Newsletter

Zapisz się

Rynek mobilny w Polsce – infografika do pobrania

Dawno dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami żyła sobie Katarzyna, która miała szczytną ideę. Chciała stworzyć piękną infografikę, na której znajdzie się duża część rynku mobilnego w Polsce. Chciała, aby ta infografika pokazywała jak wyglądał rozwój tego rynku w Polsce. Chciała, aby było na niej widoczne, skąd pochodzą firmy, która część kraju jest bardziej a która mniej mobilna. A potem zabrała się do pracy. I właśnie wtedy bajka się skończyła ;)

Kiedy ponad rok temu ogłosiłam, że zabieram się za stworzenie infografiki, nie przypuszczałam, że będę miała z tym aż tak wiele zachodu. To był trudny projekt, który momentami ciągnął się jak falki z olejem. Straciłam przy nim trochę nerwów, włosów i paznokci. Ciągle było coś.

Dlatego tam bardzo bardzo się cieszę, że w końcu, po wielu miesiącach pracy jest. Wspaniała, jedyna w swoim rodzaju, najświeższa – infografika przedstawiająca rynek mobile w Polsce. Łapcie wszyscy, komentujcie, a jeśli uważacie, że projekt Wam się podoba, to będę wdzięczna za lajka i share’a. A nawet tweeta ;)

W tym miejscu pragnę bardzo serdecznie podziękować firmie tenkai za cierpliwość i piękny projekt graficzny. Stworzyliśmy coś naprawdę wartościowego.

Infografikę w pełnej rozdzielczości możecie pobrać tutaj:

Mapa

Szczegóły

Do współpracy przy infografice zgłosiło się w sumie 106 podmiotów. Zdaję sobie sprawę z tego, że to nie jest 100% odbicie tego, co rzeczywiście dzieje się na rynku, nie mniej jednak na podstawie takiej liczby firm można próbować wyciągnąć już pierwsze wnioski.

Na rynku zdecydowaną większość stanowią firmy, które wrzuciłam do jednej kategorii development house/software house. Zdaje sobie sprawę z tego, iż software house jest to kategoria nieco szersza od development house, natomiast części firm trudno było jednoznacznie określić do której kategorii przynależą, stąd takie połączenie. Mam nadzieję, że nikt się za to na mnie nie obrazi.

Dużą część rynku stanowią agencje marketingu mobilnego. Sporo zajmują sieci reklamy mobilnej. Z drugiej strony PR Calling to póki co jedyna agencja PR,  która posiada odpowiednie kompetencje do budowania komunikacji dla aplikacji mobilnych. Coraz więcej powstaje firm, specjalizujących się w marketingu aplikacji, dzięki którym możemy zaplanować całkiem ciekawe działania promocyjne dla naszych produktów.

Firmy mobilne rozrzucone są po całej Polsce, co widać dość dokładnie na przedstawionej na infografice mapce. Wygrywają Warszawa i Poznań. Miłym zaskoczeniem jest dobra kondycja mobile’u na Śląsku i Pomorzu. Nieco rozczarowuje Kraków, po którym spodziewałabym się więcej ;) Tym bardziej, że właśnie w Krakowie rok rocznie odbywa się jedna z największych imprez mobile’owych – Mobile Trends.

Na infografice prezentujemy także krótką historię rozwoju mobile. Przełomowy wydaje się rok 2009, od którego rozpoczyna się tendencja wzrostowa.

Jeszcze raz – mam nadzieję, że dane pokazane na infografice są dla Was interesujące. Mogę Was zapewnić, że ta infografika będzie raz na jakiś czas aktualizowana, także zapraszam do współpracy zarówno wszystkich spóźnialskich jak i te firmy, które dopiero w 2015 roku rozpoczęły działalność i jeszcze nie zdążyły na dobre zadomowić się na polskim, mobilnym rynku.

Na koniec – wielkie dzięki tenkai za ten wspólny projekt. Daliśmy radę!

Skomentuj

7 odpowiedzi na “Rynek mobilny w Polsce – infografika do pobrania”

 1. aplida napisał(a):

  Świetny projekt – gratulujemy :-) Co prawda nie załapaliśmy się na nią jako agencja promocji aplikacji Aplida.pl z Trójmiasta natomiast cieszymy się, że jest możliwość pojawienia się w kolejnej aktualizacji infografiki. Pozdrawiamy!

 2. Redexperts napisał(a):

  Świetna robota, a i kategorie ciekawe. Poznań górą! :) Gratulacje!

 3. Henryk napisał(a):

  Fajnie, że wzięliście się za temat, tylko wg mnie nie można do jednego worka wrzucać producentów oprogramowania i firm korzystających z ich usług, a tak to zostało zrobione. To tak jakbyśmy pokazali infografikę dotyczącą usług transportowych i wrzucili tam producentów pojazdów. Jak już, to powinny być dwie kategorie – udział poszczególnych firm w rynku tworzenia oprogramowania mobilnego oraz rynek mobilnych aplikacji (ze względu na kategorię). Nie wiem też dlaczego np. są mobile płatności, a nie ma mobilnej bankowości, a tych aplikacji i użytkowników jest całkiem sporo. Co jest porównywane: liczba dostępnych aplikacji, liczba użytkowników, liczba pracowników, liczba firm czy obroty?
  Dobry kierunek, ale problem z realizacją. Potraktujcie to jako konstruktywną krytykę :)

 4. […] Rynek mobilny w Polsce – infografika do pobrania – dworzynska.com […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj także

Event 8 - 06 - 2013

Zamiast mobile-first zostań cnotliwym marketerem… czyli rozmowy po Forum IAB


Shares: 0
Mobile 17 - 12 - 2012

#1 wywiad: O NFC, Orange Cash i płatnościach zbliżeniowych. Zapraszam!


Shares: 0
Mobile 28 - 08 - 2014

5 dobrych praktyk mobilnego SEO + KONKURS


Shares: 0
Nowe technologie 11 - 03 - 2014

Dzięki Spritzowi każdą powieść przeczytasz w.. mgnieniu oka!


Shares: 0
Udostępnień