Newsletter

Zapisz się

Relacja z konferencji MMA Forum London 2014 – część 1

Zapraszam Was dzisiaj na relację prosto z Londynu, gdzie 10 listopada odbyło się MMA Forum. Specjalnie dla Was pisze Adrian Kielich, Head of Mobext Polska (Havas Media Group). Jeśli zastanawiacie się, czy warto jeździć na zagraniczne konferencje, to po tej relacji nie będziecie już mieć żadnych wątpliwości.

10 listopadada miałem przyjemność brać udział w MMA Forum London 2014 oraz gali rozdania nagród Smarties Awards EMEA organizowanymi przez Mobile Marketing Association. Jest mi niezmiernie miło móc podzielić się swoimi wrażeniami, z tych dwóch połączonych ze sobą wydarzeń, na łamach bloga dworzynska.com.

Nie miałem do tej pory jeszcze okazji uczestniczyć w Polsce w tak dobrze przeprowadzonej konferencji, zarówno w aspekcie merytorycznym, jak też organizacyjnym. Jedynymi polskimi wydarzeniami z obszaru Mobile, które mogą aspirować do tego poziomu są zbliżające się Digital Mobility wspomniane przez Kasię oraz Mobile Trends Conference zaplanowane na luty przyszłego roku.

MMA Forum trwało tylko jeden dzień, ale agenda była zapełniona wystąpieniami dostarczającymi świeżej, praktycznej i inspirującej wiedzy. Większość wystąpień zaplanowana była linearnie, ale były przeprowadzone też dwie sesje Deep Dive podczas których istniała możliwość wyboru jednej z dwóch równolegle prowadzonych prezentacji.

Jak pewnie zauważyliście w tytule, ten wpis to pierwsza część relacji w której chciałem skupić się na części wystapień o charakterze bardziej inspiracyjnym. W następnych opiszę prezentacje, w których prelegencji dostarczyli przysłowiowego „mięska” czyli danych i insightów oraz przygotuję zestawienie subiektywnie wybranych najciekawszych kampanii nagrodzonych podczas gali Smarties Awards.

Pierwszym prelegentem był Roy Sudipto, Chief Client Officer APAC, Mindshare. Opowiadał o możliwościach personalizacji treści dostarczanej użytkownikom na bazie uczenia się ich gustów oraz wykorzystania algorytmów predykcyjnych. Całość opiera się o technologię stworzoną przez firmę Crayon Data oraz aplikacji MAYA, a agencji Mindshare oraz jej klientom ma to pozwolić wykorzystać gromadzone dane do budowania lojalności konsumentów poprzez stworzony silnik Mobucks. Może brzmi to nieco skomplikowanie, ale działanie systemu znakomicie tłumaczy poniższy film:

forum1

Kolejna prezentacja prowadzona była przez Didem Baser z tureckiego banku Garanti, która opowiadała o wprowadzeniu aplikacji bankowej skierowanej do młodszego pokolenia – Millenialsów. Sama aplikacja była kilkukrotnie nagrodzona na wieczornej gali Smarties Awards zdobywając tytuł Grand Prix i polecam zobaczyć film opowiadający o aplikacji:

https//vimeo.com/107341167

Na dobrą sprawę aplikacja ta nie różni się mocno funkcjami od najlepszych polskich aplikacji bankowości mobilnej, ale byłem pod wrażeniem podejścia Garanti, który na swoim rynku chce być liderem innowacji i już testuje rozwiązania oparte m.in. o Google Glass, smart watche, systemy smart car oraz technologię iBeacon.

forum2

W następnej kolejności na scenie pojawił się Chris Chalmers z ASDA (brytyjska sieć supermarketów), który opowiedział o tym w jaki sposób ASDA podchodzi do kwestii wykorzystania mobile jako kanału komunikacji z klientami. Kluczowym wnioskiem było to, że kierunki działań wyznaczane są przez realne zachowania konsumentów, które w ASDA są analizowane. W tym momencie w ASDA istnieje świadomość tego, że konsumenci aktywni mobilnie kupują częściej i wartość ich koszyka zakupowego jest większa niż przeciętnego klienta. Zyski w sferze mobile rosną w tempie 120% rok do roku, a ponad 50% ruchu na stronach ASDA pochodzi z telefonów lub tabletów. Sieć jest świadoma, że jedynie 10% obrotów jest generowane przez eCommerce, a ułamek z tego przez mCommerce, ale zakupy dokonane pod wpływem informacji zdobytej przez urządzenia mobilne stanowi już 20% obrotów, a więc całkiem spory wycinek tortu. Z innych ciekawostek, sieć ASDA ma już za sobą program pilotażowy z wykorzystaniem technologii iBeacon i rezultaty są ciekawe: wzrost ruchu w działach do których klienci byli kierowani o 5%, czas spędzony w aplikacji wzrósł o 15%, a klikalność informacji geolokalizowanych do użytkowników wyniosła aż 58%!

Polecam przejrzeć całą prezentację Chrisa, która została udostępniona przez organizatorów tutaj.

W drugiej części konferencji można było wysłuchać prezentacji Rufo Lucio z Beats Audio, który opowiadał o filozofii projektowania aplikacji Beats Music i kluczowych aspektach, które mają ją odróżniać od konkurencyjnych platform streamingowych.

forum3

Doskonale oddaje to film promocyjny:

https//youtu.be/0qfdzjmPDr8?list=UUBv7HEHuVlNAELGi5XJd85Q

Rufo nie zdradził, co stanie się z serwisem po przejęciu całej marki Beats przez Apple. Być może zostanie on połączony z iTunes lub pozostanie osobnym bytem jak to jest obecnie.

Na scenie pojawił się też Luis Di Como, który opowiedział o tym jak Unilever wykorzystuje mobile na styku komunikacji z konsumentami. Przede wszystkim zwrócił uwagę, że to ludzie powinni być zawsze punktem odniesienia dla marek.

forum4

Luis pokazał też kilka interesujących case’ów wykorzystania, głównie aplikacji, w kampaniach reklamowych Unilevera:

    • WhatsCook – usługa pozwalająca gotować na żywo we współpracy z prawdziwymi kucharzami, którzy dostarczali użytkownikom wskazówek za pomocą aplikacji WhatsApp

https//youtu.be/xYN9A09iy5Y

    • Elidor – Catch the Pink – kampania multiscreeningowa

https//vimeo.com/107176033>

    • Wykorzystanie Snapchata w kampanii „self-esteem” Dove – szerzej została opisana tutaj.
    • Magnum M-Pulse – aplikacja pozwalająca zapraszać przyjaciół do wspólnej konsumpcji lodów, która powstała jako efekt programu Unilever Foundry

https//youtu.be/eeHFGVEZluE

Na koniec MMA Forum wystąpił Frederic Joseph, CEO Performics EMEA, ZenithOptimedia Global Mobile Lead, który pod enigmatycznie brzmiącym tytułem prezentacji „The Mobile of Everything” zawarł kilka wskazówek dla marketerów zmuszonych nieustannie nadążać za rozwojem technologii zmieniającej się w cyklu ok. 10-letnim oraz konsumentami, którzy zdecydowanie szybciej ją adaptują. Podsumowanie znajduje się na poniższym zdjęciu, a cała prezentacja jest do pobrania tutaj.

forum5

Kolejna część relacji już jutro!

Do przeczytania – Adrian Kielich.

Skomentuj

Przeczytaj także

Mobile 29 - 11 - 2012

Jedź przez Wrocław z NFC


Shares: 0
Po godzinach 24 - 01 - 2014

O mobajlu koktajlu, intelifonach i wróżeniu z fusów z największą purystką językową polskiej blogosfery – Arleną Witt


Shares: 0
Biznes 21 - 11 - 2016

5 pułapek, które czyhają na młodego przedsiębiorcę


Shares: 0
Biznes 1 - 03 - 2017

7 powodów, przez które coraz mniej lubię Ubera


Shares: 0