wykorzystywanie internetu w smartfonie. Badanie MEC part 2.

[dropcap]O[/dropcap]d razu z góry Was przepraszam za to, że nie udało mi się wkleić kolejnych części badania w weekend. Przedstawiam je dzisiaj. Mam nadzieję, że kontent wynagrodzi Wam dwudniowy poślizg z mojej strony.

Dziś będzie o wykorzystywaniu internetu w telefonie. Już za chwileczkę dowiecie się po co użytkownicy smartfonów łączą się z netem i czego dokładnie w nim szukają. Gotowi? To zaczynamy!

Pierwsza ważna informacja. Internet służy głównie do korzystania z wyszukiwarek internetowych, sprawdzania poczty, pogody oraz newsów.

Ale jak porównamy tegoroczne wyniki z wynikami z ubiegłego roku, to pierwsze co rzuca się w oczy to dość spory spadek w korzystaniu z portali newsowych. Coraz mniej osób internet w telefonie wykorzystuje także do sprawdzania prywatnej poczty (chociaż nadal jest to dość popularna czynność). Największy wzrost odnotowuje korzystanie z portali społecznościowych oraz… pogoda!

Top 5 powodów korzystania z netu, czyli podsumowanie tego, co już wiemy.

W porównaniu z rokiem ubiegłym.

Gdzie najczęściej użytkownicy smartfonów korzystają z internetu? No jak to gdzie. W domu! Najpewniej przed telewizorem ;) Na drugiej pozycji miejsca publiczne. Drastycznie spada korzystanie z netu w telefonie na wyjeździe. Czyżbyśmy coraz chętniej preferowali wakacje bez telefonu?

Jak pewnie się domyślacie, o krótki komentarz do tej części badania poprosiłam Piotra Adamczyka, Mobile & Emerging Platforms Manager’a z MEC.

dworzynska.com: Internet w komórce służy przede wszystkim do korzystania z wyszukiwarek internetowych. Jeśli okaże się, że szukana strona nie ma wersji mobilnej użytkownik poszuka odpowiedzi na swoje zapytanie gdzie indziej, być może u naszej konkurencji. To kluczowy argument za tym, aby inwestować w mobile web. Ale czy jest on wystarczający aby przekonać tych którzy nadal wahają się przed wejściem w kanał mobilny?

Piotr Adamczyk, MEC: Tych których nie przekonują takie argumenty, prędzej czy później przekona Google. Już słychać coraz więcej o zmianach w algorytmie wyszukiwarki. Google nie będzie już premiował tych, którzy posiadają stronę mobilną, ale karał tych, którzy jej nie mają – poprzez obniżenie współczynnika jakości. Na to żadna marka nie może sobie pozwolić.

d.com: Rośnie liczba użytkowników sprawdzających pogodę w telefonie. Jak myślisz, skąd ten fenomen? 

Piotr: Przyzwyczajamy się do smartfonów i oswajamy z nimi. Są w końcu zawsze pod ręką. Będziemy robić na smartfonach jeszcze więcej – i to takie rzeczy, o których na razie nam się nie śni –  to tylko kwestia czasu. Ja sam nie ruszam się z domu bez sprawdzenia pogody na meteo.pl. Szkoda, że nie ma wersji mobilnej…

d.com: Co druga osoba posiadająca smartfona korzysta z niego z domu. Smartfon powoli staje się zagrożeniem dla tradycyjnego komputera. Użytkownicy smartfonów coraz częsciej korzystają z nich w trakcie oglądania telewizji, stąd m.in. wzięło się pojęcie multiscreeningu. Jak myślisz, jaka będzie jego przyszłość? Czy marketerzy będą umieli wykorzystać ten trend?

Piotr: Multiscreening to jest przyszłość. Konsumujemy media jako całość, a nie jako telewizję, internet, gazety itd. Coraz częściej w tym samym czasie. W takich warunkach nie można myśleć o mediach w oderwaniu od całości. Nie ma już kanałów komunikacji. Jest komunikacja. Wygrają Ci, którzy pierwsi to zrozumieją. Reszta będzie po prostu wydawać pieniądze.

Macie podobne przemyślenia w tym temacie? Powiem Wam, że im więcej takich badań tym bardziej jestem ciekawa, jak będzie wyglądał marketing za powiedzmy 10 lat.

[hr]

W kolejnej odsłonie badania spora dawka informacji o aplikacjach mobilnych. Jak się wyrobię, wrzucę już jutro, chociaż na cały dzień jadę służbowo do pięknego Olsztyna :)

Informacje o badaniu:

Metodologia wykorzystana w badaniu: CAWI

Czas realizacji: 13 – 22 maja 2013

Próba: All 15+, Internauci

Wielkość próby: N=2259, użytkownicy smartfonów N=1298

Przypominam (podobnie jak poprzednio), że kopiowanie i rozpowszechnianie tych danych bez mojej wiedzy i zgody jest zabronione. Nie ma powielania bez podawania źródła.

Pierwsza część badania dostępna jest tutaj.

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 23 - 07 - 2014

Endomondo – jak wyłączyć powiadomienia na Facebooku


Shares: 5
Biznes 29 - 06 - 2015

5 prostych narzędzi do pracy zespołowej w startupie


Shares: 0
Mobile 5 - 02 - 2015

5 aplikacji w telefonie, które zastępują mi Facebooka


Shares: 0
Mobile 14 - 04 - 2014

Jak rozsądnie przenieść numer telefonu do innego operatora i nie zostać na lodzie?


Shares: 3