Książki biznesowe i specjalistyczne. Tak bardzo lubimy je czytać! (przynajmniej ja ;) ). Ostatnio zorientowałam się, że w 2017 roku nie przeczytałam ani jednej książki fabularnej! Szczerze? Zupełnie mi to nie przeszkadza. Z drugiej strony książek biznesowych czy właśnie specjalistycznych jest cała masa. Wybrać z tego coś wartościowego na chybił – trafił? To jak szukanie igły w stogu siana. Dlatego dla Was, dzisiaj, tylko u mnie na blogu – wybór książek, którzy polecają różne osoby, które lubię, śledzę, znam i cenię. Z branży marketingowej, ale nie tylko. Jestem przekonana, że z poniższej listy wybierzecie coś dla siebie. A jak przeczytacie, wpadnijcie do komentarzy i dajcie znać, jak Wam się podobało. Miłej lektury!
Lech Kaniuk. CEO, iTaxi
1.”High Output Management”, Andy S. Grove
Jestem wielkim fanem Andy’ego Grove’a, współzałożyciela, byłego prezesa i Dyrektora Zarządzającego Intela. Andy był jednym z najlepszych przedsiębiorców i liderów biznesu. A książka High Output Management jest jedną z najlepszych książek w temacie zarządzania. Polecam każdemu przedsiębiorcy i menedżerowi zarządzającemu trochę większą firmą.
2. „Eating the Big Fish”, Adam Morgan
Książka opisuje jak mniejsze marki mogą challenge’ować większe, które mają już wypracowaną pozycję na rynku. Adam Morgan opisuje 8 konkretnych kategorii działań, które są potrzebne, aby osiągnąć sukces w walce z Goliatami. Pozycja must read dla osób, które chcą zbudować skuteczną strategię dla własnej firmy. Autor opisuje także narzędzia, które wspierają zastosowanie wskazówek w firmie. Książka przypomina książki Jima Collinsa, które osobiście bardzo cenię i chętnie do nich wracam.
3. „Mindset”, Carol S. Dweck
Czym jest sukces? Czym jest porażka? Czemu sami siebie ograniczamy? Nawet jeśli budujemy firmy, zarządzamy zespołami i odnosimy sukcesy w oczach innych, to niekoniecznie czujemy się spełnieni. W książce „Mindset” Carol opisuje psychologię sukcesu. Książka pozwoli zrozumieć mechanizmy naszego nastawienia do rozwoju, pomoże nad nim pracować. Pozycja nie tylko dla przedsiębiorców.
Piotr Bucki, bucki.pro
4. „Jak pisać, żeby czytali”, Artur Jabłoński
Jeśli jest jakiś fachowiec, któremu ufam w kwestii słów poza Pinkerem i… czasem narcystycznie sobą, to jest to Artur. Dlatego też, gdy uzupełniałem swoją serię fiszek z kompetencjami XXI wieku o pozycję o… pisaniu, bez wahania zadzwoniłem do niego. Artur zna nie tylko teorię (często okazuje się, że zaczytujemy się w tych samych badaniach i publikacjach), ale przede wszystkim jest praktykiem. To marketingowiec, który po prostu pracuje z klientami i sprawdza teorię w praktyce. W tych fiszkach dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem. Sam korzystam i innym polecam. Tytuł mówi sam za siebie – chcesz, żeby cię czytali, pisz tak, jak prawi Jabłoński!
5. „Nudge (polski tytuł: Impuls)”, Richard Thaler
Thaler dostał Nobla za koncept tzw. liberalnego paternalizmu. Po pierwsze mnie to ucieszyło – w końcu to drugi (po Kahnemanie) psycholog, który został uhonorowany tą nagrodą. Po drugie – przypomniałem sobie, że mam jego książkę na Kindlu. I znów do niej wróciłem. Lektura obowiązkowa dla marketerów, którzy chcą lepiej projektować wybory swoich klientów. Mnóstwo przykładów, które pokazują, że czasem dobrze zaprojektowana opcja domyślna może sprawić, że zmienią się wyniki ankiet, wybory konsumenckie i… wzrośnie dawstwo organów. Rzecz o tyle niebezpieczna, że w rękach bezwzględnego psychopaty może stać się niebezpiecznych narzędziem. Żeby nie było, że nie ostrzegałem.
6. „Kłamstwo, cała prawda o nieuczciwości”, Dan Arieli
To nie książka marketingowa. To książka, którą powinien przeczytać każdy. Marketingowcom jednak może przydać się z pewnego prostego powodu. Po pierwsze dowiedzą się, kiedy i dlaczego sami kłamią. A po drugie zorientują się jak wpływać na bardziej uczciwe zachowania swoich konsumentów. Dan Arieli – psycholog behawioralny – zachwycił mnie już poprzednią książką o irracjonalnych zachowaniach konsumenckich. Skrycie się kocham w jego mikro-eksperymentach, które świetnie dokumentuje i opisuje. Petarda!
Anna Miotk, annamiotk.pl
7. „Metoda czarnej skrzynki”, Matthew Syed, Insignis
To książka o optymalizacji i doskonaleniu procedur. Przydatna w życiu zawodowym, bo gdy myślimy o ulepszaniu tego, co robimy, metody opisane przez autora znakomicie się przydadzą. Przydatna również wtedy, gdy uczymy się czegoś nowego i jesteśmy niezadowoleni, kiedy nam nie wychodzi. To dążenie do perfekcji czyni z nas mistrzów. Podobnie jak małego Ronalda, który ćwiczył podbicia piłki tak długo, dopóki nie osiągnął wyznaczonego przez siebie celu.
8. „Wstydź się!”, Ron Jonson, Insignis
Książka Rona Jonsona opowiada o ofiarach internetowych nagonek. Zawiniły, czy nie, internauci okazali się dla nich wyjątkowo bezlitośni. Konsekwencje zaś opłakane: utrata pracy, utrata znajomych, utrata zaufania w branży czy dobrego imienia. Czy można uodpornić się na internetowy hejt? Jak walczyć o swoje dobre imię? O czym pamiętać, wdając się w internetowe spory z innymi? Na te pytania odpowiedź znajdziecie w książce.
9. „Broń matematycznej zagłady”, Cathy O’Neill
Autorka jest absolwentką matematyki, podczas swojej kariery zawodowej miała szansę pracować w różnych instytucjach i obserwować, jak działają algorytmy wykorzystywane do automatyzacji niektórych procesów. Odkryła, że i nawet one pełne są uprzedzeń swoich ludzkich twórców: faworyzują mieszkańców bogatszych dzielnic a biedniejszych coraz bardziej spychają na społeczny margines. Nowy świat big data okazuje się nie taki wspaniały, jak chcieliby jego piewcy…
Jan Zając, Sotrender
10. „The Hard Thing About Hard Things: Building a Business When There Are No Easy Answers”, Ben Horowitz
Polskie wydanie pod tytułem: Najtrudniesze w tym co trudne. Prowadzenie biznesu gdy nie ma łatwych odpowiedzi
Porady na temat zarządzania i historie biznesowe Bena Horowitza, kiedyś znanego twórcy startupów, a obecnie inwestora. Jest to zdecydowanie najlepsza książka biznesowa, jaką przeczytałem w tym roku. Żałuję, że nie znałem jej kilka lat wcześniej! Intensywna i bardzo praktyczna, głównie dlatego, że zawiera bardzo wiele porad opartych na własnych doświadczeniach autora. W zasadzie każdy podrozdział książki ma tyle treści, co gdzie indziej cały rozdział, a niekiedy nawet cała książka. Świetnie wpasowuje się w potrzeby osób budujących szybko rozwijające się firmy. Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zarządzających, nie tylko w startupach – kilku osobom już ją poleciłem.
11. „CEOFlow: Turn Your Employees Into Mini-CEOs”, Aaron Ross
Bardzo inspirująca pozycja. Dlaczego? Nie tylko ze względu na to, że opisuje różnego rodzaju dobre i ciekawe praktyki związane z organizacją firmy, ale również sposoby motywowania pracowników do brania odpowiedzialności i wchodzenia w rolę mini przedsiębiorców we własnym obszarze. Ponieważ opisywane propozycje zmian dość mocno odbiegają od tradycyjnych wzorców zarządzania, zwłaszcza w Polsce, sam autor przestrzega jednocześnie, żeby nie zmieniać wszystkiego na raz, a raczej małymi krokami. Niekoniecznie są to więc rady, które można wprowadzić w życie w swojej firmie z dnia na dzień, a raczej inspiracje i propozycje zmian. Jest też oczywiście sporo o Ricardo Semlerze i Semco, firmie, która już od lat jest opisywana jako przykład nieszablonowych podejść w zarządzaniu. Podsumowując, CEOFlow to książka krótka, którą szybko się czyta i której warto poświęcić swoją uwagę.
12. „Wskaźniki marketingowe”, Robert Kozielski
Jest to praca zbiorowa polskich autorów pod redakcją Roberta Kozielskiego. To bardzo treściwe, syntetyczne zestawienie wskaźników używanych w różnych obszarach marketingu, zarówno “tradycyjnego”, jak i internetowego. Nie jest to książka do czytania do poduszki czy dla inspiracji, a raczej kompendium, do którego często warto zaglądać. Dużym plusem jest spójna struktura i sposób pisania autorów, dzięki czemu dobrze się ją czyta. Warto również podkreślić, że jest to pierwszy tego rodzaj projekt wydawniczy na świecie.
Marta Górazda, strateg marketingowy
13. „Small Data: The Tiny Clues that Uncover Huge Trends”, Martin Lindstrom,
Jeśli jest jakaś książka, którą obsesyjnie polecam wszystkim osobom, z którymi współpracuję, jest nią właśnie książka Lindstroma o umiejętności odkrywania insightów. Nie znajdziemy ich w big data, czyli w pozbawionych emocji liczbach i zbiorach danych – ale za to mamy szansę je odkryć, gdy przyjrzymy się temu, jak zachowują się ludzie: gdy zaczniemy z nimi rozmawiać, obserwować ich zachowania, mieszkania, posty publikowane w social mediach. Dużą uwagę Lindstrom przykłada do tego, czego konsumenci nie mają w domach i dlaczego tak się dzieje. Świetna książka o tym, jak łączyć ze sobą kropki, by zrozumieć ludzi. Sporo „małych odkryć” gwarantowane.
14. „Wizualny młotek. Jak wbić do głowy przekaz marki dzięki emocjonalnej sile obrazu”, Laura Ries
Nazwisko Ries każdemu adeptowi marketingu kojarzy się z pozycjonowaniem. W tej książce Laura Ries podkreśla, jak ważne jest wizualne pozycjonowanie marki: skojarzenie jej z symbolem, kolorem, opakowaniem produktu, wyglądem założyciela, ambasadora marki czy brand hero. Używając metafory Laury Ries, wizualna komunikacja marki jest młotkiem, który ma pomagać wbijać do umysłu odbiorcy werbalny gwóźdź – pozycjonowanie marki. Mając na uwadze to, że dzisiaj wolimy oglądać obrazki lub wideo zamiast czytać, koncepcja wizualnego młotka zdaje się mieć dużo sensu. W książce jest sporo zdjęć i przykładów, a także podkreślania na każdym kroku, jak ważna jest strategiczna konsekwencja.
15. „Design a better business”, praca zbiorowa
Rozkwit popularności narzędzi strategicznych, takich jak business model canvas, persona czy value proposition może sprawić, że więcej biznesów będzie dobrze przemyślanych. Ta książka zbiera w sobie 20 narzędzi ułożonych w proces projektowy zgodny z duchem design thinking: zrozum, stwórz, sprototypuj, zwaliduj. Świetne wsparcie do pracy trenerów, konsultantów, a także dobry przewodnik dla tych, którzy chcą wystartować z biznesem. Warto także sprawdzić, jak projektowana była ta książka (zgodnie z zasadami, o których jest w niej mowa!) – np. wybrano żółtą okładkę po przeprowadzeniu testów, jaki rodzaj okładki będzie najlepiej widoczny na tle innych książek w księgarni.
Artur Smolicki, newcreative.pl
16. „10 kroków do maksymalnej produktywności”, Michał Śliwiński
To nie jest książka odkrywcza. Takiej roli zapewne spełniać nie miała. Jednak każdego dnia, pracując z kilkudziesięcioma klientami, z różnych części świata, także w weekendy, organizować swój czas musimy tak, by zostało nam cokolwiek z życia. Natłok obowiązków nieraz wywoływał u mnie ogromny wręcz stres, fuckupy, niedowiezione wyniki albo po prostu o czymś zapomniałem. O optymalizacji produktywności zaczynają myśleć Ci, którzy faktycznie pracują i zmieniają świat, choćby w niewielkim stopniu. Pozostali i tak spędzą większość czasu na Facebooku. Ja potrzebowałem usystematyzowania wiedzy, ułożenia sobie planu, zupełnej zmiany organizacji pracy w momencie, gdy zacząłem pracować nie tylko wdomu ale i każdym miejscu jakie odwiedzałem. Zniknęła typowo biurowa rutyna a życie freelancera zaczęło kusić możliwościami… trwonienia czasu. Śledzę Michała webinary, treści dotyczące produktywności i mój obecny poziom jest w pewnym stopniu także jego zasługą. Każdy, kto chciałby iść o krok dalej powinien ją przeczytać.
17. „Blue Ocean Shift, Renee Mauborgne”, W. Chan Kim
Sukces w biznesie to dzisiaj umiejętność wyjścia poza standardy, utarte szlaki i drogę, którą podąża konkurencja. Książka wyszła niedawno i stała się z miejsca moim numerem 2 na liście najciekawszych tegorocznych pozycji. Pełna świetnych case study, w których przedstawiciele różnych branż przedstawiają w jaki sposób opuścili zatłoczone rynki i rozpoczęli budowanie własnej, wyspecjalizowanej niszy. Przydatne tak dla początkujących startupów, szalenie obawiających się pivotów jak i większych przedsiębiorstw, które i tak muszą się zmieniać, ewoluować, dorastać wraz z otoczeniem. Dużo w niej także psychologii, która stanowi istotny czynnik w budowaniu sprzedaży. Śmiało, warto poszukać jej na Amazonie i przeczytać w wolnej chwili.
18. „Contagious: Why Things Catch On”, Jonah Berger
Znajomość dziesiątek narzędzi, systemów reklamowych, metod optymalizacji czy lejków sprzedażowych nie przyda nam się na nic jeśli nie poznamy naszego docelowego odbiorcy, jego zachowań, sterujących nim przyzwyczajeń, reakcji. Marketerzy popełniają jeden, bardzo duży błąd, pomijając włączenie aspektów psychologicznych do swoich działań. Autor określił w książce 6 elementów, które są w stanie sprawić, że nasz produkt rozniesie się wirusowo, stanie się popularny. Opierając się na społecznych badaniach, własnych obserwacjach i przykładach przedstawia prawie konkretną instrukcję tego w jaki sposób wpływać na potencjalnych klientów. Pomaga unikać frazesów, budować ciekawość, zainteresowanie, potrzebę posiadania. Jeśli chcesz, aby o Twoim produkcie mówiono częściej niż o innych, to idealna pozycja by zacząć.
Marek Jankowski, Mała Wielka Firma
19. „Esencjalista”, Greg McKeown
Przesłanie tej książki jest proste. Jeżeli zajmujesz się jednocześnie 10 sprawami, to twoja energia się rozprasza i w każdej dziedzinie osiągasz tylko niewielki postęp. Gdy ograniczysz liczbę celów, energia się skumuluje i efekty będą dużo lepsze. Ale oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego autor przeprowadza czytelnika przez cztery etapy. Najpierw wyjaśnia sposób myślenia esencjalisty. Później radzi, co zrobić, żeby odciąć się od zewnętrznych zakłóceń. Następnie podpowiada sposoby eliminowania zadań, które nie służą naszym celom. Na koniec dzieli się wskazówkami, jak ułatwić sobie działanie, żeby nie wymagało większego wysiłku.
20. „Rework”, Jason Fried, David Heinemeier Hansson
Twórcy Basecampa wyjaśniają, jak udało im się stworzyć odnoszącą sukcesy firmę, łamiąc wiele zasad, które wcześniej uważano za fundamentalne. W 2010 r., kiedy ta książka ukazała się po raz pierwszy, firma 37signals (przemianowana później na Basecamp) była postrzegana jako ewenement. Wydawało się niezwykłe, że wspólny projekt tworzą z powodzeniem ludzie mieszkający w różnych krajach albo na różnych kontynentach. Wszyscy dziwili się, że można tak otwarcie mówi o kulisach swojego biznesu. Trudno było zgodzić się z twierdzeniem, że da się podbić rynek, oferując produkt o mniejszej liczbie funkcji niż konkurencja. Dziś widać, że autorzy „Rework” mieli rację. Coraz więcej firm na świecie z powodzeniem działa według opisanych przez nich reguł.
21. „Wy wszyscy moi ja”, Miłosz Brzeziński
Najlepsza książka, jaką przeczytałem w 2017 r. W fascynujący i często zabawny sposób, opierając się na najnowszych badaniach naukowych, autor wyjaśnia, dlaczego nie można polegać na swojej silnej woli ani wewnętrznej motywacji. Pokazuje mnóstwo praktycznych sposobów, dzięki którym możemy osiągnąć znaczące postępy nie dzięki walce z samym sobą, lecz zmieniając otoczenie wokół siebie. Obala też wiele mitów, jak np. ten dotyczący biznesowej superproduktywności. Odhaczanie z listy kolejnych wykonanych zadań od rana do wieczora wcale nie jest takie dobre. Nasz mózg pracuje powoli i potrzebuje również nicnierobienia, żeby uporządkować sobie wszystko w głowie i zadać sobie ważne pytania. Jak poszczególne działania łączą się ze sobą? Czy naprawdę chcę to robić? Jak się z tym czuję?
Łukasz Wichłacz, co-founder CoffeeDesk
22. „Setting the Table: The Transforming Power of Hospitality in Business”, Danny Meyer
Danny Meyer – człowiek legenda amerykańskiej gastronomii. W wieku 27 lat otworzył słynne Union Square Cafe w Nowym Jorku, teraz zarządza restauracyjnym imperium. Książka, z której dowiecie się bardzo wiele o obsłudze klienta i customer experience. I niekoniecznie musisz być gastronautą, żeby to była książka dla Ciebie, wystarczy że masz po drugiej stronie klientów.
23. „The IKEA Edge: Building Global Growth and Social Good at the World’s Most Iconic Home Store”, Anders Dahlvig
Podsumowanie 26 lat kariery i 11 na stanowisku CEO światowego giganta meblarskiego znanego z wyjątkowego podejścia do biznesu. Wspomnienia, wizja, strategia, ale też konkretne rozwiązania, które pozwoliły rosnąć firmie przez 11 lat na bardzo stabilnym poziomie. Dla każdego kto chciałby przejść z etapu małej/średniej firmy dalej i podbić światowe rynki.
24. „Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike”, Phil Knight
Żałuję, że czytając tą książkę nie miałem 20 lat. Fantastyczna opowieść o budowaniu biznesu od zera, o miłości, o emocjach, o życiowych wyborach, trudnych negocjacjach, wzlotach i upadkach. W 1962 roku Phil Knight pożyczył pieniądze od ojca i wyruszył w podróż dookoła świata. Chwilę potem wystartował z własnym biznesem – import tanich wysokojakościowych butów z Japonii. Dziś NIKE to jeden z najbardziej rozpoznawalnych brandów na świecie i firma, która generuje prawie 40mld$ przychodu rocznie. Must read!
Kasia Dworzyńska, PR Calling, dworzynska.com
25. „Menedżer 80/20. Pracuj mniej, osiągaj więcej”, Richard Koch
Książka, którą czyta się w trzy wieczory, ale pamięta o wiele dłużej. Ciekawe spostrzeżenia na temat efektywności naszej pracy i zarządzania czasem. Dobre ukierunkowanie na czynniki, dzięki którym możemy osiągnąć sukces. Pochwała monotaskingu, skupienia się na rzeczach najważniejszych. Kilka dobrych wskazówek odnośnie rozwoju biznesu. O wnioskach płynących z tej lektury pisałam już na blogu, m.in. tutaj.
26. „Nowy PR. Jak Internet zmienił Public Relations”, Anna Miotk
Idealna pozycja dla tych osób, które chcą uporządkować swoją wiedzę o nowoczesnym PR. Anna dużo miejsca poświęca na omówienie zmian społeczno – gospodarczych, które przyczyniły się do rozwoju PR-u i wykorzystywanych w komunikacji narzędzi. Sporo przykładów, które pokazują sposoby na wykorzystanie nowych kanałów komunikacji. Bardzo aktualna pozycja, idealna dla każdej osoby prowadzącej biznes, nie tylko PR-owca :)
27. „Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności”, David Allen
Klasyk w dziedzinie zarządzania czasem i produktywnością, który odkryłam dopiero w… 2017 roku. Jeśli chcecie nauczyć się organizacji dnia, technik, dzięki którym będziecie mogli pracować po prostu efektywniej, to książka dla Was. To jest światowy bestseller, który powinien stanowić pozycję bazową dla każdego managera.
Jeśli jesteście ciekawi pierwszej edycji „27 książek” zapraszam Was tutaj.
Kolejna edycja książek w przyszłym roku!