Artykuł ukazał się 2 stycznia 2012 w serwisie Antyweb.pl
Jeszcze do niedawna wchodząc do autobusu bez ważnego biletu byliśmy uzależnieni od humoru kierowcy, który czasami miał a czasami nie miał ochoty na zawarcie z nami biletowej transakcji. Całe szczęście widzimisię prowadzących pojazdy użyteczności publicznej to już przeszłość. Wszystko za sprawą aplikacji mobilnych umożliwiających zakup biletów bezpośrednio w telefonie. O istnieniu trzech dowiedziałam się podróżując jednym ze stołecznych autobusów. Informacje o nich przyklejone były do szyby, zaraz obok wykazu kar za przejazd na gapę.
Wspomniałam o promocji? No właśnie, nie ukrywam, że w autobusie przyciągnęła ona moją uwagę. Pierwszy bilet do 3 złotych jest za darmo – to jakby ma mnie przekonać do skorzystania z usług moBILETu. Z tym że aby skorzystać z bonusu aplikację muszę ściągnąć przez SMS-a. Tzn. muszę wysłać pustego SMS-a na specjalny numer, a w SMS-ie zwrotnym kliknąć w adres linka, dzięki któremu będę mogła zainstalować moBILET na swoim telefonie.
Wady? Chyba brak. Aplikacja waży niecały 1MB, także ściągnięcie jej przez telefon nie powinno obciążyć nas zbyt wysokimi kosztami za połączenie z internetem (jeśli nie mamy odpowiedniej taryfy lub wykupionego pakietu). Tak czy siak nawet bez promocji aplikacja jest bardzo intuicyjna, nieprzesadzona, po prostu użyteczna.
Podsumowując:
zasięg: 26 miast
instalacja: tradycyjnie (Google Play, App Store); dodatkowo SMS
ilość pobranych applek w Google Play: 50 000 – 100 000
rating: 4.3 (444)
Może gdyby działała usługa zasilania wirtualnego portfela bezpośrednio z poziomu aplikacji jakoś udałoby mi się do mpaya przekonać. Niestety – opcja widoczna w głównym menu ma buga. Albo polecenia są źle napisane. Efekt jest niestety ten sam. Na stronie internetowej mpaya jest możliwość zasilenia konta, tak samo jak w moBILECIE, w trybie ekspresowym – bez konieczności logowania się, z tym że obecnie to już standard, który niczym nie zaskakuje.
Zasięg ograniczony do 13 miast również nie wywołuje efektu wow. Zresztą oceny aplikacji w Google Play mówią same za siebie. W tym przypadku na pewno nie są bezpodstawne.
Podsumowując:
zasięg: 13 miast
instalacja: krótkim kodem (ussd) oraz tradycyjnie (sklepy)
zasilenie konta: przez internet; możliwość podpięcia karty kredytowej
ilość pobranych applek w Google Play: 5 000 – 10 000
rating: 2.6 (138)
Oczywiście tradycyjnie już konto zasilimy standardowym lub ekspresowym (on-line) przelewem bankowym. A sama aplikacja? Jest dosyć prosta w obsłudze, miła dla oka, nie zawiesza się, chociaż czasem trzeba poczekać na przejścia między screenami. Generalnie jestem na tak.
Podsumowując:
zasięg: 16 miast
instalacja: bezpośrednio w sklepie, na stronie internetowej, stronie mobilnej, poprzez SMS
zasilenie konta: tradycyjnie; dodatkowo w sklepach Żabka i FreshMarket; możliwość podpięcia karty kredytowej
ilość pobranych applek w Google Play: 10 000 – 50 000
Rating: 3.8 (298)
Bilet komunikacji w telefonie to zdecydowanie wygodna opcja. Zarówno moBILET jak i Skycash udostępniają przyjemne i łatwe w użyciu aplikacje, dzięki którym praktycznie bezproblemowo kupimy bilet w komórce. Cena takiego elektronicznego biletu jest taka sama jak biletu papierowego.
Plusem jest brak konieczności szukania kiosku czy kupowania biletu u kierowcy, co jest szczególnie przydatne jeśli podróżujemy w obcym dla nas mieście. Podczas kontroli wystarczy pokazać potwierdzenie zakupu na ekranie smartphona. A co w przypadku, kiedy kupiliśmy bilet a podczas podróży padnie nam bateria? Będziemy musieli udać się tam, gdzie zwykle płaci się kary za brak biletów – tym razem z naładowanym telefonem i dowodem zakupu.
Mam jednak nadzieję, że takich sytuacji nie będzie zbyt wiele. A korzystanie z biletów w telefonie stanie się dla nas niewymuszonym standardem.
Ikona wpisu: flickr.com EVR1945