Newsletter

Zapisz się

Chcesz poinformować media o pozyskaniu inwestora? Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać informacja prasowa

Twój startup został zauważony przez inwestorów, którzy zaproponowali Ci dofinansowanie? A może sam postanowiłeś pitchować u aniołów biznesu czy funduszy venture capital w celu pozyskania dodatkowego kapitału? Niezależnie od tego, kto przyszedł do kogo, udało Ci się zdobyć środki na rozwój twojego biznesu. Transakcja została sfinalizowana, a Ty planujesz zaliczenie kolejnych etapów ekspansji swojego startupu. Zanim jednak przystąpisz do podbicia nowych rynków (klientów, etapów rozwoju produktu), o dofinansowaniu poinformuj media. Taki news może być świetną okazją do zdobycia rozgłosu wśród kolejnych grup odbiorców. Informacja prasowa o dofinansowaniu? Sprawdź jak ją dobrze napisać.  

Uzyskaj niezbędne akcepty

Zanim zlecisz przygotowanie informacji prasowej agencji lub sam postanowisz zadbać o odpowiedni materiał, upewnij się, że wszystkie strony transakcji wyrażają zgodę na powstanie takiego pressa. Nie każdy anioł biznesu chce być wymieniany z imienia i nazwiska, za to fundusze venture capital raczej chętnie informują media o kolejnej, udanej inwestycji. Masz już zgodę wszystkich zainteresowanych? Możesz przystąpić do działania.

Jakie informacje powinna zawierać notka o dofinansowaniu?

Odpowiem przewrotnie – takie, które zainteresują media oraz grupy docelowe, do których swoimi tekstami docierają dziennikarze. Są jednak szczegóły, które w informacji prasowej określane są jako „must have“. O czym mowa?

Pisząc pressa o pozyskaniu inwestora warto umieścić w nim 5 kluczowych informacji:

  • datę transakcji – kiedy inwestycja została zakończona?
  • kim byli inwestorzy – czy było to fundusz venture capital? a może grupa aniołów biznesu? a może jedni i drudzy?
  • dlaczego zdecydowali się na inwestycję w startup, co ten startup oferuje rynkowi?
  • wartość transakcji – jaką kwotę zainwestowali inwestorzy?
  • na co spółka przeznaczy zebrany kapitał, jakie są dalsze etapy rozwoju?

Masz te informacje? Ułóż z nich stylistycznie poprawnego, dobrze sformatowanego newsa, który będziesz mógł wysłać do wybranych dziennikarzy, zainteresowanych tematem inwestowania w startupy.

Jak powinien wyglądać dobrze przygotowany press release?

Suche informacje na pewno nie wystarczą, trzeba je jeszcze odpowiednio podać.

Zacznij od przygotowania leada, który będzie kwintesencją i zgrabnym podsumowaniem całego materiału. Chodzi o to, aby osoba, która przeczyta taką skondensowaną wiadomość, potrafiła w dużym skrócie wymienić 5 kluczowych informacji, które omówiłam powyżej. Pamiętaj, tu nie ma miejsca na lanie wody i rozpisywanie się na temat cech fizycznych produktu czy omówienia stopnia skomplikowania technologii, którą wykorzystałeś do wdrożenia swojej innowacyjnej usługi. Napisałam „innowacyjnej”? Upps. Zapomnij. To słowo ma w tym momencie złą sławę i lepiej na wyrost z niego nie korzystać.

Odrzucają mnie maile, informacje prasowe o startupach z takimi zwrotami (a już w tytule to grzech śmiertelny) jak: innowacyjny, przełomowy, najlepszy, największy etc. Dlaczego? Bo zwykle w tej samej informacji prasowej nie ma tła, by móc porównać, czy ten startup rzeczywiście jest „naj” – Jakub Wątor, dziennikarz technologiczny.

Lead gotowy? Czas na treść. Możesz się w końcu śmiało rozpisywać, tylko znowu – nie przesadź. Staraj się zbudować interesującą historię, wciągnij w nią dziennikarza i w ten sposób przekaż kluczowe informacje. Jeśli podczas rozwijania startupu i szukania inwestora miały miejsce jakieś zwroty akcji – teraz jest czas, aby je po krótce przedstawić. Oczywiście, informacja prasowa o dofinansowaniu nie może zamienić się w powieść, więc znowu – bez marketingowego bełkotu i samouwielbiających zwrotów! Trzymaj się moich wytycznych, a będziesz mógł liczyć na wiele wartościowych publikacji.

Obowiązkowo musi być podana kwota oraz jakieś informacje o tym, co dalej startup zamierza robić z pozyskanymi pieniędzmi. Fajnie jest też wiedzieć, czym w ogóle startup się zajmuje – a zdarza się, że jest tak pokrętnie lub ogólnie napisane, że nic nie wiadomo. Wtedy taki news przepada – dodaje Jakub Wątor.

Pamiętaj, że dziennikarze są z reguły bardzo zapracowani, a co więcej, codziennie potrafią otrzymać kilkadziesiąt maili. Większość z nich trafi do spamu. Dobrze zatem, aby wśród newsów lądujących w koszu, nie znalazł się Twój, prawda?

Masz już lead i środek? Czas na tytuł. Zobacz, jak wyglądały tytuły ostatnich publikacji o dofinansowaniu, ku inspiracji:

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/brainly-z-14-milionami-dolarow-finansowania-glownym-inwestorem-kulczyk-investments

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/booksy-sebastian-kulczyk,81,0,2410577.html

https://mamstartup.pl/news/13675/omnipack-pozyskuje-od-inwestorow-prywatnych-5-mln-zl-na-dalszy-rozwoj

Zasada jest banalnie prosta i już powinieneś ją znać. Żadnych innowacji, ochów i achów. Informacja prasowa o dofinansowaniu lubi konkret. I smaczki, czyli np. znane i medialne nazwisko inwestora.

Czasem sam inwestor może być najciekawszą częścią informacji, bo jeśli np. Sergey Brin w coś inwestuje, to cokolwiek by to było, warto to odnotować – dodaje znany i ceniony, Jakub Wątor.

A czy ważna jest wartość dofinansowania? Nie zawsze, chociaż z mojego doświadczenia wiem, że im więcej $$$ pozyskuje startup, tym media chętniej o nim napiszą.

Na koniec kilka słów technicznych

Na końcu każdej notki prasowej powinny zostać umieszczone informacje o firmie oraz dane kontaktowe w formie stopki. Co musi się w niej znaleźć? Twoje imię i nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. To umożliwi dziennikarzowi kontakt z osobą, która przygotowała informację prasową i jest w stanie odpowiedzieć na pytania czy dostarczyć więcej szczegółów – Jak napisać informację prasową (…).

Oczywiście, pamiętaj też o odpowiednio przygotowanej bazie mediów, dziennikarzach, KOLsach, influencerach, których ZAINTERESUJE Twoja informacja prasowa o dofinansowaniu. Nie ślij do wszystkich, licząc na to, że a nuż widelec się uda. Lepiej mieć 10 publikacji w wartościowych mediach, które są opiniotwórcze i które rzeczywiście ktoś czyta, niż byle jakiego newsa tam, gdzie nikt nie zagląda.

Spodobał Ci się ten wpis? Będę turbo wdzięczna za share’a.

A tymczasem teksty, które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dzień dobry! Potrzebuję najlepszych usług, ale mam startupowy budżet na tę współpracę….

5 rzeczy, za które startup płaci agencji PR

Czy social selling i PR idą w parze?

Skomentuj

Przeczytaj także

Event 7 - 03 - 2015

Mobile World Congress DAY 4 – jamon, VR i Tangram


Shares: 0
Mobile 23 - 04 - 2013

Mobile w Polsce, mobile w Niemczech – infografika


Shares: 0
Event 19 - 06 - 2013

Mobile Lions Grand Prix jedzie do Filipin


Shares: 0
Biznes 25 - 07 - 2016

5 najciekawszych startupów w branży e-commerce


Shares: 0