Newsletter

Zapisz się

O kampaniach SMS rozmawiam z Wojtkiem Kaczmarkiem, Dyrektorem Zarządzającym SMSAPI

O SMS-ie jako narzędziu marketingowym rozmawiam z Wojtkiem Kaczmarkiem, Dyrektorem zarządzającym firmy, która o SMS-ach wie wszystko – smsapi.pl

dworzynska.com: Czy kampanie marketingowe z wykorzystaniem narzędzia SMS mogą być przeprowadzane przez firmy niezależnie od charakteru prowadzonej działalności? Czy kampanie SMS dedykowane są raczej sektorowi FMCG?

Wojtek Kaczmarek, SMSAPI:  Marketing SMS to obecnie jedna z najpopularniejszych form marketingu bezpośredniego, która umożliwia kierowanie przekazu do praktycznie każdego posiadacza telefonu komórkowego w zaledwie kilka sekund. Daje to nieograniczone możliwości wykorzystania tego medium. Sprzedażowe kampanie SMS prowadzą już nie tylko duże marki, ale również małe i lokalne przedsiębiorstwa, którym często brakuje budżetu na kampanie ogólnopolskie. Dodatkowo, kampanie SMS oprócz stosunkowo niskich kosztów mają jeszcze jedną zaletę – można dokładnie rozliczyć ich efekty.

d.c: Przykład?

WK: Jeden z salonów samochodowych wysłał do swoich Klientów SMS-y z zaproszeniem na bezpłatną jazdę testową nowego modelu samochodu. Co ciekawe,  jeden z Klientów dokonał zakupu modelu zaraz po zakończonej jeździe, więc łatwo policzyć jak wysoki ROI uzyskała firma. Przecież koszt wysyłki SMS-ów z zaproszeniami wyniósł tylko kilkanaście złotych!

d.c: Od czego powinno się zacząć, planując kampanie SMS?

WK: Podstawa rozpoczęcia działań w tym kanale to przemyślana strategia. Twórzmy organicznie własne bazy danych podczas wszelkiego typu akcji promocyjnych i konkursów związanych z marką. Nie zapominajmy też, jakim źródłem wiedzy o naszych Klientach są programy lojalnościowe. Pamiętajmy także o możliwości prowadzenia zapisów do bazy poprzez formularz newslettera. Dodatkowo, przed rozpoczęciem kampanii sprzedażowych warto przyzwyczaić odbiorców do nowego kanału poprzez wysyłanie życzeń świątecznych bądź urodzinowych.

d.c: Jaki budżet trzeba przeznaczyć na kampanie SMS?

WK: W przypadku kampanii typu PUSH SMS, czyli wysyłki wiadomości do swojej bazy Klientów, koszt kampanii zależy od ilości rekordów w bazie, a więc od ilości wysłanych wiadomości. Tak przynajmniej wygląda rozliczenie kosztów w przypadku komunikacji jednostronnej. Istnieje również drugi rodzaj kampanii tzw. PULL SMS, polegający na wciągnięciu odbiorców lub przechodniów do interakcji. W tym celu firmy wykorzystują krótkie numery odbiorcze (z ang. ShortCode), które umożliwiają dwukierunkową komunikację a odebrane SMS-y lub MMS-y są wykorzystywane bezpośrednio w kampanii. Ciekawą akcję wykorzystującą odbieranie wiadomości zamiast tradycyjnej wysyłki przeprowadziła ostatnio Coca-Cola w przestrzeni miejskiej (szczegóły tutaj) . W swojej kampanii ‘Podziel się radością’, zachęcała przechodniów do wysłania SMS-a ze swoim imieniem na dedykowany krótki numer. W efekcie na dużym ekranie zawieszonego w pobliżu bilbordu na butelce Coca-Coli pojawiło się wysłane wcześniej SMS-em imię. Wszystko odbywało się w ciągu kilku sekund od wysłania wiadomości. Warto dodać, że w tego typu kampaniach firma płaci jedynie za udostępniony numer, a SMS-y są wysyłane przez uczestników zabawy. W dodatku nie są to też wiadomości SMS o podwyższonej opłacie, lecz naliczane według standardowych stawek operatora w obrębie danej sieci.

d.c: Kto odpowiada za poprawne dostarczenie i odbiór SMS-a? Jak wyglądają ewentualne reklamacje (np. nie działa unikalny kod rabatowy)?

WK: Przesyłanie danych takich jak SMS-y w sieciach GSM działa w trybie BES czyli Best Effort Delivery. Oznacza to, że SMS-y wysyłane są tak szybko, jak to tylko możliwe. Operatorzy nie mogą zagwarantować określonego poziomu usług (QoS), gdyż czas dostarczenia SMS-a zależy od wielu czynników na które operatorzy nie mają wpływu m.in. od tego czy klient jest w zasięgu sieci GSM, czy ma włączony telefon itp. W SMSAPI średni czas dostarczenia wiadomości jest nie przekracza 10 sekund. Jest to wynikiem wielu lat pracy i rozwoju naszego autorskiego systemu routingu. Co więcej, dzięki bezpośrednim połączeniom do wszystkich operatorów, mamy możliwość automatycznego przesłania SMS-a poprzez innego operatora w przypadku awarii jednego z nich.

d.c: Czy firma, która chce przeprowadzić kampanie SMS musi posiadać jakieś specjalne narzędzia? Np. kasę sczytującą unikalne kody rabatowe?

WK: Unikalność kodów SMS-owych pozwala na łatwe zmierzenie, którzy odbiorcy aktywnie korzystają z promocji. Pozwala to na optymalizację kosztów poprzez wyselekcjonowanie i usunięcie niezainteresowanych odbiorców, dzięki czemu można uzyskać o wiele większą skuteczność działań. W panelu SMSAPI udostępniamy darmowe narzędzie, które pozwala na wygenerowanie odpowiedniej puli kodów i automatyczne umieszczenie ich w treści SMS-ów a więc nie ma możliwości na jakikolwiek błąd. Z drugiej strony wiem, że wiele firm celowo umożliwia wielokrotne wykorzystanie kodu. Co więcej dodatkowa treść w SMS-ie zachęcająca wręcz odbiorców do przesłania kodu znajomym daje efekt wirusowego powiększania zasięgu kampanii. Zainteresowanym firmom udostępniamy dedykowany panel WWW, w którym jest możliwość odznaczania wykorzystanych kodów rabatowych. Jedynym wymaganiem aby z niego skorzystać jest posiadanie w sklepie komputera, tabletu czy smartfona z dostępem do Internetu.

d.c: Jak mierzyć efektywność kampanii, w której nie mamy unikalnych kodów rabatowych a komunikujemy w SMS-ie ogólną informację o zniżce w sklepie stacjonarnym?

WK: Jest wiele metod mierzenia skuteczności prowadzonych działań marketingowych wykorzystujących kanał SMS-owy. Jedną z nich jest mierzenie ilości kodów pokazywanych przy zakupie w kasie oraz zbieranie tych danych w centralnym systemie zbiorczym. W przypadków biznesów internetowych możemy mierzyć ilość odwiedzin strony WWW lub zapytań mailowych. Zdarzyło nam się w przeszłości pauzować wysyłkę kampanii dla pewnego Klienta, któremu od nagłej ilości odwiedzin w sklepie internetowym padł serwer, gdyż nie był w stanie obsłużyć tak dużej ilości ruchu na stronie.

d.c: Jak można przekonać Klienta do wyrażenia zgody na kampanie SMS?

WK: Możliwości jest tak wiele, ile mamy pomysłów na zainteresowanie Klienta naszą marką. Można stosować formularze zapisu do newslettera lub programu lojalnościowego oraz formularze internetowe na stronach www czy e-sklepu. W tym celu warto zachęcić potencjalnych subskrybentów specjalną zniżką. Nie chciałbym opisywać wszystkich metod, gdyż jest to temat na cały artykuł dlatego gorąco zachęcam do pobrania naszego Elementarza Marketingu SMS, w którym zebraliśmy najpopularniejsze metody zbierania bazy. Oczywiście wszystkie opisywane przez nas działania są zgodne z permission marketingiem, opisujemy więc tylko przykłady komunikacji za przyzwoleniem Klienta.

d.c: Jaki procent otrzymywanych SMS-ów przez Klientów to SMS-y reklamowe? Czy SMS-y marketingowe mogą zostać potraktowane jako spam?

WK:  Niestety wiele firm poprzez nieprzemyślane działania psuje nastawienie odbiorców do własnej marki. Zamiast stopniowo wprowadzać ten kanał komunikacji atakują potencjalnego Klienta zbyt dużą ilością wiadomości z promocjami. Kwestią kluczową  jest jednak unikanie wysyłania SPAMU. W jego miejsce powinniśmy wprowadzić filozofię działania za przyzwoleniem klienta, czyli w zgodzie z regułami tzw. permission marketingu. Nie polecam wysyłania SMS-ów do zakupionych baz np. na Allegro, gdyż SMS odebrany przez osobę, która nigdy nie miała do czynienia z marką jest traktowany jako Spam. Możemy się więc domyśleć, że skuteczność takich działań jest znikoma. Oczywiście, nie ukrywam, że budowanie własnej bazy jest procesem długotrwałym. Z drugiej strony, wbrew obiegowym opiniom, wcale nie droższym niż zakup lub wynajem baz, a przynosi o wiele większe korzyści i pozwala na optymalizację działań marketingowych i wielorazowe wykorzystywanie bazy. 

Wielkie dzięki za rozmowę Wojtek. Mam nadzieję, że ten wywiad rozwiał Wasze wątpliwości odnośnie SMS-owych kampanii.

Wojciech Kaczmarek – Od 2008 roku współtworzy sukcesy firmy ComVision, w której odpowiada za strategię i rozwój serwisu SMSAPI,  najpopularniejszej w Polsce platformy do masowej wysyłki wiadomości SMS, MMS oraz komunikatów głosowych VMS.  Absolwent Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Miłośnik podróżowania i pasjonat internetu oraz technologii mobilnych.

Ikona wpisu: flickr.com Joe Pemberton

Skomentuj

Przeczytaj także

Marketing 26 - 02 - 2017

Reklama kredytu mobilnego Orange – czyli jak zaplanować współpracę z influencerami, aby nie było kwasu?


Shares: 0
Mobile 17 - 12 - 2012

#1 wywiad: O NFC, Orange Cash i płatnościach zbliżeniowych. Zapraszam!


Shares: 0
Mobile 29 - 11 - 2012

Sight, gra w życie


Shares: 0
Event 6 - 05 - 2013

Mobile Banking & Mobile Payment cz.2 ostatnia


Shares: 0