Nie cierpię Amazona!? To takie miejsce w sieci, do którego staram się zaglądać bardzo rzadko. Powód? Za każdym razem, gdy obiecuję sobie, że wejdę tam tylko na moment, żeby coś zobaczyć, kończy się kilkoma zakupionymi e-bookami. Niestety bardzo często okazuje się, że są to pozycje zupełnie dla mnie nietrafione. I chociaż zawsze staram się kupować tylko te książki, które mają min. 100 opinii (większość oczywiście pozytywnych) sprawa z wyborem dobrej lektury nie jest wcale taka prosta. Pomyślałam więc, że zamiast wchodzić na Amazona i sięgać po omacku po byle co, czy sugerować się opiniami przypadkowych osób, podpytam znajomych specjalistów z branży co czytają i co sami polecają przeczytać. Nie wiem jak Wy, ale ja mam już bardzo rozbudowane plany czytelnicze na kolejne kilkanaście tygodni. Co więcej, jeśli nie macie pomysłu na prezent – proszę bardzo, można się zainspirować.
Piotr Bucki, bucki.pro
Większość tego co wiem o pisaniu, zawdzięczam Joannie Rachoń, z którą współpracowałem w magazynie Maleman i Stevenowi Pinkerowi, którego nie znam. Znam jednak jego książki. Piękny styl to biblia dla każdego, kto chce pisać lepiej, mądrzej i… mniej. Pinker uczy pokory do słowa. Skutecznie łamie nasze niektóre przekonania na temat tego czym dobre pisanie jest. Bazuje na doświadczeniu badacza. A to cenne, bo to co sprzedaje to wiedza a nie opowieści z mchu i paproci płynące z ust smutnych trenerów rozwoju osobistego. No i co ważne. Nie są to rady z pewnej części ciała, gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę. Do Pinkera zaglądam często. A jego rady wykorzystuję, szkoląc także z zakresu prezentacji i wystąpień.
Wszystkie nasze intuicyjne spostrzeżenia i opinie na temat otaczającego nas świata mogą być błędne. Można je jednak łatwo poprawić. Chcesz lepiej weryfikować tezy badawcze – sięgnij po Nisbetta. Chcesz mądrzej formułować tezy i dochodzić do prawdy – sięgnij po Nisbetta. Nie chcesz łatwo siać bzdur w przestrzeni – … sięgnij po Nisbetta. W ogóle sięgnij po Nisbetta, żeby być lepszym, myślącym człowiekiem. Szkoła tego nie uczy. Mindware uczy z łatwością.
Chcesz wiedzieć dlaczego tak wiele osób uwierzyło w teorię o „humanitarnym” zachowaniu wilków szarych? Przeczytaj mój wpis na InnPoland. Chcesz wiedzieć, jak powstają legendy miejskie i „przylepne historie”? Przeczytaj Made To Stick. Dowiesz się nie tylko, jak powstają miejskie legendy i dlaczego tak łatwo wierzymy w bzdury. Poznasz anatomię dobrej historii i kiedy będziesz się chcieć zabawić w apostoła, Goebbelsa albo po prostu dobrze sprzedawać opowieści, będzie jak znalazł.
Moje książki to nie tylko praktyczne narzędzia. wole takie, które dają też kompetencje szerszego, interdyscyplinarnego oglądu rzeczywistości. Dotykają kultury, myśli humanistycznej. The jobs of the future will be the ones robots cannot do. Więc to co czyni nas ludźmi może się naprawdę przydać.
Artur Kurasiński, MUSE
Historia założenia i rozwijania NIKE spisana przez samego pierwszego prezesa. Niesamowita dawka pozytywnej energii zgromadzona w pierwszych pracownikach „firm od robienia butów” pozwoliła przełamać monopol niemieckich firm (Puma i Adidas). W tle rodzinne dramaty, wybory i przekrój przez „cudowne” lat 70-80 w USA.
Bezcenne doświadczenie czytać jak powstawały największe i ikoniczne firmy pierwszej bańki. Wywiady z założycielami – zamiast cukierkowej rzeczywistości twarde realia i walka i każdego klienta. Dla wszystkich, którzy marzą o pracy na swoim i zakładaniu startupów.
Co Polska (szczególnie teraz) powinna zrozumieć i zacząć robić? Ano właśnie warto przyjrzeć się izraelskiemu ekosystemowi i „cudzie” technologicznym jaki dokonał się w tym pustynnym państwie .Kto by pomyślał, że tak mało kraj otoczony wrogami jest w stanie zbudować system wspierania innowacji konkurujący z samą Doliną Krzemową?
Anna Miotk, annamiotk.pl
Chyba najbardziej strategiczna jak do tej pory książka o mediach społecznościowych, wydana na polskim rynku. Autor pisze o tym, w jakich obszarach organizacje mogą wykorzystać media społecznościowe, jak planować mierzalne cele czy jakich narzędzi używać do analizy. To książka dla nieco bardziej zaawansowanych, dlatego raczej nie przyda się początkującym.
8. Media i Ty, Adam Łaszyn
To najlepsza na polskim rynku książka o współpracy z mediami, pisana przez praktyka z doświadczeniem dziennikarskim. Lekka i przyjemna w lekturze, a równocześnie zawierająca mnóstwo praktycznych porad i wskazówek. Z niecierpliwością czekam, aż Adam będzie miał chwilę czasu by napisać o swojej podstawowej specjalizacji – zarządzaniu komunikacją w sytuacjach kryzysowych.
9. Big data, Viktor Meyer-Schonberger, Kenneth Cukier
Warszawa 2014. To książka pokazująca szerokie możliwości związane z wykorzystaniem danych przez organizacje. Plastycznie opisane przykłady powodują, że zaczynamy wierzyć, że jesteśmy w stu procentach przewidywalni i firmy mają nas podanych jak na talerzu. Książka jest tak lekko napisana, że czyta się ją jednym tchem. Mi wystarczyła jedna podróż z Warszawy do Poznania.
Magdalena Daniłoś, OFFON
Ta lektura wpadła w moje ręce przypadkowo. Dostałam ją w prezencie od klienta podczas jeden z branżowych konferencji. Musze przyznać, że sporo czasu przeleżała na półce. „Uwieść podświadomość” pozycja wydawnictwa GWP urzekła mnie w nieoczekiwany sposób. Okazało się bowiem, iż jest to książka, która odpowiedziała mi w rzetelny i wyczerpujący sposób na pytania, które nurtowały mnie od lat. Co sprzedaje: emocje czy logika? Jak budować komunikacje by wpływała na czyjeś decyzje zakupowe. Czy reklama telewizyjna działa? To tylko część dylematów jakie pomogła mi rozwiązać ta pozycja książkowa. Dodatkowo pozycja okraszona jest ogromną ilością case studies, które świetnie uzupełniają część teoretyczną. Moja kopia wygląda jak po przejściu tornada. Ponieważ w książce pada co kilka zdań kluczowe stwierdzenie, ważne sentencje zaznaczałam na kolorowo markerami i postit’ami. Musze Was ostrzec, nie jest to książka łatwa, jednak stała się dla mnie jedną z najważniejszych pozycji książkowych ostatnich lat i niemal bez przerwy do niej wracam.
Od ponad 9 lat prowadzę biznes i kiedy już wydaję mi się, że czegoś się o nim nauczyłam, okazuje się jak wiele jeszcze nie wiem. „Rework” to książka, która łamie wiele schematów na temat tworzenia i prowadzenia biznesu czy projektów wewnątrz organizacji. Momentami rozwiązania proponowane przez autorów wywołują zdziwienie i szok. Jednak im dłużej zastanawiałam się nad ich wartością, tym bliżej byłam sposobu myślenia Jason’a i David’a. Prowadzenia biznesu nie da nauczyć się z książek ale można zaczerpnąć inspiracji. Ta pozycja hołduje metodzie upraszczania, czego w polskich przedsiębiorstwach bardzo często brakuje. Sama książka jest idealnym urzeczywistnieniem sposobu myślenia autorów. Napisana niewysublimowanym językiem, bez zbędnych wydłużeń, wprowadza nas w filozofie Rework.
Mówią, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz i ja się z tym zgadzam. Tylko w tym roku występowałam publicznie kilkadziesiąt razy, a każde moje wystąpienia przygotowywałam z atencją i rozwagą. Nie lubię bowiem kiedy prelegent podczas konferencji referuje bo okazuje w ten sposób brak szacunku do swoich słuchaczy. Umiejętność stworzenia dobrej prezentacji to nie prosta sztuka. Najlepsi prelegenci uczą się występów publicznych całe życie. I pewnie gdy myślimy o budowaniu prezentacji idealnej na myśl większości osób przyjdzie bestseller książkowy „TED. Jak wygłosić mowę życia”. A ja uważam, że dwie pozycje albumowe Nancy Duarte to absolutny must have każdego dobrego prelegenta czy wykładowcy. Obie książki wydane są absolutnie wspaniale. Nie tylko karmią umysł ale cieszą oko. „Slajd:ologia” to książka skupiona bardziej na warstwie wizualnej i koncepcyjnej. „Współbrzmienie” dotyka tematu budowania więzi ze słuchaczem. Dla mnie to nierozerwalny duet. Mimo, iż koszt obu pozycji książkowych jest duży (około 140 zł za obie książki), naprawdę warto bo będą to książki, które sięgać będziecie niezliczoną ilość razy.
Szymon Słowik, takaoto.pro
Wartość tej książki wynika ze skali i jakości badań, na których się opiera. Nie jest to książka napisana w tonie „coachowskim” – nikt tu nie sprzedaje recepty na sukces. Jest to po prostu publikacja badaczy, którzy dzielą się swoimi obserwacjami. Okazuje się, że nawet w świecie wielkiego biznesu, najlepiej przygotowanych managerów i kreatywnych wizjonerów, występują pewne wyraźne (z perspektywy czasu) zależności determinujące, czy wielka firma będzie potrafiła utrzymać względną stabilność pomimo chaotycznych i nieprzewidywalnych zmian następujących w otoczeniu. Chociaż analiza dotyczy rynku amerykańskiego, to pewne wnioski, które z niej wynikają są całkowicie uniwersalne. Dużo o treści książki mówi też sam podtytuł „Niepewność, chaos, łut szczęścia. Dlaczego niektóre firmy święcą triumfy pomimo niesprzyjających okoliczności”.
Jest to szczególnie istotna książka dla tych, którzy nie potrafią narysować wyraźnej granicy między sprzedażą i marketingiem. Autor wprzystępny sposób przekazuje, co o marketingu miał do powiedzienia klasyk teorii zarządzania – Peter Drucker.
Książka traktuje o tym, jak współczesna komunikacja, pomimo, że jest jak najbardziej masowa, pozwala ludziom z całego świata tworzyć mikrospołeczności, plemiona zorientowane wokół bardzo specyficznych wartości, które je łączą. Kiedyś to nie było możliwe, bo mieliśmy kontakt z bardzo ograniczoną liczbą osób – zwykle rodziny, sąsiadów i znajomych z pracy. Ciężko było znaleźć ludzi, którzy podzielaliby nasze niszowe pasje i zainteresowania. Teraz jest to możliwe i nie pozostaje bez wpływu na rynki. Każdy marketer powinien tę książkę przeczytać – chociażby na zasadzie ćwiczenia myślowego, aby potrafić w trochę inny sposób spojrzeć na odbiorców komunikacji, którą projektuje.
Artur Smolicki, newcreative.pl
Bardzo ważna pozycja nie tylko dla samego przedsiębiorcy lecz także marketingowca, sprzedawcy. Perfekcyjnie opisany tzw. „ból klienta”, idealne wprowadzenie do zrozumienia biznesu nastawione na rozwój a nie tworzenie kolejnego miejsca pracy. Książka mocno zwraca uwagę na przykre konsekwencje chronicznego braku czasu. O ile nie jest to kompletny przewodnik czy poradnik przedsiębiorcy, zupełnie odmienne spojrzenie naświat biznesu sprawia, że przeczytać powinien ją każdy.
Media społecznościowe zmieniają się na tyle szybko, że jakakolwiek pozycja bardzo szybko traci na aktualności. Warto więc kierować się ku lekturze aktualnej, poruszającej temat dość szeroko. Biorąc pod uwagę fakt, jak wielu przedsiębiorców ma dziś wyraźny problem z aktywnością i wykorzystaniem możliwości mediów społecznościowych, to właśnie w tym kierunku powinna iść edukacja. Zmiana myślenia w kontekście social media ma także przełożenie na inne gałęzie naszego biznesu, lepsze zrozumienie klienta i komunikację, warto więc poświęcić kilka wieczorów na tę właśnie pozycję.
Mnogość sklepów internetowych sprawia, że wchodząc na ten rynek stajemy naprzeciw ogromnej konkurencji. Minusem dla branży, jednocześnie zaletą dla nas jest fakt, że wciąż większość właścicieli sklepów internetowych nie posiada właściwej wiedzy dotyczącej budowania konwersji, analityki, przepływu klientów. Ta jedna, konkretna książka jest w stanie nadrobić nam braki w edukacji i doświadczeniu, pozwalając w inny sposób spojrzeć na nasz sklep, także od strony technicznej. Świetnie przygotowana, mnogość grafik, czyta się ją naprawdę przyjemnie. Co istotne, pozwala na uporządkowanie naszych strategii i wykrycie błędów, jakie popełnialiśmy do tej pory. Prowadzimy sklep internetowy? Według mnie pozycja obowiązkowa.
Jan Zając, Sotrender
Pierwszy tytuł to książka o usability i projektowaniu serwisów internetowych. Jednocześnie jest to pozycja otwierająca oczy na to, jak umiejętnie tworzyć usługi. Książka jest bardzo przystępnie napisana i bardzo przejrzysta.
20. Predictable Revenue: Turn Your Business Into a Sales Machine with the $100 Million Best Practices of Salesforce.com, Aaron Ross
Książka niestety wciąż nie ukazała się w Polsce, co dziwi, ponieważ to absolutna klasyka literatury sprzedażowej. Zawiera też dużo praktycznych wskazówek co do organizacji sprzedaży i obsługi klienta, których wprowadzenie w firmie może przynieść szybki wzrost przychodów
21. https//neilpatel.com/ Ostatnia pozycja to nie książka, a… blog. Neil Patel na swoich kilku stronach i blogach publikuje mnóstwo wartościowych i bezpłatnych treści dotyczących marketingu internetowego, których bieżąca lektura najprawdopodobniej przyniesie więcej korzyści niż znajomość wielu branżowych książek. Polecam zwłaszcza kursy dostępne tutaj.
Od siebie chciałbym też dodać, że zdecydowanie wolę czytać książki beletrystyczne lub reportaże, które również mogą być źródłem inspiracji, a przy okazji są po prostu dobrą rozrywką.
Katarzyna Dworzyńska, PR Calling
22. The Burned – out blogger’s guide to PR, Jason Kincaid
To pozycja, z którą powinni zapoznać się wszyscy „spece“ od PR. Jason Kincaid to były dziennikarz TechCruncha. Napisał tę książkę po swojej 4 letniej obserwacji PR-u własnie z perspektywy pracy z TC. Pełna ironii i sarkazmu opowieść o tym, co robić, a czego nie pracując w tej branży. Z drugiej strony – spora dawka wiedzy jak robić promo dla startupów.
23. Age of Context, Robert Scoble & Shel Israel
O tym jak technologia wpłynęła na nas, jako społeczeństwo i jaką rolę w naszym życiu pełni kontekst. Napisane w bardzo przystępny, lekki sposób. Tezy z tej książki słyszałam na kilku konferencjach w 2015 roku.
24. Finansowy Ninja, Michał Szafrański
Must read dla osób, które chcą się nauczyć właściwie zarządzać swoimi pieniędzmi. Przystępnie napisana, jasno tłumaczy jak operować swoim domowym budżetem. Dla mnie ta książka okazała się cenna również w kontekście prowadzenia biznesu w formie działaności gospodarczej, szczególnie na początku. Michał wyjaśnia jak rozdzielić finanse osobiste od firmowych. Dużo cennych porad, do wdrożenia od zaraz.
Marcin Żukowski, Mint Media
Tej książki nie ma po polsku, ale to już – przynajmniej dla mnie – klasyczna pozycja. Znakomita opowieść o tym, jak rozmawiać, przemawiać i pisać, aby współcześni odbiorcy mogli nas zrozumieć. Sam tytuł idealnie obrazuje to, jak dziś wygląda komunikacja, w dobie nowych mediów szczególnie. Niestety wciąż wielu z nas nie rozumie tego, że nieważne co mówimy, ważne co słyszą inni. Aby to sobie uświadomić najlepiej przeczytać tę książkę, a wtedy zmieni się nasze postrzeganie współczesnych mediów, biznesu i życia codziennego.
Nie wiem czy ta książka w ogóle potrzebuje rekomendacji, dla mnie nie, ale czasem spotykam ludzi, którzy tego nie czytali albo nie oglądali filmu. A więc jeśli nie czytałeś/czytałaś, nie oglądałeś/oglądałaś „Ojca chrzestnego”, a chcesz robić jakiś biznes albo przeżyć lepiej swoje życie to nie zwlekaj.
Słowa uczą, przykłady pociągają – ta książka idealnie pasuje do tego hasła. Jest napisana przez znakomitego autora biografii, świetnie się ją czyta, znakomicie słucha (wysłuchałem też audiobooka). Naprawdę niezła opowieść o człowieku, który miał w życiu pod górkę, znacznie bardziej niż przeciętny człowiek, a jednak stał się jednym z najbardziej podziwianych przedsiębiorców i wizjonerów. Nie wiem która to już opowieść o tym, jak można do czegoś dojść pokonując własne słabości, stosując ciężką pracę, dyscyplinę i kilka innych rzeczy, ale jest to naprawdę smakowity kąsek literacki.
Miłej lektury!